Сузавац на улицама Тиране - крај кућног притвора за Саљија Беришу и нови изазов за Едија Раму

Некадашњем премијеру Албаније, Саљију Бериши укинут је кућни притвор мање од 24 часа пошто су се присталице опозиције сукобиле са полицијом у центру Тиране. Бериша, кога Специјално тужилаштво терети за корупцију, је по окончању притвора позвао премијера Едија Раму да формира техничку владу пред парламентарне изборе. Албанија остаје талац старих лидера, сматрају аналитичари. Бериша се од 2022. године налази на америчкој црној листи због корупције и подривања демократије.

Сузавац на улицама Тиране - крај кућног притвора за Саљија Беришу и нови изазов за Едија Раму Сузавац на улицама Тиране - крај кућног притвора за Саљија Беришу и нови изазов за Едија Раму

Присталице албанске Демократске партије махале су америчким и албанским заставама, док је у седиште странке, по први пут у последњи 11 месеци, улазио лидер - Саљи Бериша, којем је Специјални суд, без објашњења, укинуо кућни притвор.

"Суд је закључио да нема разлога за било какве мере против Берише", рекао је његов адвокат, Генци Ђокутај.

Готово истовремено, Бериша се поздрављао да одушевљеним присталицама, описујући боравак у кућном притвору као "државни удар" који је осмислио и спровео премијер Еди Рама.

"За њега имам само једну поруку - формирај техничку владу", рекао је Бериша, наводећи да би само такав кабинет могао да обезбеди несметано одржавање парламентарних избора на пролеће следеће године.

Један од најутицајнијих албанских политичара, који је током каријере био председник и премијер, као и посланик у парламенту, изашао је из кућног притвора мање од 24 сата пошто су се његове присталице сукобиле са полицијом у центру Тиране.

Албански политички аналитичари сматрају да повратак Саљија Берише на политичку сцену не представља претерани изазов за владајуће социјалисте Едија Раме, пре свега јер је некадашњи премијер последњих година успео да у приличној мери разбије Демократску партију и тиме, умањи утицај најзначајније опозиционе странке.

Бериша је у октобру прошле године оптужен за "меку корупцију" у случају који датира још из 2008. године, када је наводно зету, Јамамберу Малтезију омогућио послове који су им донели око 5,4 милиона евра.

Малтези је одмах ухапшен, док је Бериши суд наложио да не напушта Албанију. Уколико буде осуђен, Бериши прети казна од три до 12 година затвора.

Од 2021. Бериши и његовој породици забрањен је улазак у САД због тога што је, како је тада навео Стејт департмент, био умешан у злоупотребе јавних фондова и да је користио моћ како би стекао корист за себе, чланове породице и политичке сараднике.

"Корупција бившег председника Албаније Саљија Берише подрила је демократију у Албанији", поручио је тада амерички државни секретар Ентони Блинкен.

Бериша је и тада одбацио оптужбе.

среда, 27. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње