понедељак, 04.07.2022, 05:55 -> 05:56
Извор: РTС
Аутор: Иља Мусулин, дописник РТС-а из Источне Азије
štampajЈачање сарадње НАТО-а и земаља источне Азије – Пољска пред куповином оружја од Јужне Кореје
Продубљивање војних веза земаља Азијско-пацифичког региона са НАТО-ом подразумева и велике продаје наоружања. Пољска, која активно војно подржава Украјину намерава да издвоји стотине милиона долара за јужнокорејско наоружање, јављају медији у Источној Азији.
Земље Азијско-пацифичког региона Република Кореја, Јапан, Аустралија и Нови Зеланд присуствовале су састанку шефова држава чланица НАТО-а у Мадриду крајем прошлог месеца како би усагласиле своје деловање у односу на Русију и даље развиле, односно, учврстиле војне везе са државама Северне Америке и Западне Европе како би координисаним наступом осујетиле ширење војнополитичког утицаја Народне Републике Кине у највећем светском океану Пацифику и морима на његовој периферији.
Јачање веза са НАТО-ом подразумева заједничку обуку, војне вежбе и поморске и ваздушне патроле, размену информација, технологија и особља, али и продају наоружања.
Углавном незапажено у већим светским медијима прошли су разговори председника Републике Кореје Јун Сук Јола и Пољске Анджеја Дуде током трајања НАТО самита у Шпанији.
Пољска је, пише јапански часопис Азија Никеи, трећи по величини снабдевач оружјем Украјине, иза САД и Велике Британије, те је изразила жељу да купи митраљезе, артиљерију и тенкове јужнокорејске производње како би попунила рупе проузроковане уступањем сопствених средстава влади у Кијеву.
Заправо, водећи листови у Сеулу извештавају да је велики уговор о продаји јужнокорејског оружја пред потписивањем.
Они истичу да је пољска делегација, с министром одбране Маријушом Блашчаком на челу, приликом посете далекоисточној земљи крајем маја извршила инспекцију не само домаћег тенка "К-2 црни пантер" и самоходне хаубице калибра 155 мм "К-9 гром", већ и лаког борбеног авиона "ФА-50", те домаћинима пренела жељу да у састав пољског ваздухопловства уврсти чак 48 летелица тог типа, што би, процењује се, коштало око милијарду и по долара.
Интересантно је да поједини пољски медији изражавају немало чуђење тиме, с обзиром да ваздухопловство њихове земље као лаки тренажно-борбени авион користи италијански "Леонардо М-346" који спада у сличну категорију с поменутом јужнокорејском летелицом, за окосницу својих ударних снага има амерички "Ф-16", те је већ најавило набавку 32 вишенаменске летелице пете генерације "Ф-35" за астрономских 4,6 милијарди долара.
И док неки пољски новинари спекулишу да би јужнокорејски авион могао да послужи да одмени старе апарате "МиГ-29" који би били уступљени Украјини, могуће је и да се помињањем лаких јужнокорејских летелица врши притисак на италијанског произвођача да убрза испоруке или умањи цену.
За оне који воле да вести читају између редова не би било изненађење, да уместо попуне пољских јединица и складишта, јужнокорејско оружје и оруђе доспе на фронт у Украјини, уколико се сукоб тамо одужи.
Иначе, Варшава и Сеул уживају добре политичке и економске односе. Јужнокорејски извоз у Пољску већ четврт века расте по десетак посто годишње и у 2020. је износио близу шест милијарди америчких долара.
Исте године Варшава је у Јужну Кореју испоручила производе и услуге вредне око 630 милиона зелених новчаница. Сеул настоји и да се пробије на тржиште Пољске, али и суседне Чешке Републике, као снабдевач опреме за нуклеарне централе.
Република Кореја је у пет година од 2016. до 2021. била осми највећи извозник наоружања у свету и има амбицију да у блиској будућности уђе међу првих три или четири, пише дневник Кореја тајмс, због чега сада активно ради на презентацији потенцијала своје војне индустрије и планира велике испоруке земљама попут Аустралије или Уједињених Арапских Емирата.
Коментари