Две милијарде динара за прво радно искуство младих

Влада Србије кроз програм "Моја прва плата" улаже две милијарде динара у 10.000 младих да стекну прво радно искуство, најавила је премијерка Ана Брнабић током посете фабрици "Биоспрингер" у Сенти. Очекује да ће после девет месеци које држава покрива са 20.000 динара за оне са средњом школом и 24.000 динара за оне са завршеним факултетом, млади остати да раде у компанијама.

Премијерка Ана Брнабић присуствовала је промоцији првог програма пројекта "Моја прва плата" у фабрици "Биоспрингер" у Сенти, где запошљавају 150 људи и очекују да ће им доћи нови млади кадрови.

Најавила је да ће, уколико тај програм буде успешан, то бити само почетак када је реч о таквом виду подстицања запошљавања младих.

Напоменула је да је реч о широј акцији која је практично почела пре две године.

Брнабићева је истакла да Влада у 10.000 младих људи улаже око две милијарде динара како би стекли прво радно искуство.

"Да помогнемо послодавцима да финансирамо макар део прве плате како би они могли да доведу младе људе који раније нису имали посао, било да су средњошколци или имају факултет", рекла је Брнабићева.

Oчекује да ће после девет месеци које покрива држава са 20.000 динара за оне са средњом школом и 24.000 динара за оне са завршеним факултетом, и остати да раде у тим компанијама.

Послодавци ће моћи на ту суму да додају накнаду младима које ангажују, додала је Брнабићева.

"Од данас до 25. септембра могу да се пријаве послодавци, потпуно електронски пошто није потребан ниједан папир нити да се оде у АПР, а од 1. до 15. октобра се пријављују млади људи, који такође неће морати да поднесу ниједан папир већ ће све моћи да ураде електронски за само пар минута."

Каже да млади већ од данас могу да приступе порталу "Моја прва плата" и гледају позиције за које ће моћи да конкуришу.

Захвалила је компанији "Биоспрингер" која је, како каже, на много начина задужила Владу Србије, али не само зато што има 150 радника и што даје добре плате, већ што су држави изашли у сусрет када је то било најпотребније у време првог корона удара, када је била несташица квасца.

Тада је, додаје, организована што пре производња веће количине квасца за домаће тржиште.

"Послодавци без додатних обавеза"

Напоменула је да послодавци нису у обавези да дају месечну надокнаду, мимо 20.000 и 24.000 динара које даје држава, али и додала да је уверена да ће компаније показати друштвену одговорност и да ће добрим платама задржати младе и квалитетне кадрове.

Одговарајући на питање новинара да ли је држава осмислила механизам којим би обавезала послодавце да млади не остану на примањима од 20.000 и 24.000 динара, Брнабићева је рекла да држава нема такав механизам, јер би то, наводи, дестимулисало компаније да се пријаве за пројекат.

"Нисмо обавезали привреду у том смислу, али верујем у то да је послодавцима у интересу да нађу младе и квалитетне кадрове, да их едукују, обуче и задрже, јер ће управо млади донети много већи поврат на ту инвестицију у њих, него сама инвестиција", сматра премијерка.

Поред премијерке, фабрику је посетио и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и председник Покрајинске владе Игор Мировић. 

Млади могу да се пријаве од 1. до 15. октобра

Национална служба за запошљавање данас расписује позив послодавцима заинтересованим да онима који су тек завршили средњу школу и факултете понуде прво радно место.

Млади, до 30 година, који би да стекну праксу кроз програм "Моја прва плата", моћи ће да конкуришу од 1. до 15. октобра.

Фирме ће за програм моћи да аплицирају до 25. септембра, преко сајта "Моја прва плата".

За тек свршеног средњошколца добијаће из буџета 20.000 динара дотације, а за дипломца 24.000 динара првих девет месеци.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње