Читај ми!

Двадесет седам векова певања о вину и љубави

Ових дана прочитао сам да једна наша веома позната винарија расписује конкурс за најлепшу песму о вину и љубави. Нема ту ничег новог - о вину и љубави пише се равно 2.700 година - али свако ко има нешто ново да каже о овим двема стварима има и шансу да нешто ново и упечатљиво напише, упркос толикој наталоженој традицији.

Стари народи пре Грка нису писали о вину, па нису баш ни о љубави. На сумерским таблицама налази се еп "Гилгамеш" који говори о љубави и оданости, али не и о вину.

Стари египатски хијероглифи такође се не тичу вина, али зато од седмог века пре нове ере, у старијој генерацији Хелена већ се пева о вину. Реч је о становницима малоазијских острва који су певали на јонском и еолском дијалекту грчког језика.

Грци су, познато је пили само једну врсту вина: оно што бисмо ми данас звали ружица. Како других алкохолних напитака практично нису имали (не постоји ниједна пивска песма на старогрчком, иако су без сумње знали за квас и пиво), гајили су страхопоштовање према вину и богу Дионису који је иза овог "чаробног напитка" стајао.

Увек су га пили разблаженог, у односу два дела ружице и један део воде. Пили су га расхлађеног или куваног. О томе да се вино испијало кувано, пева један чудни песник кога су сви исмевали на улици а након његове смрти убројили су га међу песничке бесмртнике.

Његово име је Хипонакт. Он је написао ова два стиха, јасно потврђујући да се вино у Хелена кувало:

Док ружицу пијете ви, и мој ту је врч:
нагните ми кувано вино, децо. (превод А. Г.)
 

Али, нема много лепоте у ова два "просјачка" стиха. О вину је далеко лепше певао један мало млађи песник: судеоник многих ратова, несуђени љубавник чувене песникиње Сапфе. Име му је Алкеј, а ево како је он волео вино:

Пијмо! Што лампе још чекамо?
На корак смо од ноћи.
Хватај се, брате, крчага великих, осликаних.
Наспи меру воде и две вина
све до руба, па хајд': нек купа за купом
нагиње се. (превод А. Г.)
 

Е, онда је време наставило да тече, али умилно а понекад и демонско пријатељство с вином је настављено. Франсоа Рабле каже: "Од вина ми свест се мрачи, слаби", Бодлер је сагледао још демонскију страну овог напитка:

Твој поглед, божански и паклени,
Злочин и доброчинство у једном маху лије
И зато си понајпре на вино налик мени. (Превод Н. Бертолино)
 

Има, међутим песника који су ваљда мало мање пили, те су с вином били лепше и складније измирени. Сергеј Јесењин тако пева:

Да светлост над чашом вина
У пени не посиви,
Певај и пиј једина,
Само једном се живи. (превод М. Сибиновић)
 

Хајде да овај преглед певања о вину завршимо са веселим стихом на уснама. О вину пева и наш Јова Змај, песмом која је и данас на уснама свим нашим кафанцима и пијанцима.

Кад се сетим мила душо
Руменила лица твога,
Тад не пијем другог вина
Него само црвенога.

Живели!

(Савет: овај текст читати уз расхлађени шардоне, лепо избалансираног тела вина, са укусима црвеног цитрусног воћа у завршници.)

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње