Читај ми!

Гувернерка НБС: Не распродајемо Србију него је кућимо, 50 тона злата у резервама паметна одлука

Гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић рекла је за РТС да је најновији податак да Србија има 50,5 тона злата у резервама. "Важно је да купује ко има, кад има за тешка времена и када треба помоћи стабилност", истакла је гувернерка.

Србија је у првих пет месеци 2025. године била међу 10 земаља које су највише куповале злато за потребе резерви, 1,7 тона, показују нови подаци Светског савета за злато. Такође, Србија је једина која је од 2011. искључиво куповала злато, а Немачка једина која га је продавала.

Гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић каже за Радио-телевизију Србије да је на данашњи дан Србија има 50,5 тона злата у резервама.

"Важно је да купује ко има и кад има за 'не дај Боже' времена, када треба помоћи стабилност. НБС је купац од произвођача и од 2001. до 2012. године откупила је од РТБ Бора само 4,1 тону злата, а од 2018. године – од када је приватизован и када га је Зиђин преузео – НБС је купио 19 тона злата", навела је Табаковићева.

Према њеним речима, од купљених резерви, Србија је у иностранству набавила 17 тона злата, а на домаћем тржишту 19. 

"Циљ је да сачувамо стабилност, која је евидентна на папиру и у трезорима. Ових 17 тона купљених у иностранству платили смо 993 милиона евра, а то данас вреди 1,8 милијарди евра. То је била паметна и благовремено донета одлука. Не чекамо да нас догађаји погурају, него док имамо и купујемо. На тај начин одржавамо и стабилност евра, услед геополитичких околности и креираних домаћих нестабилности", закључује гувернерка НБС.

Како наводи, са задовољством може да каже да је Србија у овом тренутку нето купац девиза, надоместивши продатих 1,35 милијарди евра за одржавање стабилности курса.

"У плусу смо 55 милиона евра на данашњи дан. Док имате ову власт и гувернера, немате разлога да бринете колика ће вам сутра бити рата за кредит и шта ће се десити кад дођете испред мењачнице", тврди Табаковићева.

Објашњава да је злато куповано када год су могли, а да су ефективу – новац у папиру и кованицама, враћали, такође, када год је требало.

"Председник је у време ковида обезбедио да могу из Аустрије авионом да допремим новац који није руком додирнут – новчанице, чисте, тек одштампане, да би грађани знали да ова држава о њима води рачуна. Данас, када централна банка тек ствара свој платни систем да не би зависила од 'Визе' или 'Мастеркарда', Народна банка Србије има своју дина картицу и ИПС систем који функционише беспрекорно већ шест година. То је прича о Србији која не распродаје него кући и тако је направила квалитетну разлику за заслужено место на овим листима", закључује гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић у разговору за Дневник Радио-телевизије Србије.

Цело гостовање Јоргованке Табаковић можете да погледате у видео-запису на почетку текста. 

среда, 16. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом