Читај ми!

Трикови за уштеду струје у домаћинству – потрошња нам је око три пута већа од европског просека

Србија је међу "земље расипнице" јер је потрошња струје око три и по пута већа од европског просека. Стручњак пројекта УСАИД-а "Боља енергија" Марко Филиповић саветује грађанима рационализацију потрошње у складу са потребама. Практично, каже, треба да у домаћинствима укључујемо веш-машину и бојлер током јефтиније тарифе, када можемо да смањимо потрошњу и до три пута. Применом свих мера енергетске ефикасности у зградама, истиче, може да се уштеди и до 40 одсто енергије.

Само стамбене зграде у Србији утроше трећину електричне енергије, показао је "Енергетски калкулатор" пројекта "Боља енергија" УСАИД-а. Штедња енергије је, међутим, приоритет, а на то је посебно указала последња енергетска криза.

Марко Филиповић, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, рекао је да се највише струје, 70 одсто, троши на загревање и климатизацију домаћинства, али и на коришћење уређаја.

"Применом свих мера енергетске ефикасности у зградама, може да се уштеди 40 одсто енергије", истиче Филиповић.

Према подацима из пројекта, каже, може се прилично уштедети на рационалном коришћењу уређаја, попут бојлера који треба да се укључује за време јефтиније тарифе, односно ноћу, када се остварују огромне уштеде – чак три пута.

Поклопац за шерпе и лед сијалице

Говорећи о употреби веш-машине, Филиповић каже да се треба користити у краћим интервалима, односно да се подеси да ради на нижој температури, као и да се укључује у периоду од 22 сати до 8 сати.

"Постоје и савремене веш-машине које имају тајмере са одложеним стартом, да би се укључиле у периоду када је јефтинија струја", наводи Филиповић.

Приликом кувања, каже, уштеда може да се оствари када користимо поклопаце за шерпе и лонце. 

Филиповић додаје да се може и на осветљењу уштедети, ако користимо лед сијалице, у зградама и до 80 одсто, као и сензорско паљење уз лед технологију.

"Савет грађанима је рационализација потрошње, у складу са њиховим потребама. Мора да се размисли када се и како користе уређаји. Све то утиче на значајно мању потрошњу енергије и рачуна за струју", указује Филиповић.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње