Читај ми!

Број фалсификата мери се хиљадама – на које новчанице треба највише да обратите пажњу

У првих шест месеци ове године, према подацима Народне банке Србије, откривено је 966 фалсификованих динарских новчаница и чак 2.153 комада страног новца, међу којима је највише евра, њих 1774. Мирослав Јеремић истиче да је број фалсификата уобичајен.

Директор Одељења за националне центре за борбу против фалсификовања и за анализу новчаница и кованог новца Народне банке Србије Мирослав Јеремић каже да је број откривених фалсификата, у првих шест месеци ове године, уобичајен.

"Да кажемо да је то активност која је непрекидна, како са стране фалсификатора и људи који растурају лажни новац, исто тако полиције, Народне банке. Некада остварујете боље резултате, некада лошије", рекао је Јеремић.

Истако је да је најбоље када полиција открије фалсификаторе, евентуално штампарију новца и да заплени тај новац, јер у том случају пронађу фалсификате, али нико није претрпео материјалну штету.

"Нажалост, најчешће се дешава да се фалсификати констатују од стране банака, које онда достављају Народној банци такав сумњив новац на експертизу, а то је тренутак када је онај који је банци поднео такву новчаницу практично у губитку, јер фалсификат се не надокнађује", истиче Јеремић.

Како каже, фалсификатори данас располажу многобројним техничким помагалима које користе и зато је број лажног новца од почетка године уобичајен.

"Ту су колор штампачи, можете чак рецимо путем интернета да набављате ове кинограме које се налазе на новчаницама. Неће то изгледати оригинално, али биће релативно уверљиво за онога ко не поклања довољно пажње", објашњава Јеремић.

Истиче да су најчешће фалсификоване новчанице од 2.000, 1.000 и 500 динара јер су оне најчешће у промету и имају одређену вредност која фалсификаторима обезбеђује корист.

"Бесмислено је са њиховог становишта да фалсификује апоен од 10, 20, 50 или 5.000 динара.
Али ако имате 5.000, то би наравно било исплативо, али је много више ризично у смислу да је то апоен који се ретко јавља у оптицају, где ће онај који прима са повећаном пажњом да гледа ту новчаницу", навео је Јеремић.

Објашњава да се фалсификати разлику првенствено по величини, али и на додир јер су оригиналне новчанице глатке, док су лажне храпаве.

"Народна банка Србије на свом сајту приказује све динарске апоене и приказује све заштитне елементе на увећаним фотографијама. Дакле, ко је заинтересован, иде на сајт Народне банке, све информације тамо може видети", рекао је Јеремић.

Истакао је да када се фалсификат одузме може бити надокнађен само ако поседујете признаницу о трансакцији са серијским бројем новчанице јер свака оригинална новчаница има непоновљиви број док код фалсификата можете имати 50 новчаница истог серијског броја. 

"У Народној банци ћемо констатовати да ли је у питању оригинал или фалсификат. Ако је оригинал, све је у реду, новчаница се враћа. Ако је фалсификат, новчаница се задржава и зато је битно кад купујете да тражите од мењача или банке да вам упише серијске бројеве и онда сте ви безбедни", закључио је Јеремић.

субота, 19. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом