Скоро две трећине компанија има тешкоће у пословању, већина планира да задржи запослене
Друго по реду истраживање Америчке привредне коморе у Србији (АmCham) о утицају ковида 19 на пословање показује да иако скоро две трећине анкетираних компанија (60 одсто) има тешкоће у пословању, запосленост планирају да задрже на постојећем нивоу, наводи се у саопштењу.
Чланице Америчке привредне коморе у Србији, како се наводи у саопштењу, очекују пад профитабилности за 25 одсто, инвестиција за 30 одсто, али већина (63 одсто) не очекује проблеме са ликвидношћу.
Истиче се да највећи узрок пада пословне активности чак 68 одсто испитаника налази у смањивању тражње за производима и услугама, што је посебно видљиво у сектору туризма и угоститељства, саобраћаја и некретнина.
Додаје се да је поред већине компанија које намеравају да остану на истом броју запослених до краја године (71 одсто), релативно сличан број оних који планирају ново запошљавање (14 одсто) и оних који очекују отпуштање (15одсто). Како се наводи у саопштењу, озбиљност последица по привреду најбоље илуструје поређење са резултатима истраживања "Седмо пролазно време" из 2019. године када је 78% компанија планирало раст пословања, а 61% ново запошљавање.
Већина компанија сматра да ће опоравак бити постепен
"Kада је реч о прогнозама опоравка, више од половине компанија (55%) сматра да ће опоравак економије бити постепен и имати облик слова 'U', док због очекивања другог таласа здравствене кризе, 22% испитаника прогнозира опоравак у облику слова 'W'. Уколико се ковид 19 заустави одмах, више од две трећине испитаника (67 одсто) процењује да је потребно највише шест месеци за повратак на уобичајен ниво пословања", наведено је у саопштењу Америчке привредне коморе у Србији.
Зоран Петровић, председник Америчке привредне коморе, захвалио се Влади Србије на разумевању за потребе привреде и отворености за сугестије и рекао да је овакво истраживање један од најбољих начина да се помогне у формулисању и праћењу ефеката мера за бржи опоравак привреде.
"Захваљујемо се Влади што је у донете мере директно укључила предлоге који су дошли из привреде и Америчке привредне коморе. Држава је привреди дала прву инјекцију помоћи, али до враћања на преткризни ниво, нарочито посебно погођених индустрија попут хотелијерства и саобраћаја, потребно је разматрати и одређене секторске пакете", рекао је Петровић.
У саопштењу се додаје да половина чланица не користи и не планира да користи мере државне помоћи, док мере углавном користе мала и средња предузећа. Најбоље рангиране мере Владе међу компанијама су одлагање плаћања пореза и доприноса на зараде (41 одсто), директна помоћ за мала и средња предузећа (40 одсто) и одлагање плаћања пореза на добит правних лица (23 одсто).
"Потребан други талас мера"
Америчка привредна комора у саопштењу указује да је потребан други талас мера намењен посебно погођеним секторима - туризму, посебно хотелској индустрији, и саобраћају, уз разматрање мера за помоћ грађевинској индустрији и сектору промета непокретности. Губици посебно погођених сектора, нпр. хотелијерства у овој години у односу на прошлу годину су преко 90%, а опоравак на преткризни ниво се не очекује пре 2023. године.
Истраживање спроведено од стране Америчке привредне коморе у Србији, по други пут након почетка здравствене кризе изазване ковидом 19, има за циљ да на структурисан начин представи актуелни и очекивани економски утицај кризе на пословање компанија, као и мере које треба предузети како би се минимизирали негативни ефекти на здравље грађана и домаћу економију.
Истраживање је засновано на испитивању перцепције компанија чланица АмЦхам-а и спроведено је у периоду од 04. до 13. маја 2020. године уз коришћење комбинованог приступа.
Прво истраживање на тему утицаја ковид 19 на пословање спроведено је од 13. до 17. марта ове године на истој популацији.
Коментари