Грчки трајекти поново плове, путници морају да носе маске
У склопу четврте фазе ублажавања рестриктивних мера због пандемије ковида 19, трајектни саобрaћај у Грчкој вратио се у нормални режим.
Грчки трајекти сада могу да плове до свих острва и већих лука, осим на линијама ка Италији.
Очекује се да бродови крену ка италијанским лукама 1. јуна, уколико то дозоволи епидемиолошка ситуација у тој земљи.
Пре укрцавања на трајект путницима се мери телесна температура и у обавези су да држе прописану диситанцу од једног и по метра.
Сви који путују дуже од посла сата мораће да попуне посебан формулар са питањима у вези са својим здравственим стањем.
Ако у упитинику наведу да су имали симптоме или били у контакту са оболелим од ковида 19 у протеклих 14 дана, неће им бити дозвољно да се укрцају.
Кабину може да користи само једна особа уколико путинци који су се укрцали заједно нису првом реду сродства. (супружници и деца, до четири особе)
Сви путници и чланови посаде обавезни су да носе маске.
Попуњеност трајкта не сме прелазити 50 одсто укупног капацитета (55 у случају да су кабине у употреби).
Постепена нормализација ваздушног саобраћаја
Ваздушни саобраћај у Грчкој почео је постепено да се нормализује од 18. маја – укидањем забране летења за одређени број грчких острва.
Број дестинација ће се током јуна повећавати како се хотели који обично раде целе године и они који раде у летњој сезони буду отварали.
Употреба маски и дезинфекционих средстава као и држање социјалне дистанце обавезни су и на грчким аеродромима – од уласка на терминал до укрцавања у авион.
Туристичка сезона и долазак страних туриста у Грчку почиње 15. јуна када се очекује долазак туриста из око 20 земаља са добрим епидемиолошким резултатима.
Листа тих земаља ће бити јавно објављена крајем мeсеца, а грчки премијер Мицотакис је рекао да су у питању земље Балкана, Балтика и северне Европе, наводи Грчкаинфо.
Према информацијама грчке телевизије СKАИ, првих 18 земаља чије ће туристе Грчка примити од 15. јуна су Kипар, Израел, Kина, Јапан, Аустралија, Норвешка, Данска, Аустрија, Бугарска, Србија, Румунија, Албанија, Пољска, Северна Македонија, БиХ, Мађарска, Словачка и Чешка.
Коментари