"Држава плаћа 60 одсто минималца за јул и август, извесно повећање пензија"
Држава ће за јул и август за предузетнике и све раднике микро, малих и средњих предузећа исплатити 60 одсто од минималца, одложићемо за још месец дана плаћање пореза и доприноса и покрећемо нови пројекат “Моја прва плата”, најавио је за РТС председник Србије Александар Вучић нове мере у циљу сузбијања економске кризе коју је изазвала пандемија коронавируса.
Александар Вучић је гостујући у Дневнику 2 поручио да држава има довољно средстава да "сипа", и то директно, још новца привреди, како би оснажила домаћу привреду, а нарочито предузетнике од фризера, обућара до произвођача намештаја.
За наредна два месеца, јул и август, држава ће плаћати 60 одсто од минималца за предузетнике и раднике микро, малих, средњих предузећа, "не зато што они нису радили већ зато што хоћемо да их додатно финансијски подржимо".
"До сада смо 1.181 кредит одборили преко Фонда за развој. Дали смо новац за културу и слободне уметнике.", истакао је Вучић.
Такође, како је додао, најмање још један месец биће одложено плаћање пореза и доприноса, што је мера која државу кошта око 300 милиона евра. Држава ће покушати да то одложи за још један месец.
"То је страшно важно за угоститеље, туристичке агенције и све друге", напоменуо је председник.
Најавио је и пројекат "Прва плата", у оквиру којег ће држава послодавцу дати 20.000 динара за ново запошљавање једног средњошколаца, а за запошљавање факултетски образованог 24.000.
Навео је и да ће гуверенерка НБС Јоргованка Табаковић изаћи за два дана са мером додатног мораторијума за плаћање кредита - бар на још два месеца.
"Извесно повећање пензија, повећање плата могуће"
Што се тиче плата и пензија у јавном сектору, Вучић је рекао да је сасвим извесно да ће се пензије повећавати, а да ће бити простора и за повећање плата, иако мањег од очекиваног, ако овакви подаци наставе да пристижу.
Председник је, коментаришући договор који су чланице Европске уније постигле о помоћи економији због последица пандемије, истакао да је то за Србију од кључног значаја.
Поручио је да Србија неће никада доћи у ситуацију са нивоом јавног дуга у којој се налазе Хрватска, Црна Гора и неке друге земље Медитерана, и рекао да ће држава покушати да не пређе 60, 61 одсто јавног дуга.
Вучић о дијалогу у Бриселу: Сви они желе исто
Упитан шта очекује од експертског разговора Београда и Приштине у Бриселу, председник је напоменуо да се Србија тамо не супротставља Албанцима.
"Потпуно је свеједно да ли разговарате са Албанцима, представницима Америке, Европске уније. Свеједно је, они исто желе, желе независно Косово у оквирима како су га Албанци прокламовали", истакао је Вучић.
"Срби би највише волели када би неко други у наше име могао да се бори за Качаник, да то не будемо случајно ми, пошто смо ми спремни да се боримо за кафиће и Скупштину Србије, а да се боримо за Качаник, то хоће једаб одсто људи", рекао је Вучић.
Наводи да је Србија користила маневарски простор осам година и да се он скраћивао. "Правиће нам у Бујановцу јединствену албанску власт против Срба", каже председник.
"Ако не одемо на разговоре бићемо изоловани и проказани", указује председник.
"У неком моменту бићемо притиснути, али то оставите мени, заштитићу земљу, а не себе. Мене интересује воља народа, а не воља силе и насилника", поручио је Вучић.
Подсетио је да је данас 10 година од када је Србија изгубила пред Међународним судом правде. Рекао је да не жели да му предавања држе они који су, како је оценио, за то одговорни и у чије време је Приштина једнострано прогласила независност.
Које оружје Приштина може да набави од Немачке
Упитан за наводе о наоружавању Приштине од стране Немачке, каже да је тражио од обавештајне агенције све податке.
"Не мислим да ће добијати тенкове 'леопард', не искључујемо могућност и наше службе кажу да је могуће да добију оружје за уништење оклопних возила и за уништење хеликоптера и нисколетећих авиона, односно 'стингере', као и 'хеклер кох' пушке", наводи Вучић.
Нешто се чудно дешава, сви се наоружавају у региону, приметио је Вучић.
Указао је да Немачка има закон о забрани извоза оружја земљама које нису чланице НАТО-а, а резолуција 1244 забрањује формирање оружаних снага на КиМ.
"Када смо тражили хеклер од Немаца, нисмо могли да добијемо, па смо морали да тражимо од Белгије", подсетио је председник.
Нада се да наши немачки партнери неће то урадити, али напомиње да ту постоји велика неизвесност у будућности.
Најавио да ће у нареднима данима бити направљена највећа наруџбина "лазара" и "милоша" за Војски Србије и додатно ремонтовање борбених возила.
"У једном тренутку Американци су рекли да постоји могућност да напусте Бондстил, што је изазвало да и остали НАТО партнери желе да улажу у помоћ албанској војсци више него што је то било раније, а то само изазива неизвесност и несигурност. Ми ћемо бити у стању да свој народ сачувамо", поручио је председник.
Коментари