Приватни бизнис од власника до наследника - како знати када започети, а када стати

Породична предузећа су темељ европске економије, показују истраживања. Зашто се више од половине успешних породичних фирми угаси када наследници преузму посао? Предузетник Ђорђе Петровић каже за РТС да је знање у предузетништву основ свега и да није нужно да измислите нешто ново, некад је сасвим довољно да то нешто што већ постоји учините бољим, бржим и квалитетнијим.

Посао из породичне гараже, уз помоћ брата и пословног партнера Сања Јаковљевић је за 27 година, развила до компаније у којој данас ради око 400 људи.

У ситуацији када наследници нису заинтересовани да наставе породични посао, неопходно је да компанија промени струкуру.

"Морају да се поставе нови статути, нови уговори, морамо поставити правила понашања. Да одредимо конкретно да ли неко из породице може да буде директор предузећа или се директор бира са стране“, каже Сања Јаковљевић, сувласница и генерални директор приватне компаније.

Породични послови често са собом носе појачане емоције. Није лако поставити границу између приватног и пословног, а то је кључ успеха.

“Наша визија је била акционарско друштво од самог почетка, али тада није било ни знања ни интернета и наравно да је много лакше када такве ствари постављате од самог почетка што ја сада предлажем малим компанијама да крену у тај процес”, наводи Сања Јаковљевић.

Сања Станимировић је од оца наследила породичну фирму, коју је у последњих 20 година унапредила и реструктурирала.

“Нажалост код нас није постојала историја и култура наслеђивања фирми. Ми и немамо уређен систем. Тек од 1989. се код нас отварају фирме и ја сам међу првим наследницима“, каже Сања Станимировић, власница приватне компаније.

На Западу је ова област боље регулисана због дуге традиције.

“Они већ имају регулисан правни систем како се нешто наслеђује, поред тога имају и субвенције за подршку и очување компанија“, рекла је Сања Станимировић.

Велики број породичних фирми пропадне приликом преласка с прве на другу генерацију, због тога им је помоћ при реструктурирању веома значајна, не само за њих већ за читаво друштво.

Предузетник Ђорђе Петровић: Докле год не одустајете, не можете изгубити

Аутор серијала "Ја предузетник" Ђорђе Петровић рекао је, гостујући у Београдској хроници, да су породичне компаније стуб економије посматрајући глобално.

Неке процене су да су на нивоу Европе више од 60 одсто, а у неким државама и више од 80 одсто - породичне компаније, наводи Петровић.

Агенција за привредне регистре каже да је на дан 31.12 2023. године било 460.000 правних субјеката - то су и привредна друштва са ограниченом одговорношћу, као и предузетничке радње.

Наводи податке Агенције за привредне регистре да је у претходној години доста отворено предузетничких радњи које су везне за консултантске услуге.

"Имамо доста угоститељских објеката, доста транспортних компанија које се отварају и у претходних пет година имамо стални пораст. Ми смо млада предузетничка нација, од 1989. смо у могућности да имамо званично фирме. Позитиван тренд је охрабрујући“, истиче Петровић.

Није нужно измислити нешто ново

Напомиње да је знање у предузетништву основ свега. Није нужно да измислите нешто ново, некад је сасвим довољно да то нешто што већ постоји учините бољим, бржим, квалитетнијим. "Ниједан водећи светски бизнис данас није настао на оригиналној идеји него је она постојала и они су је учинили бољом", додаје Петровић.

Говорећи о препрекама, Петровић каже да су једна од највећи препрека заправо сами преузетници и страх који имају.

Према његовим речима, сада је лакше доћи до информација шта је то шта вас очекује на предузетничком путу који није лак.

Добро је да људи могу да чују од других успешних предузетника шта је то што их чека на путу, кад гледате те податке који су везани за компаније на развијеним тржиштима видите да велики број њих не преживи диста дуго, подвукао је Петровић.

На примеру игре Новака Ђоковића

Говорећи о манама и предностима, навео је и пример Новака Ђоковића. "Када гледате неког ко је успео, и добро то ради, када гледате Ђоковића када игра тенис, мислите да је то лако. Тако исто и у предузетништву, кад видите људе који су нешто остварили мислите то је лако, али трновит пут је до тога", објаснио је Петровић.

То је, како каже, тежа страна, јер улажете огорман рад, а с друге стране добра страна је слобода да креирате нешто своје и онда дође финансијска награда за то.

"Све више верујем да докле год не одустајете, не можете изгубити", закључио је Ђорђе Петровић.

уторак, 07. јануар 2025.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње