Читај ми!

Да ли има довољно места у Прихватилишту за напуштене животиње у Крушевцу?

Пре нешто више од годину дана Крушевац је добио ново градско прихватилиште што је допринело да се смањи и број паса луталица у граду. Иако подаци охрабрују, проблем напуштених животиња, посебно у зимском периоду, захтева додатно ангажовање, едукацију грађана о одговорном власништву и подстицање удомљавање паса.

У новом, савременом прихватилишту уточиште је пронашло 317 паса. Капацитети су готово сасвим пуни, а оно што забрињава су процене да је на сеоском подручју 20 пута више луталица које се размножавају.

“Ја видим да је једино решење ЦНР програм. То је програм који подразумева хватање тих паса, стерилизацију и пуштање на исту локацију. Идеалних решења нема, али за пар година ја сам оптимиста да Крушевац и околина могу да се мере са неким западноевропским градовима”, сматра др Славиша Стефановић, ветеринар Прихватилишта за псе ЈП"Крушевац".

“Можемо да се похвалимо да смо прошле године из нашег прихватилишта удомили 265 паса и највише су удружења удомљавала псе. Тим путем позивамо наше грађане да дођу и да одаберу свог љубимца коме ће да пруже најбољумогућу негу и љубав”, каже Ана Крсмановић, руководилац ЗОО хигијенске службе ЈКП "Крушевац".

У зимским месецима метаболизам паса се мења што захтева додатну пажњу, посебно у исхрани.

“Пси који се држе напољу , радни, ловачки псуи, њима треба храну повећати, односно треба да буде калоричнија, посебно треба повећати проценат масти. -Како их заштитити од хадноће?- Треба избегавати температурне осцилације велике. Кућице треба да буду адекватне величине, ни превелике , ни мале.Треба им обезбедити неки вид изолације, стиропор, можда слама, шушка”, наводи др Славиша Стефановић, ветеринар Прихватилишта за псе ЈП"Крушевац".

О напуштеним псима већ деценију ипо брину и чланови Удружења "Орпак", које надомак Крушевца има и регистровано прихватилиште.

“Од 2014. око две три хиљаде животиња је прошло. И псе и мачке, и орлове, и корњаче, веверице, све што је прошло чак и лисице”, каже Лела Буцек, председница Удружење за права и заштиту животиња "Орпак" Крушевац.

Иако се простор у којем тренутно борави 60-так паса и мачака редовно одржава и спрам могућности обнавља, време је и да се замене кућице у којима се станари смењују дуже од деценије.

“Планирамо да оне које су колико толико у добром стању, ставимо на пар локација где су дивље депоније, а где има нажалост напуштених паса о којима брину грађани Тако да су то два добра дела. И овима да се обезбеди смештај и простор, и напуштенима којима је потребан заклон”, каже Лела Буцек, председница Удружење за права и заштиту животиња "Орпак" Крушевац.

За 15 нових кућица волонтери "Орпака" прикупљаће средства на штанду код Костурнице, а стару ћебад, јоргане, храну и витамине које им Крушевљани доносе, донираће градском прихватилишту за псе.

недеља, 19. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове