Љајић: Ускоро нови пакет помоћи за хотелску индустрију

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић рекао је данас да се разматра посебан пакет помоћи туристичкој привреди и да је већ одржано неколико састанака са представницима хотелијера у земљи.

"Желимо да чујемо њихове предлоге и сугестије. Наш план је да се у тај пакет помоћи укључе и туристичке агенције које су посебно погођене овом кризом, видећемо који ће бити епилог свих тих разговора, али нема никакве сумње да се спрема нови пакет помоћи за нашу хотелску индустрију како би јој помогли да опстане", рекао је Љајић за Прву.

Љајић је тако одговорио на питање да ли постоји план да држава помогне и туристичким агенцијама пошто су великом проблему.

Подсећа да је држава већ имала два пакета помоћи привреди, који су користили и привредници из туристичке индустрије, али да се сада разматра посебан пакет помоћи који би се односио само на туристички привреду.

Kаже да су хотели у унутрашњости углавном пуни, али да су они у великим градовима полупразни и да раде са смањеним капацитетима.

Љајић додаје да је незахвално давати прогнозе када би могао да уследи опоравак српског туризма пошто то зависи од глобалне ситуације по питању корона вируса и које ће последице бити по светску економију.

Министар је напоменуо да је сеоски туризам доживео афирмацију.

"Домаћи туристи ће сачувати виталност туристичке привреде"

Љајић је рекао да су дестинације у земљи пуне и да је на Златибору и у Врњачкој Бањи попуњеност капацитета око 95 одсто, док се у Сокобањи не може наћи ниједан слободан кревет и да је у јулу у тој бањи остварен рекордан број ноћења - 110.000.

Истакао је да је ове године сеоски туризам у земљи доживео експанзију, као и многе друге дестинације које нису биле познате грађанима сада су пуне гостију и додао да ће управо велики број домаћих туриста много значити туристичкој привреди.

"То ће омогућити људима који се баве туризмом да "држе главу изнад воде" и значиће да се очува виталност наше туристичке привреде", рекао је Љајић и нагласио да ће штета по основу девизног прилива бити око милијарду евра.

Љајић је навео је да се та штета тешко може надоместити домаћим туристима, али да се чини све како би она била што мања.

"Србија није земља мора, песка и сунца" 

Нагласио је и да Србија није земља "мора, песка и сунца" и да као таква није "прва за одмор туриста", те да грађани Србије, упркос корони и апелима да је сигурније да остану у земљи, имају право слободног избора да одмор проведу на мору.

"Није реално да очекујемо да се боримо са Грчком, Шпанијом, Италијом, Хрватском и део људи се одлучују из ових или оних разлога да тамо пороведу одмор, имају некретнину у другим земљама, не верујем да су цене у Србији разог зашто одлазе на друге дестинације", рекао је Љајић.

Једна од идеја да се "спаси" домаћи туризам, подсетио је министар, била је подела додатних 400.000 ваучера за летовање у земљи , након што је 160.000 ваучера расподељено током фебруара.

"Идеја од 400.000 ваучера се реализује, не на начин на који смо очекивали, корона је утицала на динамику коришћења ових ваучера, до данас је подељено негде до 102.000 ваучера. Сви ови догађаји су утицали да се смањи интересовање за коришћење ваучера", навео је Љајић.

Доминатно су се, каже, раније за ваучере јављали пензионери, али их је ситуација око епидемиолошке ситуације демотивисала да се јаве за ваучере, те се сада јављају запослени са примањима нижим од 70.000 динара.

Пријава за ваучере до 20. новембра 

"Сви који желе да искористе ваучере могу да се пријаве до 20. новембра ове године", рекао је Љајић.

Говорећи о трговинском сектору, Љајић каже да не очекује "врућу јесен" за трговински сектор нити да ће тај сектор претрпети неке значајније промене.

Kако је рекао, у јуну је забележен чак раст у малопродаји од 11,7 одсто у односу јун 2019, а нарочито прехрамбених производа.

Љајић каже да је приметан раст фарамацеутских и дуваниских производа, али и пад продаје гардеробе и намештаја.

"Нема назнака да би могло да дође до поремећаја у снабедавању трговина", казао је и додао да смо ту били током кризе доста бољи од многих земаља, тако да ће ће ланци снабдевања ићи својим током.

"Одлука о отварању граница у Црној Гори донета због туризма"

Министар Љајић је рекао да је одлука Црне Горе да отвори границе према Србији донета због захтева туристичке привреде у тој земљи која жели да компензује губитке.

"Овај потез је мотивисан захтевима туристичке привреде у ЦГ да се колико толико компензују гибици због тога што ове године ЦГ и друге земље нису имале број гостију који су очекивали", рекао је министар Љајић за Прву.

Додаје да је ова туристичка сезона за многе земље била далеко од прошлогодишње.

Упитан колико је наших туриста већ отишло у Црну Гору, Љајић је рекао да још нема податке о томе.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње