Читај ми!

Ана Брнабић у Женеви: НАТО агресија на СРЈ опасан преседан, мир зависи од поштовања међународног права

Председница Народне скупштине Ана Брнабић учествује на 148. скупштини Интерпарламентарне уније у Женеви. Тема овогодишње скупштине је “Парламентарна демократија: изградња мостова за мир и разумевање". Ана Брнабић је том приликом изјавила да је противправна агресија НАТО-а на СРЈ резултирала накнадним једностраним проглашењем независности Приштине 2008, представљајући тако даље кршење међународних норми, Повеље УН и Резолуције 1244.

НАТО агресија на Савезну Републику Југославију, која је почела на данашњи дан пре 25 година представља оштар пример директног кршења фундаменталних принципа и правила међународног права, укључујући Повељу Уједињених нација и све друге норме које забрањују употребу силе, поручила је председница Скупштине Ана Брнабић у Женеви на дебати 148. Скупштине Интерпарламентарне уније.

"Овај чин агресије на једну суверену земљу која није крочила ногом на територију друге земље, признат чак и од НАТО-а и његових чланица као незаконит по међународном праву, али парадоксално сматран легитимним, био је један од најкритичнијих тренутака у новијој историји где су се отворено кршиле утврђене норме међународног права", рекла је Брнабићева.

Указала је да је самовољна употреба оружане силе, без изричитог одобрења Савета безбедности УН, осим под строго дефинисаним условима самоодбране, што није био случај, недвосмислено забрањена.

Отворена Пандорина кутија

Председница Скупштине Ана Брнабић је рекла и да су акције које је НАТО предузео против Савезне Републике Југославије створиле опасан преседан који и даље угрожава поредак који је успостављен Повељом УН.

“На прелазу векова, противправна агресија НАТО-а која је нанела огромну патњу и разарања моје земље, резултирала је накнадним једностраним проглашењем независности Приштине 2008. представљајући тако даље кршење међународних норми, Повеље УН и Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Важно је нагласити да ови догађаји представљају отварање Пандорине кутије, ослобађајући далекосежне последице које су се осећале далеко изван наших граница у годинама и деценијама које ће уследити“, додала је Ана Брнабић.

Последице се и данас осећају

Истакла је да смо без икакве сумње сведоци ефеката и последица тих катастрофалних догађаја који се данас одвијају у Европи и шире.

"Сви широм света, без обзира на њихову величину и моћ, морају да чврсто подржавају принципе међународног права, поштујући, под било којим околностима суверенитет и територијални интегритет међународно признатих земља, чланица Уједињених нација, као основни принцип међународног права, неговања дијалога и сарадње која је једини пут ка одрживом миру и стабилности", рекла је Ана Брнабић.

Навела је и да Срби на Косову и Метохији данас живе у тешким условима, као и да је током протекле године 13 одсто српске популације било принуђено да се исели са Косова и Метохије.

Мир у свету никад није био крхкији

На почетку обраћања током 148. заседања Скупштине Интерпарламентарне уније у Женеви поручила је да јој је велика част што може први пут да се обрати на једном форуму са тако дугом традицијом и значајном улогом.

Подсетила је да је донедавно била премијер Републике Србије у три мандата и навела да намерава да вештине и искуство искористи за јачање и унапређење парламентарне демократије широм света.

"Чврсто верујем да су једнакост између наших земаља, међусобно поштовање и уважавање и слободна размена мишљења апсолутни темељ међународних односа. Мир... Чини се да мир у свету никада, у протеклих 80 година, није био крхкији него данас. Зато треба да запамтимо – мир зависи од поштовања међународног права. У недостатку тог поштовања, они са већом војном моћи, или они који имају мање да изгубе превладавају, водећи свет у сталне ратове, губитак живота, и нестабилност. Мање-више, нешто чему данас све чешће присуствујемо", указала је Брнабићева.

"Парламентарна дипломатија оличава потенцијал за изградњу мостова тамо где би иначе могли да стоје зидови. Неговањем отворене и искрене комуникације између нација, можемо предвидети и решити сукобе пре него што они ескалирају, обезбеђујући да се сачува достојанство свих држава, народа и грађана", закључила је председница Скупштине.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње