Читај ми!

Седам група симптома ковида

Ковид-19 може да има разне симптоме. Научници су сада препознали важне биомаркере и идентификовали седам група симптома. То би требало да помогне у лечењу, као и у развоју ефикасне вакцине.

Пецкање у грлу, главобоља, благо цурење носа… Какви су симптоми ковида-19?

Пре годину дана нас такве болести или лагана прехлада нису много интересовали. Али сада, у јесен 2020. године, то изгледа сасвим другачије. Довољно је само да кинемо па да почнемо да размишљамо: "Где сам био последњих дана, колико сам се приближавао људима, шта сам додиривао? Да ли осећам мирис и укус? Помало губим дах…"

Стоп! Ако вам то нешто значи: нисте једини.

Научници и лекари такође су непрестано заокупљени таквим мислима и још покушавају да уђу у траг мноштву симптома које може да има особа заражена коронавирусом.

Научници са Медицинског универзитета у Бечу сада би могли да унесу бар мало више реда у дугачак списак назнака да је неко заражен коронавирусом. Они су, наиме, утврдили седам различитих облика с благим током те болести. Студија је објављена у часопису Allergy.

Њихов основни циљ је био да открију како изгледа добар имунитет након оздрављења и на основу чега он може да се измери. У ту сврху су имунолог Винфрид Пиклом, алерголог Рудолф Валент и њихове колеге испитали 109 реконвалесцената, особа које су преболеле ковид. Уједно су испитали 98 здравих људи из контролне групе и урадили анализе њихове крви.

Седам група симптома ковида-19

На основу тих података научници су успели да покажу да су различити симптоми повезани и да се јављају у такозваним групама симптома. Они су идентификовали следећих седам група:

1. Симптоми слични грипу (температура, грозница, умор и кашаљ)

2. Симптоми прехладе (цурење носа, кијање, суво грло и зачепљен нос)

3. Болови у зглобовима и мишићима

4. Упале очију и слузокоже

5. Проблеми с плућима (упала плућа и отежано дисање)

6. Гастроинтестинални проблеми (укључујући пролив, мучнину и главобољу)

7. Губитак чула мириса, укуса и други симптоми

"У последњој групи смо установили да је више људи с младим имуним системом погођено губитком чула мириса и укуса", каже шеф студије и имунолог Винфрид Пикл у интервјуу за Дојче веле. Млади имуни систем не мери се старошћу пацијента, већ бројем имуних ћелија које су недавно мигрирале из тимуса (Т-лимфоцита).

Може бити и преклапања између група симптома. Међутим, показале су се везе између различитих група и специфичних имунолошких параметара. На пример, ток болести праћен високом температуром у корелацији с имунолошким памћењем тела могао би да указује на релативно дуг имунитет. Губитак чула укуса и мириса, с друге стране, повезан је с вишим нивоом Т-лимфоцита.

Ковид-19: "отисак прста" у крви

На основу анализе крви научници су успели да идентификују неке важне маркере ковида-19. Открили су да та болест након десет недеља оставља значајне промене у имуном систему – нешто попут "отиска прста" у крви пацијента.

Број гранулоцита, који су иначе одговорни за борбу против бактеријских патогена у имуном систему, био је значајно нижи од уобичајеног у групи ковид-19.

"То је било изненађујуће и нешто сасвим ново", рекао је аустријски имунолог за Дојче веле.

"Због тога имуне ћелије ЦД4 и ЦД8 развијају памћење, а ЦД8 Т-ћелије остају снажно активиране. То показује да се имуни систем још увек интензивно носи с болешћу и након више недеља од прве инфекције", објашњава Пикл.

То би могао да буде разлог зашто многи пацијенти након инфекције коронавирусом дуже осећају слабост. Истовремено, регулаторне Т-ћелије биле су значајно смањене – то је, како каже Пикл, опасна мешавина која би могла да доведе и до аутоимуног обољења.

Поред тога, у крви реконвалесцената могло се доказати и повећавање имуних ћелија које производе антитела. Што је код блажег облика болести била већа температура оболелог, то је био и израженији имунитет на вирус.

"Наша сазнања доприносе бољем разумевању болести и помажу нам у развоју могућих вакцина, с обзиром на то да сада можемо да се ослонимо на обећавајуће биомаркере и можемо да спроведемо још бољи надзор", наглашавају научници који потписују чланак.

"Сада знамо да су Б и Т лимфоцити важни параметри када процењујемо вакцину", каже Пикл.

Студија је пре свега показала да се имунитет код човека "удвостручује" у одбрани од болести уз помоћ имуних ћелија и антитела – попут одбране фудбалског тима. Имуне ћелије тако могу да "запамте" одређене "потезе" вируса и да реагују на њих.

Сада је задатак применити та сазнања, која би могли да играју важну улогу у лечењу пацијената и развоју ефикасне вакцине.

петак, 15. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње