Нетанјаху одлаже реформу правосуђа: Узимам тајм-аут за дијалог
Израелски премијер Бенјамин Нетанјаху најавио је да због притисака на владу коју предводи одлаже реформу правосуђа након вишемесечних масовних протеста широм земље који су ове недеље кулминирали.
У телевизијском обраћању, Бенјамин Нетанјаху каже да је свестан повећаних тензија у израелском друштву и воље да се оне реше, али тврди да постоји “екстремистичка мањина која разбија Израел“, прети јавним личностима и заговара грађански рат, преноси Тајмс оф Израел.
Поручио је да "није вољан да цепа земљу" и да "не сме бити грађанског рата".
"Али ми смо на почетку кризе која угрожава наше основно јединство и ова криза захтева да се сви понашамо одговорно", додао је Нетанјаху.
Указао је да је више пута позивао на дијалог о плану реформе правосуђа.
"Када постоји опција да се избегне грађански рат кроз дијалог, ја као премијер узимам тајм-аут за дијалог", рекао је Нетанјаху.
Нагласио је да се "због националне одговорности одлаже коначно доношење закона о именовању судија који изазива поделе", према којем би владајућа коалиција именовала скоро све израелске судије, до следеће седнице Кнесета за месец дана.
"Инсистирамо на потреби да се изврше неопходне корекције у правосудном систему, али ово је шанса да се то постигне дијалогом. Одлучио сам да суспендујем друго и треће читање предлога закона о избору судија на овој седници Кнесета како бих дао време за широку сагласност пре него што наставим са расправом на следећој седници Кнесета“, рекао је Нетанјаху.
Додао је и да већина његових коалиционих савезника подржава тај потез, истичући да ће реформа на крају "проћи у овом или оном облику".
Након одлуке о одлагању реформе правосуђа, водећи израелски синдикат прекинуо је штрајк широм земље, пренео је Ројтерс.
Ипак, поједине вође протеста поручују да настављају са демонстранцијама и да овај потез Нетанјахуа виде као покушај да се протести ослабе, као и да неће одустати све док предлог закона не буде у потпуности повучен.
У Израелу већ недељама трају демонстрације због намере власти да прогура спорну реформу правосуђа која би јој омогућила већу контролу избора судија у Врховни суд.
Коментари