Ђурић у Панами: Веома важно што у Латинској Америци имамо подршку по питању КиМ
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је за Србију веома значајно што има базу земаља у Латинској Америци која је подржава када је реч о територијалном интегритету и суверенитету.
Марко Ђурић је у Панама Ситију, где учествује на 31. регуларном заседању Министарског савета АКД и 56. Генералној скупштини ОАД, рекао да је то нешто на чему мора да се ради, те да не треба подршку Латинске Америке узети "здраво за готово".
"Само ако наставимо да радимо, да се интересно-политички и на сваки други начин увезујемо, моћи ћемо да наставимо да рачунамо на базу подршке коју имамо овде", истакао је Ђурић.
Говорећи о учешћу делегације Србије на Самиту организација америчких држава у Панами, навео је да је утисак, који је стекао из низа састанака са министрима спољних послова латиноамеричких земаља, да је атмосфера на конференцији генерално далеко боља, пријатељскија и мирнија него што се може искусити на неким европским и регионалним скуповима.
"Мислим да је то нешто што би све заједно требало да нас и забрине – како је могуће да на састанцима на нивоу Европе или нашег региона атмосфера тежа и мање оријентисана ка будућности него што је то случај овде", указао је шеф српске дипломатије.
Истакао је да присуство Србије на самиту није једнократни чин, већ да делегација наше земље учествује годинама на овом самиту, као и да је њему ово треће учешће као министру спољних послова, а да је долазио и као амбасадор Србије у САД.
Шеф српске дипломатије је додао да је и трећег дана самита имао врло корисне разговоре са низом министара из тог региона, као и да се састао са генералним секретаром Организације америчких држава.
Нове потврде за учешће на Експу 2027
Ђурић најавио је да се у наредним данима очекују нове потврде за учешће на Експу 2027 и додао да је изузетно значајно за Србију да на предстојећој специјализованој изложби у Београду буду присутне растуће економије Латинске и Централне Америке.
Истакао је да очекује закључивање два важна споразума између Србије и Панаме и оенио је да ће у наредном периоду сарадња Европе и земаља тог дела света представљати један од главних мотора укупног економског, технолошког и најширег могућег развоја за партнере са обе стране Атлантика.
"За нас као малу земљу, велика је прилика да будемо на неки начин пионири у томе", навео је Ђурић.
На питање како латинске земље гледају на Европу која је знатно удаљена и колико је њима битно наше присуство, навео је да се у том региону много цени када се неко од европских министара потруди да дође и покаже поштовање према земљама чланицама Организације америчких држава.
Додао је да је у Панами тренутно и словачки шеф дипломатије Јурај Бланар.
Према његовим речима, труд уложен у то да се изгради уговорна база у односима и услови за привредну сарадњу враћа се у годинама које долазе вишеструко.
"Претходни период је то већ показао онима који су ту прилику искористили. Желим да Србија искористи прилику која овде постоји", рекао је Ђурић.
Указао је и да су у данашњем свету Латинска и Централна Америка један од ретких региона у свету који задржава постојану стопу економског раста и да уз мање инциденте задржава мир који је, како је истакао, есенцијално важан.
Нагласио је да је то регион који са својим научним, интелектуалним и укупним друштвеним потенцијалима представља једну од зона које су нада за будућност човечанства.
"Централна и Латинска Америка данас, имајући у виду стање у целом свету, представљу зону наде и будућности.Морамо да будемо међу пионирима у повезивању Европе са овим делом света. То је наша упоредна предност, баш као што је наш постојани рад са афричким земљама. Немам никакву дилему да принципијелна и доследна независна спољна политика коју формулише председник Вучић и Влада Србије је на цени", закључио је Ђурић.
Коментари