Читај ми!

Будући средњошколци мењају тренд – стручне школе излазе из сенке гимназија

Интересовање ђака на конкурсу за дефицитарна занимања још веће је него прошле године, оцењује директорка Канцеларије за дуално образовање и Националног оквира квалификација Габријела Грујић. Душан Комленац, помоћник директора Угоститељско-техничке школе у Београду, истакао је да је велико интересовање за ту школу, коју ће ове године уписати 14 одељења, што до сада није био случај.

Највећа дилема осмака и њихових родитеља ових дана је листа опредељења. Велико интересовање је и даље за гимназије, али је и све већа потражња за квалитетним стручним школама, нарочито онима који нуде дуално образовање и које су најкраћи пут до посла.

Већ годинама стручне школе у Србији биле су неправедно у сенци гимназија, али тренд се мења.

Директорка Канцеларије за дуално образовање и Националног оквира квалификација Габријела Грујић рекла је у Јутарњем програму да велики број осмака и њихових родитеља препознаје добру перспективу дуалног образовања.

"Чак 70 одсто младих људи из дуалног образовања за период од најкраће два и по месеца проналази посао. Шта ћете боље од тога када млади људи оне компетенције које стекну за време формалног образовања примене одмах", објаснила је Грујићева.

Истакла је да дуално образовање представља златни пресек између теоријске наставе, која мора да се одржава у школи, и провере знања у компанијама где млади људи престају да уче за оцене већ добијају реални радни задатак.

"Већ годинама су се некако издвојили неки профили као што су оператери машинске обраде резања, бравар за вариво, техничар за компјутер, сакупљење и ЦНЦ машине, електротехничка и информатичка технологија, индустријски механичар, кувар", навела је Грујићева.

Поручила је родитељима да подрже децу када препознају одређене програме као жељено занимање.

"Дуално образовање у Србији је додатна вредност за гарантован квалитет и то се види према младим људима, према њиховом задовољству", рекла је директорка Канцеларије.

Душан Комленац, помоћник директора Угоститељско-техничке школе у Београду, истакао је да је велико интересовање за ту школу, коју ће ове године уписати 14 одељења, што до сада није био случај.

"Код нас има шест смерова, односно шест образовних профила је у понуди ученицима. Хотелијерско-ресторатерски техничар, то је нови профил који је реформисан пре неколико година у складу са потребама привреде. Затим туристички техничар, кулинарски техничар, значи ова три профила су четврти степен и трећи степен кувар, конобар и посластичар", објаснио је Комленац.

Грујићева каже да је прошле године било велико интересовање на конкурсу за дефицитарна занимања, а да се ове године очекује још веће.

"Прошле године 28, сад чак 33 конкурса. Актуелна су и трогодишња и четворогодишња занимања. Прошле године 1.400 ученика, ове године потенцијал 2.250 места. На 3.315 ученика, колико може да се упише у дуално образовање на основу природе, верујем да ће већина бити у дефицитним занимањима, јер добијају 5.000 динара преко загарантоване суме које добијају из компанија", закључила је Грујићева.

четвртак, 03. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом