Читај ми!

Више од 2.000 случајева ковида у Румунији, Северна Македонија близу полицијског часа

У свету је од ковида 19 умрло више од милион и сто хиљада људи, а број заражених је премашио 40 милиона. Ипак, скоро 30 милиона се опоравило. Највише оболелих је и даље у САД, Индији, Бразилу и Русији. Корона узима данак и у региону. Хрватска предвиђа да ће имати и до 2.000 заражених дневно, док Словенија уводи полицијски час.

Епидемиолог и члан Научног савета хрватске владе Бранко Коларић каже да је могуће да у Хрватској буде и 2.000 новозаражених дневно.

"Са 500 смо дошли на 1.000, тако да није немогуће да и 2.000 достигнемо", рекао је Коларић за ХРТ и истакао како неодговорно понашање доводи до тога да здравствени систем постане преоптерећен.

У Хрватској је у недељу било 548 хоспитализованих, а Коларић наводи да, како се већи број пацијената оболелих од короне лечи, онда има и нешто мање капацитета за остале болести које треба лечити.

Коментарисао је и чињеницу да је све више зараженог медицинског особља и да се поставља питање ко ће радити.

У Црној Гори, после протеста угоститеља због одлуке здравствених власти да се кафићи и ресторани затворе у пет општина због ширења коронавируса, председник Националног координационог тела (НКТ) Милутин Симовић позвао је тамошње епидемиологе да преиспитају своју одлуку.

Симовић је саопштио да су ставови одговорних црногорских угоститеља оправдани и да их у потпуности разуме и позвао Институт за јавно здравље (ИЈЗ) да још једном сагледа све аспекте мере, а надлежне инспекције да свој посао ураде без изговора и одлагања како не би испаштали они који не би требало.

Црногорски Институт за јавно здравље предложио је да се због раста броја оболелих у Будви, Улцињу, Цетињу, Колашину и Жабљаку затворе угоститељски објекти и да се у тим општинама уведе полицијски час.

Истовремено, Влада Словеније званично је синоћ прогласила епидемију коронавируса за целу земљу, која ће трајати 30 дана, почевши од данас.

Европа јача мере у борби против коронавируса 

Европа је прешла праг од 250.000 умрлих од коронавируса, а са више од 8.000 умрлих за недељу дана бележи најтежи недељни биланс од средине маја.

Бројне европске земље покушавају да се заштите увођењем јачих заштитних мера.

Током викенда је у Француској забележен рекордан број оболелих од ковида 19, па је од суботе је уведен полицијски час од 21 до 6 сати ујутро који ће трајати бар месец дана, преноси Би-Би-Си и додаје да онај ко га прекрши мора да има валидан разлог за то или да плати казну од 135 евра.

Од понедељка сви барови и ресторани у Белгији су затворени на четири недеље, а на снази је и полицијски час од поноћи до пет сати ујутру.

Такође, уведена је забрана продаје алкохола после 20 сати.

У Швајцарској је уведено обавезно ношење маски на свим затвореним местима, као и забрана окупљања више од 15 особа на једном месту.

У Чешкој још није одлучено да ли је потребан карантин, а та земља је тренутно прва по броју оболевања у Европи.

У Ирској ће бити представљене нове мере, а претпоставља се да ће бити затворене одређене продавнице и компаније.

У Немачкој, канцеларка Ангела Меркел је позвала људе да остану код својих кућа и да избегавају путовања уколико је то могуће.

субота, 16. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње