Председник Србије са светским званичницима у Давосу, Фон дер Лајен: Европа у ери нове геостратешке конкуренције

У Давосу је почео годишњи састанак Светског економског форума. Учествује више од 2.500 званица, а међу 20-ак светских лидера је и председник Србије. Вучић се на маргинама форума срео са више европских лидера и првим поптпредседником кинеске владе. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поручила је да Европа улази у нову еру геостратешке конкуренције.

И ове године лидери из света политике и економије окупили су се у Давосу како би анализирали горућа питања и проблеме.

Анализа података и анкета која је спроведена пре почетка Светског економског форума међу економским експертима не обећава добру годину за светску економију. Свега 17 испитаних верује да ће светска економија оставрити замах, док већина односно 56 одсто види слабљење светске привреде у овој години. Као највећи ризик наводе оружане сукобе који пламте по свету.

Tакође, анализира се и повратак Доналда Трампа у Белу кућу, и његови потези које је најавио и почео да спроводи, што је била и тема панела на којем су говорили и председница Европске комисије Урсула ван дер Лајен и немачки канцелар Олаф Шолц.

Улога Србије у Европи

Вучић је уручио орден Српске заставе првог реда председнику Светског економског форума, а разговарао је са председником Владе Краљевине Белгије Александром де Кроом, председником Владе Кнежевине Лихтенштајн Данијелом Ришом и федералним министром правде и полиције Швајцарске Конфедерације Беат Јанс и разговарао о главним темама овогодишњег форума, али и европском путу Србије.

"Са уваженим саговорницима Александром де Кроом, Данијелом Ришом и Беат Јанс о главним темама Светском економског форума, предвиђањима даљих токова у глобалној политичкој арени и регионалним питањима од значаја за нашу земљу", написао је Вучић на свом Инстаграм налогу buducnostsrbijeav.

Председник Србије је истакао да су разговарали о месту и улози Европе и Србије у обликовању заједничке реалности, као и о европском путу Западног Балкана и другим горућим темама које оптерећују наш регион.

Кина снажан партнер Србије

Вучић се потом састао и са првим потпредседником кинеске владе Дингом Сјуесјангом.

"Разговарали смо о свету који се брзо мења у атмосфери бројних глобалних изазова који захтевају хитна и прагматична решења, као и о могућим импликацијама великих и важних одлука које се очекују од глобалних доносиоца одлука", написао је председник Србије на Инстаграму.

Говорећи о улози Србије и пријатељске Кине у данашњем светском поретку, Вучић је поновио значај који наша земља придаје сарадњи са Кином, утемељеној на пријатељству, поверењу, узајамном уважавању и заједничким интересима.

"Разговарали смо и о економској сарадњи и огромним потенцијалима за додатна улагања у нову визију Србије, као земље која постаје центар инвестиција у овом делу Европе. Истакао сам да је Кина, као један од глобалних технолошких лидера, снажан партнер Србије у реализацији највећих и најсмелијих пројеката, од којих ћемо многе представити на Експо 2027", написао је Вучић.

Председник Србије је навео да је искористио прилику да упути срдачне поздраве "великом пријатељу наше земље и народа, председнику НР Кине Си Ђинпингу, који је личним залагањем допринео снажном повезивању и још већој блискости наших грађана".

Позив за јаче ангажовање на КиМ

Вучић се састао и са специјалним изаслаником ЕУ задуженим за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком, коме ускоро истиче мандат, са којим је разговарао о ситуацији у региону, посебно о безбедносним изазовима са којима се суочава српски народ на КиМ, као и о будућности дијалога Београда и Приштине.

"Специјалном представнику ЕУ сам захвалио на досадашњој сарадњи и пожелео срећу у даљој каријери", навео је Вучић на Инстаграм налогу buducnostsrbijeab.

Истакао је да је поновио позив ЕУ и земљама чланицама да појачају свој ангажман и утицај на АП КиМ и обезбеде српском народу на КиМ право на слободан живот, правду и глас.

"Сарадња за интелигентно доба" слоган је овогодишњег форума у Давосу, па ће на многим панелима тема бити утицај технологија и вештачке интелигенције на привреду. До 2030. године се очекује да ће вештачка интелигенција генерисати нових 170 милиона радних места, док ће угасити 32 милиона.

"Потребна су нам директна улагања"

Професор Економског факултета и редован члан Светске академије уметности и науке Драган Ђуричин, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да је Србија мала земља која је деведесетих година била искључена из европског мејнстрима, али сада се враћамо.

"Ниво наших макроекономских перформанси је значајно пао, а у економији важи да се висина, када је БДП у питању, лако губи, а тешко враћа. Сада морамо да се подигнемо, пречицом, не можемо по корак због логичке чињенице да имамо недовољан ниво производње", каже професор.

Ђуричин указује да су нам потребна директна страна улагања која, истиче, лековито утичу на нашу економију због ликвидности државе и привреде, као и због одржавања макроекономске стабилности и трансфера технологије.

Објашњава да је Давос мисаони форум на којем се окупљају људи различитих специјалности у потрази за решењима светских проблема.

"'Интелигентно доба', слоган форума, термин је који је оснивач Давоса дефинисао као ново доба које замењује антропоцен еру, у којој су људи доминантно утицали на природу, а сада је та ера неодржива. То није ера која је опредељена вештачком интелигенцијом, већ доба у којем мора доћи до компромиса различитих интереса, а егоизам се ставља са стране, што је био темељ неолибералне концепције", наводи Ђуричин.

Указује да су у фокусу општи друштвени интереси, јер нас климатске промене воде ка катаклизми, претерано се користе природни ресурс што води у девастацију, док истовремено нема довољно амбиције држава, а нарочито оних које желе да ухвате прикључак са најразвијенијим земљама.

Према његовим речима, САД су или директно избегавале своје обавезе у климатским протоколима или индиректно, преговарачким триковима одлагале процес.

Првог дана форума Вучић се сусрео са председницом Европске комисије Урсулон фон дер Лајен са којом је разговарао о актуелној ситуацији у свету и региону, а фокус је био на убрзању европског пута Србије.

Вучић је разговарао и са оснивачем и извршним директором Светског економског форума, и представницима компанијом "Арчер" која прави летеће аутомобиле које Србија намерава да уведе до Експа 2027.

уторак, 21. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове