Исплаћен трећи минималац за више од милион радника
Држава је данас исплатила трећу минималу зараду предузећима која су се пријавила за помоћ, а основана су пре половине марта ове године и нису мењала делатности нити отпуштала раднике. Минималац је добило милион 42 хиљаде 114 радника у Србији.
Минималац добијају пријављени радници, они који имају уговоре о раду, на одређено или неодређено време. Са три минималне зараде покривени су мај, јун и јул месец за шта је држава издвојила 800 милиона евра.
"Послодавци су задржали неопходну ликвидност и обезбедили средства за исплату зарада. С друге стране, радници су задржали своје послове. Сада нам предстоји заједничка борба - да очувамо постојећа радна места", каже министар финансија Синиша Мали.
Добијени минималац послодавац може раднику исплатити и као додатак на плату. Било је и злоупотреба и посла за инспекцију рада, јер су неки послодавци тражили да им запослени врате половину минималца.
"Апеловали смо на синдикате да управо кажу радницима да смо ми на њиховој страни и да нама треба храброст са њихове стране да изађу да сведоче и да покажемо као држава да смо вољни да кажњавамо те послодавце", рекао је Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Од почетка кризе коју је изазвао коронавирус држава је, преко директних давања и ослобођења од пореских обавеза, привреди и грађанима помогла са 2,3 милијарде евра.
"Пензионери да не брину, пензије ће стизати на време и то само захваљући реформама и ономе што сте људи веровали у тешке мере пре неколико година иначе не бисмо издржали.
Рекао је да ће држава уложити додатних 100 милиона евра у путеве не повећавајући дефицит и јавни дуг.
"Наставићемо са свим великим инвестицијама да бисмо могли да подстакнемо раст као што смо уложили новац у ових 100 евра такозваних 'хеликоптрер мани' да бисмо постакли раст у нашој земљи. Молим људе да што више троше новац у Својој Србији", рекао је Вучић.
Државни "Пакет економских мера" за ублажавање последица пандемије на привреду вредан је 5,1 милијарду евра.
Коментари