Читај ми!

Украјински минерали у замену за америчко оружје – под којим условима је могућ договор

Пред трећу годишњицу рата у Украјини борбе на фронту не јењавају, док расте притисак да се успостави мир. Нови састанак представника Русије и Америке планиран је за две недеље, кажу у Москви. САД су доставиле СБ УН свој нацрт резолуције о годишњици рата. Истовремно, са Кијевом преговарају о коришћењу украјинских руда. Близу су договора, каже Трамп, а под којим условима и шта обе стране могу да понуде, екипа РТС-а проверавала је у Кијеву.

Украјински минерали у замену за америчко оружје и подршку Кијеву да поврати контролу над ресурсима на истоку – био је то "План победе у пет тачака" и предизборни предлог украјинског председника ривалима у трци за Белу кућу. Доналду Трампу се учинио занимљивим, али под његовим условима. Како Трамп није нудио безбедносне гаранције, Зеленски је те услове испрва одбијао.

Пошто је из Кијева, после три дана разговора, испратио специјалног изасланика Кита Келога, Зеленски каже да се ради на нацрту споразума. Нада се и да ће договор бити поштен.

После више дана оптужби из Вашингтона, које се у Кијеву тумаче као нови фронт, али са Запада, од најважнијег савезника, Трамп је уверен да ће споразум бити потписан у кратком року.

Американцима су најинтересантнијим титанијум и литијум

Украјина лежи на резервама минерала и ретких земних метала. Геолози кажу да има свега за производњу полупроводника, батерија, реактора и друге високотехнолошке опреме. Администрацији Доналда Трампа најинтересантнији су титанијум и литијум.

Григориј Попов из Европске асоцијације за слободну трговину наводи процене да Украјина има више од 20 одсто светских резерви титанијума.

"Потенцијално смо на трећем или четвртом месту по резервама литијума. Међутим, азовско подручје је највеће налазиште ретких земних метала, а под руском је окупацијом. Имамо их и на западу, на пример, берилијум", додаје Попов.

Више од 40 одсто ресурса на територији под руском контролом

Према подацима Института за стратешке студије, више од 40 одсто ресурса је на територији под контролом руских снага. Попов каже да се вредност ресурса процењује на 30 до 60 билиона долара, док Трамп рачуна да поврати 500 милијарди долара досадашње помоћи. У Кијевској школи економије наводе да је укупна помоћ, и у новцу и у оружју, далеко мања.

Наталија Шаповал из Кијевске школе економије не придаје превише значаја Трамповим бројкама.

"Технички, оно што се очекује је инвестиција од стране САД, можда 40 или 50 милијарди долара. Инвеститори би продавали титанијум, литијум, берилијум итд. по тржишним ценама, и све заједно, током многих година, акумулирало би се 500 милијарди – вредност онога што може да се прода из налазишта. Део би одлазио украјинској влади у смислу ренте и продаје лиценци", каже Шаповал.

Григориј Попов додаје да се реалност у вези са налазиштима заснива на регулативном приступу страним инвеститорима и финансијама.

"Век трајања рудника у Украјини је од пет до осам година, због потешкоћа геолошког истраживања. Овде се ради према старим геолошким стандардима из совјетских времена, а ти подаци нису употребљиви за стране банке и инвеститоре", наводи Попов.

Шта кажу геолози

Американци рачунају да би им украјински ресурси смањили зависност од кинеских и руских. Али, геолози кажу да је изазова много.

Мало се истраживало још од распада Совјетског Савеза, изазов је и спора бирократија, украјинске компаније које већ имају удела у послу, као и Европљани који су ставили ногу још пре рата.

Такође, много информација о индустрији и даље је државна тајна. И на крају, по Уставу, ресурси припадају украјинском народу.

недеља, 23. фебруар 2025.
1° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса