Корона тресе економију, где је Србија "најслабија"

Главна и одговорна уредница магазина "Бизнис" и "Економетар" Радојка Николић рекла је за РТС да ће пад БДП-а ове године на светском нивоу износити 6 одсто или 8,7 за ЕУ. Србија је највише погођена у области машинске и аутоиндустрије, а ту су туризам и саобраћај, рекла је Николићева.

Европска комисија и Међународни монетарни фонд недавно су објавили суморне прогнозе о утицају пандемије на европску економију - прогнозира се најтежи пад од Другог светског рата.

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Радојка Николић је рекла да се такав пад брзо осети свуда па и овде.

Прогнозирани пад ове године на светском нивоу износиће 6 одсто или 8,7 за ЕУ.

"То су огромни потреси и када се укључи и следећа година, раст од 4 до 6 одсто, и даље ће остати минус, па се повратак на ниво из 2019. године која је означена као успешна, очекује тек 2022. године", истакла је  Николићева.

Две изгубљене године 

"Имамо две изгубљене године, што је лоше за недовољно развијене економије као што је наша", указала је она.

Николићева подвлачи да се потрес највише осећа у туризму и у саобраћају, као и код нафтних компанија.

"Када се погледа даље по секторима - реч је о машинској и аутоиндустрији и то је део где смо ми погођени јер су извозници Смедеревска железара и Фијат. На листи од 10 највећих извозника су стране компаније које послују у Србији, осим Петрохемије", указала је Николићева и додала да сва страна предузећа зависе од матичних компанија.

Подсећа да је Железара једну пећ угасила јер нема потражње за челиком. Радници "Фијата" су били на одмору, мада се сада део радника вратио.

"Слика је лоша, економска будућност није сјајна за ову годину и опоравак неће моћи да надокнади оно што смо изгубили", истакла је главна и одговорна уредница магазина "Бизнис" и "Економетар".

Помоћ државе 

Говорећи о помоћи привреди, Николићева каже да је Србија предузела мере сличне онима које су предузеле и друге државе, а да је суштина помоћи била да се одржи ликвидност компанија, да има новца у пословању.

Сматра да је секторима који су били највише погођени потребена додатна помоћ, али напомиње да ће се држава због наведених мера задужити 7 милијарди евра, чиме се повећава јавни дуг и поништавају уштеде од раније.

"Задужују се све државе света, дозвољено је да се иде на тај начин у задуживање и одржавање производње", истакла је она. 

Заштитне маске не могу да надокнаде читаве колекције

Говорећи о решењу за запослене у туризму, Николићева каже да ће многе туристичке агенције нестати.

"Доћи ће у проблем они који су користили минималце, имали су обавезу да не отпуштају раднике до новембра, ситуација је неповољна за читав сектор", указује Николићева.

Текстилна индустрија је много погођена, указује Николићева и додаје да смо имали убрзани развој индустрије са 100.000 запослених.

"Производња маски не може да надокнади читаве колекције одеће. На пример Индитекс, чувени ланац у оквиру којег је и Зара, одлучио је да затвори многе продавнице, нема тржишта", сумира Николићева.

Драматична јесен 

"Нас чека драматична јесен, поред приче о поласку деце у школу, ту имате и сигурност радних места и неизвесност око вируса, на коју ће страну ово отићи. Најгоре је да истовремено морате да бринете о здрављу и да бринете о послу, да не пропадну породични бизниси", рекла је Николићева.

Истиче и да вирус ограничава могућности прилагођавања.

Говорећи о стамбеним кредитима, Николићева каже да су ти кредити повољни, а када је реч о каматама и ЕЦБ, ниско се држе референтне каматне стопе и период ниских камата ће потрајати.

"Извесно је да камате неће расти јер ће бити новца у понуди, било кроз дуговања, повећање јавног дуга да би се економије опоравиле", закључила је Николићева.

понедељак, 25. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње