Читај ми!

Хоће ли Немачка поново увести рестрикције за људе који улазе у земљу

У многим земљама расте број нових инфекција. Расте и страх од делта варијанте вируса. Зато су у Немачкој све гласнији они који се залажу за додатне рестрикције за оне који улазе у земљу.

Све су гласнији захтеви за строжим контролама немачких туриста који се са одмора враћају у своју домовину.

Брзо ширење заразније делта мутације вируса и у Немачкој је разлог због којег све више покрајинских премијера инсистира на пооштравању правила која се тичу тестова и правила око карантина за људе који се враћају у земљу.

"Kонтроле методом случајног узорка које тренутно спроводи савезна полиција нису довољне", каже градоначелник Берлина Михаел Милер (СПД).

Његов колега из Хамбурга Петер Ченчер критиковао је чињеницу да је, према тренутним правилима, повратницима из ризичних подручја довољан једнократни брзи антиген-тест како би избегли карантин.

"То није сигурно", рекао је Ченчер за лист Велт и додао да би сви повратници из ризичних и подручја с високом инциденцијом који нису вакцинисани морали аутоматски у самоизолацију – коју би могли да прекину тек негативним пи-си-ар-тестом најраније након пет дана проведених у карантину. "Не желимо да се и опасност врати..."

Слично размишља и берлински градоначелник. "Kонтроле тога ко има негативан тест могуће су већ приликом уласка у Немачку, и онда поново контрола након одређеног периода проведеног у карантину, као провера да ли је неко заиста негативан", објаснио је Милер за ЗДФ.

"Лепо је кад људи могу да оду на годишњи одмор, али не желимо да се с њима у Немачку врати и опасност."

Још пре тога, баварски министар здравља Kлаус Холечек (ЦСУ) захтевао је да се туристи на границама интензивно контролишу, пре свега да ли имају тестове, односно потврде о вакцинацији.

Ту идеју подржао је и премијер Доње Саксоније Штефан Вајл (СПД). "Изричито подржавам захтев да се контроле обављају на границама, односно то да ли људи који улазе имају свеж негативан тест на корону. Управо је по том питању до сада било недостатака", рекао је Вајл за Велт.

И Вајл захтева двоструко тестирање за све повратнике који нису у потпуности вакцинисани пре уласка у Немачку, односно током карантина.

"Чак и у земљама с релативно ниском инциденцијом постоји опасност да се дође у контакт с другим туристима који су инфицирани знатно заразнијим делта вирусом", указао је Вајл.

Премијерка покрајине Мекленбург Прења Померанија, Мануела Швезиг (СПД), раније је упозорила: "Путовања у иностранство не смеју да доведу до тога да се опет инфицира више људи и да тај вирус донесу кући."

Савезна влада у Берлину редовно анализира актуелну ситуацију у иностранству и притом прави разлику између подручја у којима доминира забрињавајућа вирусна варијанта, подручја с веома високом инциденцијом (већом од 200), те ризична подручја с инциденцијом већом од 50.

Актуелна правила за повратнике

Према тренутним правилима, пре повратка у Немачку морају се тестирати повратници из земаља које се налазе на једној од тих листа, а сви остали не морају да покажу негативан тест.

Због пада броја нових инфекција, у последње време су многе туристичке дестинације "избрисане" с листе ризичних, односно подручја високе инциденције.

Сви повратници из тих земаља (који путују нпр. аутомобилом) за сада приликом повратка у Немачку не морају практично да пазе ни на каква ограничења.

За све оне који се враћају авионом ипак постоји генерална обавеза тестирања пре поновног ступања на немачко тло.

Сви путници авионом, без обзира на то да ли се враћају из ризичног подручја или не, пре уласка у авион морају да покажу или негативан тест, или потврду да су у потпуности вакцинисани или потврду да су преболели ковид 19.

среда, 27. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње