Црна Гора најзараженија држава у Европи
Црна Гора има највећи број заражених у Европи на 100.000 становника од почетка пандемије коронавирусa, подаци су европских статистичких центара. У Будви, Колашину, Улцињу, на Цетињу и Жабљаку од понедељка на снази строже мере. Директор Института за јавно здравље Бобан Мугоша каже да црногорски здравствени систем држи ситуацију под контролом.
Према подацима европских статистичких центара, Црна Гора има стопу од 2.385,15 регистрованих случајева коронавируса на 100.000 становника, преносе Вијести.
На другом месту је Јерменија, а на трећем Шпанија.
Међу првих 10 од 45 европских земаља са највише заражених нема ниједне друге државе из региона.
Од дестинације без ковида до најзараженије државе у Европи
У Црној Гори су током првог таласа коронавируса, који је пропраћен строгим мерама Националног координационог тела за заразне болести (НКТ), забележена 324 случаја ковида.
Током другог таласа, који траје од јуна, дешавало се да у једном дану буде регистровано више инфицираних него током читавог првог таласа, који је трајао око два и по месеца.
Иако ванредно стање није било проглашено, у априлу и мају на снази су биле бројне рестриктивне мере.
На пример, забрањен је боравак више од једне особе на јавном месту, "полицијски час" радним данима почињао је у 19, а викендом од 13 и 11 часова, па до пет сати ујутру наредног дана, угоститељски објекти нису радили, паркови и плаже били су закључани, забрањена је била посета другим домаћинствима, међународни, међуградски и градски превоз, у аутомобилима нису могле да буду више од две особе...
Црна Гора је била "corona free" дестинација пуна 42 дана, а вирус је поново регистрован средином јуна.
Надлежни током лета нису доносили рестриктивније мере, осим у јулу, када је због повећане локалне трансмисије вируса у појединим општинама на северу забрањен рад угоститељских објеката, одлазак у туђа домаћинства или ограничен боравак више од две особе заједно на отвореном...
Након парламентарних избора, одржаних 30. августа, драстично је растао број инфицираних, услед масовних окупљања присталица дотадашње опозиције и власти.
Чак и чланови НКТ-а и других тела које је основао НКТ присуствовали су такозваним "патриотским скуповима", или јавно позивали људе да се окупљају супротно важећим мерама.
Упркос лошој епидемијској слици, током септембра нису предузимане рестриктивне мере.
Тек крајем прошлог месеца, уведен је систем семафора, према којем се рестриктивне мере уводе у општинама сходно кумулативној инциденцији, односно броју заражених у претходних 14 дана на 100.000 становника, на период од две седмице.
Строже мере у пет општина
До погоршања епидемијске ситуације у претходне две седмице дошло је у Будви, Колашину, Улцињу, на Цетињу и Жабљаку, па ће у тим општинама од понедељка бити затворени угоститељски објекти и забрањено окупљање у објектима становања особама које нису чланови заједничког породичног домаћинства на 14 дана.
У тим општинама, сходно систему семафора, прелази се и на онлајн наставу. Синоћ је било неизвесно да ли ће се тим општинама придружити и Подгорица, у којој је кумулативна инциденција јуче после подне износила 792,7 на 100.000. Бобан Мугоша је рекао да су велике шансе да се то и деси.
Из Института за јавно здравље је саопштено да ће одлука о евентуалном пооштравању мера у главном граду бити донесена након статистичке обраде још 212 узорака послатих у Немачку.
Мугоша: Ситуација под контролом
Претходног дана у Црној Гори су преминуле три особе, а регистрована су 74 новозаражена коронавирусом.
Директор Институт за јавно здравље Бобан Мугоша рекао је за Вијести да су њихови епидемиолози константно упозоравали да се не иде на јавне скупове и истакао да је код инфекције новим коронавирусом најважнија лична одговорност.
На питање да ли разматрају још неке рестриктивне мере, Мугоша је рекао да здравствени систем још добро одговара на епидемијску ситуацију и да је то мерило да ли ће се нешто погоршавати.
Објаснио је да се у Чешкој позива њихов кадар да се врати из иностранства, праве привремене болнице, а да црногорски здравствени систем држи ситуацију под контролом.
Истакао је да се нада да Црна Гора неће имати скок броја инфицираних као Хрватска или Словенија.
На болничком лечењу јуче су била 292 пацијента. У КЦ је међу хоспитализованима 26 животно угрожених пацијената, никшићкој болници пет.
Коментари