Читај ми!

Аналогија: Како млади доживљавају серију "Сабља"

У најновијој епизоди подкаста Аналогија, разговарамо са младима о томе како разумеју серију Сабља и шта знају о времену у ком се одигравају догађаји приказани у серији. Уз перспективу две студенткиње, откривамо на који начин ова прича обликује њихово схватање историје и отвара питања важна за све генерације.

Серију "Сабља", која се бави убиством премијера и акцијом против организованог криминала у Србији, прате како старије, тако и млађе генерације које немају лична сећања на ове догађаје. У најновијој епизоди подкаста @analogija, две студенткиње, једна са Факултета политичких наука, а друга са Филозофског факултета, кажу да ова серија може да обликује разумевање једног од најважнијих догађаја у савременој историји Србије.

Гледање серије као некад — породична и друштвена активност

Луција Вељовић, студенткиња Факултета политичких наука, и Катарина Ђурић, студенткиња Филозофског факултета, редовно прате серију "Сабља". Луција је гледа сама, а Катарина са породицом.

„Практично цело моје друштво гледа у исто време серију, али одвојено, и редовно о њој дискутујемо“, каже Луција.

Катарина епизоде гледа са породицом, што је у данашње време бинџовања права реткост. „Седнемо у дневну собу, узмемо даљински и гледамо серију заједно, чак и ако је већ почела, премотавамо уназад“, каже она.

Поставља се питање да ли једна телевизијска серија може да покрене важне друштвене теме и подстакне различите генерације на дијалог? Луција каже да је ова серија прилика да са мајком размени сећања и утиске о времену у којем се серија одвија: „Она има нека сећања, али има и рупе, па допуњујемо знање једна другој.“

Обе саговорнице сложиле су се да је тема серије веома важна, али да њихова генерација често није заинтересована за догађаје из блиске прошлости.

„Чини ми се да млади људи не знају шта су деведесете заиста биле. Њима су то музика и изласци, али те године носе много теже бреме“, каже Луција.

Она додаје да је "Сабља" важна јер подсећа на снагу државе када се одлучи на акцију:

„Та акција је показала да држава може да функционише када жели да уклони криминал.“

Фикција и стварност: Где је граница?

Катарина каже да је за њу, као некога ко је истраживао тему убиства премијера, изазовно да прати баланс између стварних догађаја и уметничке интерпретације:

„Не може серија да покаже комплетну слику тих година. Измишљени ликови дају свежину причи и приближавају је свакодневном животу људи.“

Луцији се посебно допада лик новинарке и каже да је за њу, као будућу новинарку, посебно инспиративан:

„Приказује колико је истраживачко новинарство захтевно и колико грешке могу бити опасне.“

Катарина каже да је утицај ове серије на млађе генерације велики: „Морамо да разумемо како је прошлост обликовала садашњост. Без тог знања, тешко можемо да променимо будућност.“

Луција се слаже са тим да серије попут "Сабље" могу да промене начин на који млади перципирају историју:

„Ако нам стално пласирају романтизоване приче о криминалу, ми то нормализујемо. Зато је важно да се приче о нашој прошлости испричају на прави начин.“

Чини се да серија "Сабља" није само телевизијски догађај. Она је повод за дијалог међу генерацијама. Кроз приказ стварних догађаја, уз уметничку интерпретацију, отвара простор за размишљање, учење и преиспитивање вредности. Како су ове студенткиње рекле:

„Историја нас обликује, а на нама је да из ње учимо.“

Запратите @analogija подкаст, ускоро следи разговор са редитељима серије "Сабља".

 

недеља, 19. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове