Како стотинак фарми музних крава у блачком крају успорава пражњење села
У Блачком крају, где доминира воћарска производња, углавном шљива, очувано је стотинак фарми музних крава. Захваљујићи њима, две велике тамошње млекаре дневно прераде и на тржиште пласирају двеста хиљада литара млека. Неке од тих фарми подигли су млади људи, који су одлучили да остану на селу.
Александар Савић из Кашевара код Блаца, по завршетку средње школе почео је да се бави сточарством и производњом млека. То ради већ пуних петнаест година. Сада производи 650 литара млека дневно .
,,Крупне стоке има око 65, 70 грла. Краве нису лоше, расни састав је добар. Млека предајемо на месечном нивоу око 20 хиљада литара тако да све у свему то није лоше.Ту сам рођен, ту сам порастао, значи у штали од годину дана с бабом и с дедом, увек сам ту стоку волео. Нити сам се покајао, нити ћу да се покајем, нити од моје куће идем негде ", каже Александар Савић, из Кашевара.
Поред производње млека и фарме крава, има и стотину сјеничких оваца. Обрађује 70 хектара земље да би било хране за све.
,,Главна храна је силажа, сено, детелина, краве које се музу трудимо се да једу један оброк детелине. Спремили смо хране доста, треба да има за ову годину", наводи Александар Савић, из Кашевара.
Да више младих сточара настави овај посао и да се производња млека у блачком крају очува неопходна је већа подршка државе а добро дође и помоћ локалне самоуправе.
,,Помаже кроз подстицајне мере за набавку опреме и механизације за припрему сточне хране, за опрему и механизацију за транспорт стајњака, за набавку опреме за мужу", каже Бојан Николић из пољопривредне службе општине Блаце.
Општина Блаце за подстицаје у пољопривреди планирала је седам милиона динара а ребалансом буџета, у току године, обично се издвоји и двоструко више.
Коментари