понедељак, 07.04.2025, 15:09 -> 15:54
Аутор: Немања Јаковљевић
Каква је симболика Благовести
Српска православна црква и њени верници 7. априла прослављају Благовести, дан када је Архангел Гаврило Богородици јавио да ће родити сина Божјег. О значају и обичајима који прате тај празник, Немања Јаковљевић је у Краљеву разговарао са свештеником Епархије Жичке.
Благовести се празнују 7. априла по новом, а 25. марта по старом календару, тачно девет месци пре Божића. Овај радостан празник спада у ред Богородичних празника, а о више о веоровањима и обичајима рећи ће нам протојереј Александар Јевтић.
“Oво је празник који је почетак и нашег спасења, зато што се Пресветој Богородици на ове празнике јавио Архангел Гаврило благовестећи јој, та реч Благовести је јако значајна, јер Јеванђеље цело значи благу вест. Дакле он је благовестио кључни догађај нашег спасења, а то је оваплоћење сина Божијег без кога не би било ни даљих догађаја који се тичу Господњих празника и који врхуне у васкрсењу, вазнесењу, а након тога и свим другим празницима које је црква прославља до дана данашњег. Дакле, Богородица је, могли бисмо рећи, дејством Духа светога затруднела на овај дан. И ту вест јој јавио Архангел Гаврило. Он јој говори да се радује, што говори да је ово празник радости, данашњи празник. Такође, идућу реч коју говори, каже јој „не бој се”. Дакле вера је одсуство страха. Ми данас живимо у времену када је у успону велики број болести, од анксиозности, преко других фобија и страхова и управо овај празник јесте празник победе над страхом и он јој говори „јер си наша благодат у Бога”. Дакле како се побеђује страх ако не тиме што се својим животом привлачи благодат Божија”, наводи протојереј Александар Јевтић.
- Каква је симболика и порука овог празника?
“Па симболика и овога празника за нас као људе је у понашању Пресвете Богородице, у њеној реакцији на ову ситуацију. Дакле, када она саслуша све те речи Архангела Гаврила она на крају, кроз дијалог с њим, одговара „ево слушкиње Господње, нека ми буде по Божијој вољи”. И симболика овог празника је да се ми научимо, и порука од Пресвете Богородице, да ослушкујемо вољу Божију. Она се, како се она ослушкује ако не кроз молитву, кроз пост кроз честито и часно живљење, чиме се привлачи благодат Божија и у одређеним тренуцима живота успећемо, као и Богородица, како кроз жртву, тако и кроз Божије указање, да препознамо шта је воља божија о нама”, каже протојереј Александар Јевтић.
Постоје и многа народна веровања везана за овај празник. Између осталог, да се празник толико поштује да данас ни птице у шуми не свијају гнезда. Посебно га празнују жене и нероткиње које се моле Богородици. И веровање које се потврдило ове године каже да док овај дан не прође, људи се боје зиме.
Коментари