Mали: Из буџета исплаћено 2,3 милијарде евра, пензије и плате сигурне, следе нове мере
Скоро 10.000 кредита је одобрено привредним субјектима, од почетка кризе која је изазвана пандемијом коронавируса. Jул је последњи месец у спровођењу економских мера које су биле усмерене за подршку нашој привреди. О ефектима тих мера и припреми нових за Дневник РТС-а говорио је министар финансија Синиша Мали.
"Укупан износ у кешу, у готовини који је буџет Србије издржао у протеклих пар месеци од 278 милијарди динара, дакле 2,3 милијарде евра је из буџета исплаћено је или је на други начин урађена подршка нашој привреди", нагласио је министар финансија Синиша Мали.
То је, како је објаснио, у овом тренутку када се саберему све три минималне зараде, новчану помоћ од 100 евра свим пунолетним грађанима и одлагање пореза на доприносе оносно на плате.
"Обећање које смо дали смо испунили управо због тога што су наше јавне финансије имале снагу и биле довољно стабилне да издрже први удар короне", оцењује министар.
Навео је да је број запослених који плаћају порезе и доприносе на запослене 30. јун у односу на другу половину фебруара био и даље већи него пре пар месеци.
Истакао је да то значи да више људи плаћа порезе и доприносе на зараде него што је то било само пре пар месеци.
"Јесте можда апсурд али с друге стране то јесте тако. Дакле то јесте прави податак и јесу људи остали без посла али с друге стране доста нових радних места је очигледно отворено", рекао је Мали.
Милијарду евра за ликвидност
Министар је истакао да је преко 10.000 предузећа већ добило новац за ликвидност, око 1.105 преко Фонда за развој око 6,3 милијарде динара и скоро 9.000 преко пословних банака.
"То је укупно 750 милиона евра, а до краја месец преко милијарду евра биће пуштено у систем за сва она предузећа која су осетила проблеме због короне и која су тражила кредите за ликвидност", навео је Мали.
Оценио је да је очигледно да тај сет мера показује резултате, да је избегнут је тај најцрњи сценарио који је постојао и постоји у великом броју других земаља.
Сада, казао је, треба бити паметан и видети на који начин и шта ће се дешавати у наредним месецима и како можемо да подрзимо привреду у наредном периоду.
Не очекује до 1. новембра веће помаке и негативне последице на тржишту рада управо због спроведених мера.
Чврсто верује у оно што је председник Вучић рекао, да уколико добијемо вакцину и ако се то уради на прави начин, да је то најважније, највеће и дугорочно и једино решење за нашу економију.
"Све остало је само спасавање", закључио је Мали.
Буџет за нову годину у октобру у Скупштини
Најавио је да се увелико ради на припреми нацрта буџета за 2021. годину и да очекује да ће он бити спреман већ у октобру за усвајање у парламенту.
Саопштио је да се заједно са ПКС и Заводом за статистику тренутно спроводи највеће истраживање, у којем учествује преко 1.000 предузећа о томе како смо спровели досадашње мере.
"Једна лепа вест за грађане Србије је да је укупан прилив од ПДВ-а јуче био 50,1 милијарду динара што је за 4,6 милијарде динара више од очекиваног", нагласио је Мали.
Посебно га радује што је домаћи пдв, дакле бруто пдв за три милијарде већи и акцизе се плаћају на време.
Истакао је да су у првој половини јула месеца пензије сигурне, плате у јавном сектору сигурне и ми, како је рекао "овог тренутка ми немамо неких проблема, а посебно немамо проблема са ликвидношћу".
"Нисам склон да излазим с великим обећањима. Дајте сада да видимо где стојимо у овом тренутку и оно што је сигурно са оваквим стањем у буџету наравно да ћемо подржати нашу привреду", оцењује министар.
Не размишља, додаје, о томе да ли ће бити министар у новој Влади Србије.
Оно што је његова обавеза и жеља је да направи бџет за 2021. годину, да он значи излазак Србије из кризе и да се вратимо на стопе раста из првог квартала ове године.
"Питање ко ће бити министар у Влади је питање за председника државе. Волео бих да будем у његовом тиму а та одлука зависи од њега", поручио је Мали.
Коментари