Полиција упала у трезор НБС у Лепосавићу; заменик омбудсмана у Приштини: Нехумано поступање према ухапшенима
Запослени у привременим општинским органима, ПИО фонду, Канцеларији за Косово и Метохију – и даље, 14 дана од почетка блокаде, не могу на своја радна места. Такозвана косовска полиција упала у трезор НБС у Лепосавићу. Четворици српских младића, притворених због наводног напада на такозвану косовску полицију, одређен је кућни притвор од месец дана. Срби су током њиховог саслушања протестовали.
Министарство културе: У току насилно одношење архивске грађе у Лепосавићу
Министарство културе Републике Србије и Државни архив Србије обавештавају међународну и домаћу јавност да је у току насилно одношење архивске грађе у Лепосавићу која припада архивском фонду Републике Србије.
Како се наводи у саопштењу, тзв. косовска полиција тим поступком чини насиље над културним добром Републике Србије.
"Архивска грађа се увек за време окупација (Први светски рат, Други светски рат) отимала и односила, па најновије насиље косовске полиције буди сећање на такве вандалске поступке. Када се са архивском грађом поступа мимо процедура које предвиђају међународни архивски стандарди и закони у свим државама, онда се то назива пљачка", закључује се у саопштењу.
Заплењени динари и документација из трезора НБС у Лепосавићу
Из трезора Народне банке Србије у Лепосавићу заплењени су преостали динари који су изнети у џаковима, а како се могло видети, у питању је углавном метални новац.
Осим динара припадници тзв. косовске полиције запленили су и документацију.
Акција полиције завршена је нешто пре 16.30, а у кругу испред ове институције остало је само оклопно возило специјалних јединица тзв. косовске полиције, док испред врата некадашњег Привременог органа Лепосавић стоји један полицијски џип, преноси Косово онлајн.
Канцеларија за КиМ саопштила је да је у општини Исток ухапшен Томислав Пантић, оцењујући да хапшење осамдесетогодишњег Србина потврђује намеру премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да Косово и Метохију етнички очисти од Срба.
"Пантић, који је у деветој деценији живота, ухапшен је под сумњом да је одговоран за наводни ратни злочин, иако је у прошлости често неометано одлазио из централне Србије, где је протеклих година живео, да обилази своје имање у Метохији", наводи се у саопштењу Канцеларије за КиМ.
Претрес просторија трезора Народне банке Србије
Припадници Одељења за привредни криминал уз асистенцију тзв. косовске полиције у Лепосавићу обављају претрес просторија у којима је смештен трезор Народне банке Србије, потврђено је за Танјуг из тзв. косовске полиције.
Како је наведено, претрес се обавља по налогу суда из северног дела Косовске Митровице.
"Све што пронађемо, а од важности је за истрагу, биће заплењено", рекли су из полиције.
Трезор Народне банке Србије смештен је у истом објекту где се донедавно налазио и Привремени орган општине Лепосавић, који су припадници такозване косовске полиције затворили 30. августа, а пре неколико дана су одатле однели и рачунарску опрему и документацију.
Звиждуци за члана владе у Приштини
Заменик министра администрације и инфраструктуре владе у Приштини Арбер Вокри боравио је у северном делу Косовске Митровице, где је наишао на негодовање групе грађана и политичких и невладиних активиста који су му уз звиждуке пиштаљке поручили да није добродошао.
Боравак Вокрија у северном делу Митровице обезбеђују јаче снаге полиције.
Српска листа са новим шефом Канцеларије ЕУ у Приштини
У Косовској Митровици делегација Српске листе предвођена председником проф. др Златаном Елеком састала се са новим шефом Канцеларије ЕУ у Приштини, Аивом Оравом.
На састанку је предочен тежак положај српског народа који свакога дана трпи репресију режима Аљбина Куртија чији је очигледан циљ прогон српског народа са ових простора.
Наглашено је да се институционално насиље примењује и против српске омладине, а да су монтирани политички поступци против виђених Срба постали алат за малтретирање и притисак на читаво српско друштво.
Представници Српске листе су захтевали веће ангажовање међународне заједници, деескалацију ситуације на северу те конкретне акције Европске уније којима би се заштитио српски народ.
"Кључ за проблеме Срба лежи у поштовању права нашег народа, али и потписаних споразума чији је гарант управо Европска унија. Формирање Заједнице српских општина касни више од 11 година, и то је узрок многих проблема са којима се данас суочавамо на Косову и Метохије, наглашено је на састанку, те захтевано да Европска унија заузме јасан став у осуди понашања режима у Приштини", наводи се у саопштењу.
Сентић о хапшењу младића: Нехумано поступање полиције
Заменик омбудсмана у Приштини Срђан Сентић изјавио је да "постоје озбиљни елементи који указују на кршење људских права, укључујући нехумано поступање полицијских органа према младићима" ухапшеним пре два дана у Косовској Митровици, а којима је судија за претходни поступак одредио једномесечни кућни притвор.
Сентић је навео да је реч о “нашим грађанима које Устав и закони штите једнако као и све друге грађане”, те да је о свим уоченим неправилностима одмах известио надлежне органе, укључујући и полицијски инспекторат.
“Према изјавама притвореника, против њих је употребљена сила без икаквог оправдања, која је морала бити избегнута. На телима неких притвореника видљиве су повреде у пределу главе, које нису забележене у лекарским извештајима, што изазива додатну забринутост због недостатка тих чињеница у званичним медицинским извештајима”, указао је Сентић у реаговању на случај хапшења.
Пренео је да су током посете притвореници изјавили да нису пружали физички отпор нити напали полицајце, како је полиција навела у јавним саопштењима, већ су само постављали питања о разлозима легитимисања, када им је полиција пришла.
Притвореници су, додао је Сентић, такође навели да су, током хапшења, у полицијској станици у Северној Митровици, као и приликом премештања у Јужну Митровицу и Вучитрн, били изложени физичком насиљу и вербалним увредама.
“Према њиховим наводима, физичко и психичко злостављање престала је тек по њиховом смештају у притворске јединице у Јужној Митровици и Вучитрну. Додатно, документација коју су добили на увид и потписивање била је искључиво на албанском језику, укључујући лекарске извештаје, што не само да је додатно отежало њихову ситуацију, већ представља наставак кршења њихових људских права и уставних и законских обавеза”, подвукао је Сентић.
Младићи Растко Недељковић, Матија Милић, Вук Јовић и Лазар Ковачевић ухапшени су око поноћи између понедељка и уторка у северном делу Косовске Митровице. Полиција је навела да су били у алкохолисаном стању и да су наводно напали њеног званичника на службеној дужности.
Блокада привремених органа у општинама на северу Косова и Метохије траје од 30. августа.
Документација коју је такозвана косовска полиција запленила завршила је у косовској архивској агенцији, у којој кажу да је реч о "значајној количини архивске грађе", јављају приштински медији.
Иницијатива Срба са Косова и Метохије "Слобода од страха” саопштила је да је упутила писмо на више адреса у европским институцијама због ситуације у Покрајини, и најавила да ће наставити да их шаље сваког дана "док не престане насиље.
У писму су примаоце замолили да предузму хитну акцију да се "што пре заустави присилно етничко чишћење српског становништва са њихових огњишта. Указују да последњих 25 година ништа није урађено да се створе услови за безбедан повратак 300.000 избеглица из 1999. и 2004.
Напротив, истичу, данас је и последњи простор где су се Срби осећали донекле сигурнима – Северна Митровица и околна места – заузет грубом силом уз терор.
Срби су јуче протестовали испред станице полиције, са пиштаљкама и транспарентима "Полиција Куртиленда", "Пустите нам децу!", ”Вратите нам децу!".
Четворицу српких младића полицајци су брутално претукли приликом привођења у Митровици, а тзв. косовска полиција тврди да је физички нападнут и њен припадник, али не наводи како је до тог напада дошло.
Младићима је одређен кућни притвор од месец дана.
Истог дана тужилаштво у Приштини је објавило оптужницу за случај Бањска – против 45 особа. Терети их за наводни "тероризам", односно кривична дела "против уставног поретка и безбедности, финансирање тероризма и прање новца".
Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић сматра да, са становишта правног поретка Републике Србије, оптужница привремених институција у Приштини нема никакав значај.
Коментари