Читај ми!

Кос: Једна до три земље кандидата могу да постану чланице ЕУ током овог мандата

Европска комесарка за проширење Марта Кос каже да постоји реална перспектива да се током актуелног мандата Европске комисије једна до три земље доведу до "линије циља" у процесу проширења ЕУ. Србија ће отворити кластер три када испуни услове из "нон пејпера", напомиње Кос.

Марта Кос је током дебате са посланицима Одбора за спољне послове Европског парламента говорила о напретку 10 кандидата за чланство у ЕУ, а када је реч о отварању кластера три у преговорима са Србијом, рекла је да се прате закључци из нон-пејпера и оно што је Београд обећао да ће учинити.

Осврнула се и на изборе на КиМ, наводећи да се о Западном Балкану не може разговарати без дискусије о дијалогу Београда и Приштине додавши да се нада да ће доћи до напретка након тих избора, који су заказани за 9. фебруар.

У уводном обраћању нагласила је да би, ако се кандидати буду придржавали својих реформских напора, "могли да видимо већи напредак током пољског председавања него у последњих 10 година", истакавши да постоји могућност да се одржи 10 међувладиних конференција.

"Знам да већина овог дома дели мој ентузијазам када кажем да по први пут после 10 година имамо реалну перспективу да током овог мандата можемо да доведемо до линије циља још једну, а по мом мишљењу, две или три земље у процесу проширења", истакла рекла је Кос.

Марта Кос је оценила да су у овом тренутку Црна Гора и Албанија “водеће земље кандидати” на Западном Балкану и најавила да ће Европска комисија подржати амбицију да закључе преговоре о чланству до 2026 године, односно до 2027 године у случају Албаније.

Додала је да ће ове недеље посетити Црну Гору што ће, како је нагласила, бити њена прва посета региону.

"Током председавања Пољске напредак у процесу проширења"

Додала да је током недавне посете Варшави разговарала о томе како да се процес проширења што ефикасније унапреди и изразила наду да ће током пољског председавања ЕУ, уз подршку држава чланица ЕУ, доћи до отварања једног или два кластера са Украјином и Молдавијом, као и напретка у неколико других кластера и поглавља на Западном Балкану.

Кос је оценила да је рат у Украјини отворио "прозор могућности за проширење", али је нагласила да неће бити "геополитичког попуста" у том процесу.

У том контексту подвукла је да је он заснован на заслугама и да ће владавина права и основне вредности и даље бити камен темељац политике проширења ЕУ и основе реформисане и проширене Уније у будућности.

Одговарајући на питања посланика у вези са процесом проширења на Западном Балкану, навела је да постоје помаци у региону и изразила наду да ће такви позитивни развоји догађаја "подстаћи енергију у свим другим земљама", укључујући у Србији.

"Србија да успуни обавезе из 'нон пејпера'"

Како је нагласила у разговору са посланицама спољнополитичког одбора Европског парламента, Србија ће отворити кластер три у преговорима са ЕУ када испуни обавезе из “нон пејпера” који је доставила земљама чланицама крајем прошле године, преноси дописник РТС-а.

Комесарка је рекла да Европска комисија “прати испуњавање ових обавеза”, али није могла да потврди да ће о томе известити до краја јануара, како је раније било најављено.

"Пратимо испуњавање корака на које се Србија обавезала у свом нон пејперу крајем прошле године. Ако Србија предузме све кораке које је обећала, верујем да ћемо моћи да отворимо кластер три ускоро”, рекла је Кос након дебате о политици проширења у Европском парламенту.

Србија је чланицама Европске ЕУ у новембру доставила неформални документ са листом корака које намерава да предузме у кратком року, како би подстакла одлуку о отварању кластера три у приступним преговорима са Унијом.

Међу корацима које је Србија у "нон-пејперу" најавила су ревизија бирачког списка у складу са препорукама Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права (ОДИХР), покретање процедуре за избор новог савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), увођење виза за треће земље у складу са визном политиком ЕУ, пуна оперативност гасног интерконектора са Бугарском и друге мере.

Већина ових мера није спроведена у најављеном року до краја прошле године.

Када је реч о питањима посланика у вези са изборима на КиМ, Кос је рекла да се не може разговарати о Западном Балкану без разговора о дијалогу Београда и Приштине и нагласила да се чека 20. јануар, како би ЕУ видела какве ће одлуке првог дана на функцији донети новоизабрани председник САД Доналд Трамп које ће, како је рекла, утицати на рад ЕУ.

"Не очекујем да ћемо моћи да напредујемо пре избора, али се надам да ћемо ускоро после избора моћи да напредујемо јер не можемо да разговарамо о Западном Балкану ако не разговарамо о дијалогу Београда и Приштине, или одвојено о томе шта ради једна односно друга страна", навела је Кос.

"Нема чланства без потпуне усклађености са спољном политиком ЕУ"

Осврнула се и на питање усклађивања кандидата са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, наводећи да ниједна земља која није 100 одсто усклађена неће моће моћи да се придружи ЕУ.

Европска комесарка је додала да је то принцип који ће следити, али је нагласила да треба узети у обзир да то не може да се деси у једном дану или рецимо у кратком периоду.

"Ми, такође, пратимо развој догађаја веома пажљиво. И то ћемо, наравно, урадити и са Србијом", истакла је Кос.

Истовремено је за крај јануара најавила и нацрт прве комуникације о проширењу, а рекла је и да се планирају фудбалски, кошаркашки и одбојкашки мечеви између држава кандидата и држава чланица ЕУ. У том смислу указала је на значај меке моћи у процесу проширења.

 

среда, 15. јануар 2025.
-4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње