Италијански лекари открили лек који “заробљава“ коронавирус и зауставља ширење
Италијански медији су га назвали управо тако: “леком који заробљава вирус”. Његово званично име је 13Ц и у стању је да “закочи” излазак вируса из ћелија. Научници су идентификовали класу енцима (Е3-ubiquitin ligasi) који служе вирусу Сарс-ЦоВ-2 да изађе из заражених ћелија и да се рашири по читавом организму. Ти исти протеини су у стању да учине слично када се ради о другим вирусима попут Еболе.
Часопис "Cell death and desease" објавио је истраживање на међународном нивоу уз координацију професора Ђузепе Новелија (са универзитета Тор Вергата и Универзитета у Невади) и Пјер Паоло Пандолфија (Универзитет у Торину и Универзитет у Невади) и у сарадњи са колегама из болнице Бамбино Ђезу у Риму, Института Спаланцани у Риму, Универзитета Сан Рафаеле из Рима и неколико центара у САД (Харвард, Јејл, Рокфелер, Никс, Маунт Синај, Универзитет у Бостону), Канади (Универзитет у Торонту) као и са француским колегама (Инсерим Париз, Хоспитал Авицене).
Научници су доказали и да су нивои тих ензима повишени у плућима пацијената као и у осталим ткивима који су инфицирани вирусом.
Идентификовали су и ретке генетске промене у генима који кодирају те протеине у подгрупи пацијената (њих око 1.300) који су имали тежак облик болести.
Те промене повећавају активност ензима и омогућавају ослобађање зараженог вируса.
Истраживачки тим је доказао и да активност тих ензима може бити инхибиран природним једињењем које је добро толерисано од стране људског организма, познат као Индоле-3 Карбинол (13Ц) па је могуће потенцијално га користити као антивирус у појединачном облику или у комбинацији са другим терапијама.
Блокада мултипликације вируса
Лек 13Ц се доказао као способан да блокира излазак и мултипликацију вируса инфицираних ћелија. Из тог разлога би ускоро могао бити одобрен у случају заразе коронавирусом јер је већ коришћен у другим ситуацијама.
То истраживање, финансирано од стране Фондације Рома, помаже разумевању молеколарних механизама који владају виталним циклусом Сарс-Цов-2, отварајући пут ка идентификацији односа домаћина-патогена који су потребни не би ли се идентификовали и развили нови лекови у стању да ометају репликацију вируса, блокирајући његов пренос.
Ђузепе Новели је изјавио за италијанске медије да је вакцина профилактичка мера, али да је потребно да се тестирају лекови у клиничким студијама на пацијентима зараженим ковидом 19 не би ли се строго оценило да ли су у стању да спрече тешке симптоме који могу бити и фатални.
Трагање за новим лековима
"Од фундаменталног је значаја имати разне опције третирања ове болести нарочито када се ради о пацијентима који не могу да буду вакцинисани. То је јако важно да би се спасило што више људских живота и да би би се допринело бољим условима управљања јавним здравством", изјавио је доктор Новели.
Његов колега Пандолфи је изјавио да се морам размишљати на дуге стазе.
"Вакцине, иако су сигурно јако ефикасне, могле би да не буду у будућности јер вирус мутира и потребно је да имамо више оружја не би ли га победили. Откриће 13Ц је јако важно и тренутно радимо на клиничким студијама које ће потврдити његову ефикасност", рекао је Пандолфи.
Према његовим речима, оно што је важно јесте утврдити да ли 13Ц може да смањи и јако тешке компликације које су се појавиле код пацијената који су прошли кроз акутну фазу инфекције.
"Наш задатак је да трагамо за новим лековима не би ли идентификовали ефикасне терапије данас за ковид 19, а сутра за неке нове вирусе са којима ћемо се борити у будућности", нагласио је Пандолфи.
Коментари