Читај ми!

Умањена казна Србину са КиМ осуђеном за ратни злочин

Апелациони суд у Приштини делимично је усвојио као основану жалбу браниоца Горана Станишића осуђеног за убиство 13 цивила током рата на Kосову, и преиначио првостепену пресуду са 20 на 15 година затвора.

Основни суд у Приштини осудио је Горана Станишића 5. октобра 2021. године на 20 година затвора због убиства 13 цивила током рата на KиМ.

У међувремену, разматрана је жалба одбране у којој је затражено да се Станишић ослободи оптужбе или да се предмет врати на поновно суђење.

У решењу Апелационог суда у Приштини по жалби објављеној 27. октобра 2022. године, наводи се да је Станишић осуђен на казну затвора од 15 година, у коју ће се урачунати и време проведено у притвору, преносе медији на албанском.

Суд је прихватио као основане тврдње браниоца осуђеног Станишића, адвоката Љубомира Пантовића да казна затвора за ратни злочин не може бити краћа од 15 дана ни дужа од 15 година, док само за кривична дела за која је предвиђена смртна казна, суд може изрећи и казну затвора од 20 година.

Према оптужници, коју је подигло Специјално тужилаштво у Приштини, "оптужени Горан Станишић, као припадник резервног састава полиције Министарства унутрашњих послова Србије, априла 1999. године, у селима Словиње и Трбовац, у сарадњи са другим припадницима јединице, учествовао је у протеривању Албанаца, цивилног становништва и у извршењу убистава и других незаконитих радњи", преносе медији у Приштини.

Адвокат: Скандалозна пресуда

Станишићев адвокат Љубомир Пантовић изјавио је тада да је пресуда "скандалозна" и објаснио да у истражном поступку убиства албанских цивила у Словињу Зејнепе Гаши, којој је убијено пет чланова пародице, у пет изјава ниједном није поменула Горана Станишића, али да је прецизно навела друге особе и то именом, презименом и надимцима.

"Тек када је Станишић ухапшен, она га означава као извршиоца", истакао је Пантовић.

Указао је да је тужилац комплетну оптужницу засновао на новим изјавама, одбацујући ранију истрагу за убиство албанских цивила за које, иначе, каже да се ради о тешком злочину.

"Нема правичних суђења у случајевима оптужених за ратне злочине. Суђења се одвијају по истој матрици. Имају дефицит осуђених за ратне злочине и треба им што више", оценио је Пантовић.

Објаснио је да је Станишић често боравио на KиМ, све до хапшења у јуну 2019. године, као и да се није скривао, зато што није био крив.

субота, 19. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи