Читај ми!

Три аспекта писма специјалним изасланицима – притисак на Србију и увод у врућу јесен

Председник Србије најавио је густ распоред током августа, а у Београду је јуче боравио специјални изасланик Велике Британије Стјуарт Вилијам Пич. Са каквим порукама долазе специјални изасланици и који су аспекти писма које су им упутили поједини политичари?

Бивши дипломата Зоран Миливојевић каже да је став Стјуарта Пича на линији традиционалне политике Велике Британије према овом региону.

“Посебно сада, имајући у виду да она више није чланица Европске уније, да наступа самостално, као велика сила, као стална чланица Савета безбедности Уједињених нација, и имајући у виду да је традиционално заинтересована за регион у контексту њене политике према Русији. То је већ два века чињеница и није случајно што је председник Вучић после разговора истакао управо билатералне односе, интерес за регион и све скупа. Према томе, треба рачунати у будућности на активан однос Велике Британије у овом региону“, рекао је Миливојевић.

Половином јула одржана је последња рунда дијалога Београда и Приштине на техничком нивоу. Није дошло до помака, а не очекује се да ће бити разговора ни током августа.

На питање шта може да се очекује у контексту дијалога Београда и Приштине од 7. септембра, Миливојевић одговара да уколико не дође до деескалације, не можемо бити оптимисти у погледу наставка дијалога.

“Неопходна је деескалација и то је неопходно да се учини на прави начин, дакле не овако фазно или фрагментарно како се то чини, већ да се испослује оно што чини суштину деескалације, а то је одстрањивање свих ових полицијских, параполицијских, РОСУ снага, стављање по страни ових нелегитимних председника општина, стварање услова за миран живот, престанак репресије и формирање Заједница српских општина. Без тога ја мислим да није могуће да говоримо о деескалацији, о условима за наставак дијалога“, рекао је Миливојевић.

Аспекти писма које су поједини политичари упутили САД, ЕУ и Великој Британији

Парламентарци из САД, Велике Британије и кључних земаља ЕУ у писму специјалним изасланицима наводе да су забринути због актуелне политике у косовској кризи, као и да је превише попустљив став посредника у дијалогу према Србији.

Миливојевић указује да то писмо има више аспеката, а да је први да представља наставак притиска на Србију.

"То је сасвим сигурно из садржаја писма и контекста у коме се оно појављује. Друга ствар која је важна и коју треба истаћи, сада је потпуно огољено да господин Курти има подршку споља. И то сад више није никаква тајна и не мора да буде ни предмет ни политичких процена ни спекулација“, рекао је Миливојевић.

Како истиче, трећи аспект је да су најважнији потписници овог писма председници спољнополитичких одбора – америчког Сената, британског парламента и немачког парламента.

Антируски карактер писма

Говорећи о преливању притиска на Србију, Миливојевић каже да се од раније суочавамо са тим да се две стране увек третирају подједнако.

“Ово писмо иде директно у сусрет томе да се и Србија стави на сто, да се помогне, рекао бих, под знацима навода Куртију, у овом тренутку кад је изложен овим притисцима, и на неки начин апел да се скину санкције са господина Куртија и да се Курти и Србија изједначе у погледу одговорности за наставак дијалога. Због тога кажем да је ово наставак притиска на Србију и увод у једну врућу јесен“, рекао је Миливојевић.

Писмо представља и покушај да се Србија дискредитује у погледу њеног међународног положаја и спољне политике, будући да нема само за циљну групу и циљ Косово и Метохију, већ има и антируски карактер.

"И то се види из тога што су главни потписници, представници из балтичких држава. Дакле, и Украјинци нам се појављују по први пут, што је и на неки начин изненађење, али и није, имајући у виду да постоји струја у украјинском парламенту која се залаже за признање Косова и која  се залаже за притисак на Србију, везано за политику према Русији“, навео је бивши дипломата.

Покушај да се Србија у сваком сегменту искључи са КиМ

Министарство индустрије, привреде и трговине у Приштини поништило је сертификате о регистрацији и пословању 15 привредних друштава на Косову и Метохији, међу којима је и МТС Д.О.О, а због како се тврди, "докумената супротних уставним принципима".

Србија, наводи Миливојевић, има све аргументе на својој страни, а на проби је међународна заједница која то толерише.

"Ово је озбиљан тест јер све је мањи простор Србији да не реагује на директнији начин, да заштити српски народ и спречи политику која само јача тензије", рекао је Миливојевић.

Курти, додаје, покушава две ствари и, нажалост, има подршку.

"Он покушава прво да спроведе до краја свој политички кредо, а то је да потврди косовску државност макар и силом. Дакле, остваривањем политичких циљева и употребом силе. Игнорисањем права и свега осталог. И друго, да Србију у пуном смислу, у сваком сегменту, искључи се простора Косова и Метохије. Свако српско деловање, свако српско присуство, укључујући ако је могуће и народ. То је Куртијев циљ и то се сад види из ових поступака и око ових роба и око свега овога“, рекао је Миливојевић.

Цело гостовање Зорана Миливојевића можете погледати у видеу на почетку текста

недеља, 28. јул 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару