Како спасити хотеле да се не би ставио кључ у браву, ситуација у Београду слична као у Паризу
Председник Скупштине ХОРЕС-а Томислав Момировић рекао је за РТС да не можемо да лечимо корону тиме што ћемо да убијемо економију. Ситуација у Београду, Новом Саду, Нишу, што се тиче хотелског бизниса, слична је као у Паризу, Токију, Риму, ово је крај за хотелски бизнис у овом тренутку, истакао је Момировић. Указује да је директна помоћ државе значајна да се сачувају запослени.
Губитке које трпе хотели у Србији у време короне, посебно они у градовима намењени бизнису и странцима, требало би да ублажи помоћ државе, директна субвенција од 350 евра за сваки лежај и 150 евра за сваку собу.
Томислав Момировић, председник Скупштине ХОРЕС-а, рекао је да дуго траје ситуација с короном, што утиче на привреду.
"Када смо рекли да је крај за хотелски бизнис у марту, сусрео сам се са исмевањем, негодовањем, а сада више ником није смешно. Тада смо видели шта ово значи за економију, колико руинира пословно окружење, бизнисе, нарочито у туристичком сектору и довде смо дошли", истакао је Момировић.
Подсећа да је прва мера помоћи била три минималне плате, а онда је помоћ била 100 евра грађанима Србије.
"У условима када су затворене границе, људи са 100 евра су могли да путују у унутрашњост земље у хотеле и то се десило у реалности. Онда је дошла помоћ од две минималне плате, 60 одсто од минималне плате и сада имамо директну помоћ само за градске хотеле, фокусирана је помоћ за хотеле који нису другачије могли да надоместе пословање", рекао је Момировић.
Тешко ће доћи људи у Београд, Нови Сад у већем обиму из Лесковца, Бачког Петровца – то није реално, указао је он.
Према његовим речима, претходних година се много хотела отворило у градским срединама, економија је расла, Србија је постала најотворенија земља у Европи.
Ситуација у Београду, Новом Саду, Нишу слична као у Паризу, Токију, Риму
"Ситуација је у Београду, Новом Саду, Нишу слична је као у Паризу, Токију, Риму, ово је крај за хотелски бизнис у овом тренутку, наш хотелски бизнис тренутно не постоји и у тим околностима приоритет је да сачувамо запослене и инфраструктуру, јер једини услов за директну помоћ је да се не отпусте радници", каже он.
Сматра да је велика ствар да Влада стоји иза приватног сектора, јер шта би било да нема помоћи од три минималне плате – десио би се колапс.
Говорећи о томе ко може да аплицира за помоћ, Момировић каже да то треба буду хотели који су јако угрожени.
Указује да је попуњеност пала испод девет одсто у Београду, и да за помоћ могу да аплицирају само градски хотели, услов је да не отпусте људе, јер немају где да нађу посао.
Мера неће потпуно покрити плате тим људима, ово је солидарна комуникација нас и Владе – део ћемо ми платити из резерве и задужења, а делимично Влада, истакао је Момировић.
Понавља да је помоћ значајна и велика.
Одговарајући на критике зашто директна помоћ није дата запосленима већ хотелима, Момировић каже да простора за манипулацију нема.
"Није реално било да Влада преузме запослене. Србија није Немачка. Највише би нам одговарало као приватном сектору да Влада преузме запослене у условима када нема никаквог промета", каже Момировић.
Ова мера ће допринети да се сачувају засполени у наредних шест месеци, Влада ће покрити две или три плате, рекао је Момировић.
Нису сви хотели у граду, неки су на Златибору. "Мој хотел на Златибору не испуњава услове да аплицира", рекао је Момировић, који је председник Управног одбора "Мона хотел менаџмента".
Нема догађаја, конгреса, оријентација на домаће госте
Додаје да су у унутрашњости земље људи лимитирани са пословањем, нема догађаја, конгреса, немамо гостију из Црне Горе, Кинезе, Грке, Турке, оријентисани смо само на домаће госте.
Момировић је рекао да је у нашем окружењу много мања помоћ јер земље нису ушле припремљене у целу кризу.
Како је истакао, наша економија је припремљена, а оно што су могли неки да ураде јесте да се отворе ка земљама ка региону, а Црна Гора је затворила границе за грађане из окружења.
"Ми смо били флексибилнији, не можемо да лечимо корону тиме што ћемо да убијемо економију, цео свет плива у привременим решењима. Морамо да држимо ликвидност пртивреде. Морамо да издржимо до лета, морамо да победимо ову ситуацију – победићемо сви заједно", закључио је Момировић.
Коментари