Тридо креће у обрачун са демонстрантима у Отави, уводи ванредно стање
Kao одговор на протесте у Отави, влада премијера Џастина Тридо по први пут у историји одлучича да уведе ванредно стање. То даје могућност Тридоу да предузме "специјалне привремене мере које можда нису прикладне у нормалним временима".
Џастин Трудо рекао је да се први пут у историји Канаде позвао на Закон о ванредним ситуацијама како би савезној влади дао додатна овлашћења да се носи са текућим протестима против ограничења пандемије, преноси канадски Јавни сервис Си-Би-Си.
Канадски Закон о ванредним ситуацијама, који је заменио Закон о ратним мерама осамдесетих година прошлог века, дефинише националну ванредну ситуацију као привремену "хитну и критичну ситуацију" која „озбиљно угрожава животе, здравље или безбедност Канађана и има такве размере или природу да превазилази капацитет или овлашћење покрајине да се тиме бави".
Када кабинет прогласи ванредно стање, та одлука одмах ступа на снагу. Међутим, обавезно је да у року од седам дана парламент потврди ту одлуку. Ако Представнички дом или Сенат гласају против, проглашење ванредног стања се повлачи.
Полиција Отаве тврди да број демонстранта који протестују против обавезне вакцинације у канадској престоници већи од припадника снага безбедности. Упркос ванредном стању у покрајини, демонстранти игнорисали претњу хапшењем и затвором и похрлили су у центар града током викенда.
Демонстранти су подигли шаторе, бину, велики екран, па чак и хидромасажну каду на улицама, укључујући и ону која се протеже испред зграде парламента и кабинета премијера.
Полиција Отаве је саопштила да је "забринута у погледу безбедности" укључујући "агресивно, незаконито понашање" демонстраната које криви за "ограничене могућности полиције".
Полиција је раније у недељу деблокирала мост "Амбасадор" који је кључна везу за снабдевање између Канаде и САД, када је ухапшено 12 особа.
Коментари