Генском терапијом против Хантингтонове болести

Група француских научника испитује две нове генске терапије које би се користиле у сузбијању Хантингтонове болести, наследног неуродегенеративног обољења, које је данас неизлечиво.

Прва техника, коју проучава група научника из Комесаријата за атомску енергију, је коришћење "неурозаштитног" молекула, званог "цилијарни неуротрофни фактор" (ЦНТФ), који би помогао мозгу да се заштити од дегенеративних ефеката Хантингтонове болести.

Други, експерименталнији приступ је дезактивирање гена који је изазивач болести уз помоћ вирусног вектора.

Развој Хантингтонове болести обично почиње између 30. и 50. године живота , испољавањем поремећеног понашања и неуобичајених покрета који су праћени и појавом интелектуалних проблема, а затим деменцијом.

 

Смрт болесника наступа 15 до 20 година након појаве неуродегенеративног обољења, изазиваног генском мутацијијом на 4. хромозому.

Тај мутирани ген изазива појачано лучење протеина хантингтина, што резултира болешћу спречавајући ћелије мозга да се штите од токсичних молекула.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи