Колики је значај употребе дронова у пољопривреди?

Дронови се у пољопривреди користе у око 100 земаља, у највећој мери за третирање и преглед усева. Међу њима је и Србија, где су дронови део прецизне пољопривреде. Највећа корист за пољопривреднике је брзина рада, јер један хектар могу третирати за пет до седам минута.

Ако је њива у близини куће, онда је могуће проверити стање на парцели и из дворишта. Захваљујући мањем дрону са специјалном камером чији снимак се касније анализира у рачунару пољопривредник дође до више сазнања, наводи Лазар Туршијан стручњак за прецизну пољопривреду.

„Ми са тим дроном можемо да пратимо биљку кроз целу вегетацију колико је заступљено храниво, да ли има довољно влаге, а што је најбитније можемо да утврдимо зоне на парцели и да самим тим урадимо менаџмент те неке зоне парцеле да видимо које су продуктнивније зоне, које су мање продуктивне", каже Лазар Туршијан, стручњак за прецизну пољоипривреду.

Велики дронови су погодни код заштите усева од болести или штеточина. Уштеде до десет пута у односу на конвенционални начин рада.

Александар Ћорић, дистрибутер дронова објашњава: “Пре свега на инпутима, на течностима, на води, у самој заштити човека у односу на хемију. Нема гажења, контакта са површином, дакле дрон је једна софистицирана машина, такорећи, летећи робот."

Савез пољопривредних инжењера и техничара покренуо је обуку стручњака за употребу дронова у оквиру пројекта "Одржива пољопривреда кроз употребу дронова".

"Ја се надам да ће већина њива Србије почети да примењује неке праксе које се тичу прецизне пољопривреде и да ће се мало више оријентисати на неке информисане одлуке што се тиче производње, а не на неку традицију и на оно како се раније радило", истиче Тамара Поповић, докторанд Пољопривредног факултета Нови Сад.

Миладин Шеварлић, из Савеза пољопривредних инжењера и техничара Србије каже да у овој фази учествује пет одабраних полазника, четири су даме. Додаје: “На Међународном пољопривредном сајму у Новом Саду ће презентирати овај пројекат у присуству свих судионика и једног Института из Немачке."

За управљање комерцијалним дроном треба дозвола, а за пољопривредне неопходна је обука. Правила у Србији слична су онима у Европској унији, где сада иду и корак даље. На пример, у Мађарској се обучавају за 25 различитих типова дронова.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове