субота, 03.05.2025, 05:50 -> 08:56
Извор: РТС
Две године од масовног убиства у OШ "Владислав Рибникар"
Тринаестогодишњи К. К. је на данашњи дан пре две године у ОШ "Владислав Рибникар" убио десет особа – деветоро деце и чувара школе. Рањено је неколико ученика и наставница историје. У Београду комеморативни програм поводом друге годишњице. Трећи и четврти мај обележавају се као Дани сећања на жртве масовних убистава.
Мацура: Свако дете има право на сигурност, мир и безбрижно детињство
Министарка без портфеља задужена за координацију активности у области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура поручила је, поводом навршавања две године од великих трагедија које су погодиле Србију, да достојанствено и тихо, одајемо почаст изгубљеним животима и подсећамо да свако дете има право на сигурност, мир и безбрижно детињство.
“Данас и сутра сећамо се трагедија у ОШ 'Владислав Рибникар' и Малом Орашју и Дубони које су нас заувек промениле.Влада Републике Србије наставља да улаже напоре у унапређење међусекторске сарадње и подршку организацијама цивилног друштва да подрже школе, родитеље и целу јавност, едукују их и оснаже да препознају ране знакове насиља", поручила је Мацура, а саопштемо је из њеног кабинета.
Указала је и да се ради на јачању механизма заштите деце у дигиталном и физичком простору деловањем на унапређењу националне платформе за превенцију насиља које укључује децу "Чувам те".
"Данас и сутра ћутимо у знак сећања, али сваког наредног дана говоримо гласно и радимо одлучно на превенцији насиља и стварању друштва без насиља", поручила је министарка Мацура.
Форум "О прећуткивању" и Трибина "Отварање црне кутије 3.маја"
Око споменика Десанки Максимовић на Великом Ташмајдану грађани ће моћи анонимно да на папирима испишу шта све прећуткујемо и зашто које ће "гурнути под тепих".
Одговори на питања о прећуткивању моћи ће да се прочитају и путем кју-ар кода.
У 17:00 часова, тепих под којим су папири ће се "подићи", а неке од добијених анонимних одговора ће ишчитавати глимци.
Програм комеморације се наставија трибином (17:30 - 19:00) у оквиру форума, под називом "Отварање црне кутије 3. маја".
Породице и грађани одају пошту
Чланови породица убијених у Основној школи "Владислав Рибникар“ и велики број грађана полажу цвеће, пале свећа и уписују се у књигу сећања.
Одавање поште жртвама почело је минутом ћутања испред места злочина у 8.40. На улазу школе, који је затворен, налазе се фотографије и имена убијених, а исписани су стихови песме "Тјентиште" Бранка Миљковића.
Улица Краља Милутина ће, у делу од Крунске до Његошеве улице, бити затворена за саобраћај уз дефинисан медијски протокол.
Затамњени екрани у знак сећања на убијене
Радио телевизија Србије, као и остале телевизије у Србији у 8.40 у знак сећања на жртве из Рибникара обуставиле су програм у трајању од једног минута уз текст "Дани сећања на жртве масовних убистава. Памтимо". Исто ћемо учинити и сутра када ће бити обележене две године од масовног убиства у селима Дубона и Мало Орашје.
Врло јато у Врту врлина
Просторно-звучна инсталација и партиципативна радионица "Врло јато у Врту врлина" постављена у Малом Ташмајдану, у близини јапанских трешања, пажњу заједнице усмеравају на чување сећања на децу и Драгана, и на врлине по којима их памтимо.
Птице које су биле главни мотив прве комеморације 3. маја, сада се материјализују и формирају јато пуно врлина - "Врло јато" које парк чине Вртом врлина.
Просторна инсталација садржи и звучну компоненту која ће допринети евокативној атмосфери, у којој ће учесници радионице своје мисли и емоције моћи да концентришу на овај симболички чин.
Птице из "Врлог јата", биће сачуване као артефакти архива будућег Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар" 3. маја 2023. године.
Простор тишине у околини Основне школе " Владислав Рибникар"
Простор око Основне школе "Владислав Рибникар" где се пре две године догодила пуцњава у којој је убијено десет особа постао је простор тишине. Део улице је затворен за саобраћај од 8 до 20 часова. Грађани могу да положе цвеће и запале свеће у помен убијенима.
Лекари Хитне помоћи никада неће заборавити 3. мај 2023.
Докторка Данијела Јевтић из Хитне помоћи била је ток 3. маја 2023. године на терену. Истиче да је то дан који нико из Хитне помоћи неће заборавити.
"Тада је Хитна помоћ занемела од ужаса. Тада је део нашег срца узлетео уз те птиће, а део остао уз оне којима су и тело и душа повређени. Уз све трагедије које гледају људи у Хитној помоћи, ово је нешто што не може да се заборави", рекла је докторка.
Докторка Данијела Јевтић посветила је и песму овом трагичном догађају.
У масовном убиству које је тринаестогодишњак починио 3. маја 2023. године у 8.41 убијени су: Мара Анђелковић, Бојана Асовић, Ангелина Аћимовић, Ана Божовић, Адриана Дукић, Ема Кобиљски, Катарина Мартиновић, Софија Негић, Андрија Чикић и Драган Влаховић.
Ученик седмог разреда Основне школе "Владислав Рибникар" у Београду К. К. пуцао је из пиштоља на обезбеђење школе, наставницу и ученике. На лицу места убијено је осам ученика и радник обезбеђења, док је тешко рањена девојчица Ангелина Аћимовић касније подлегла повредама. Малолетник је сам позвао полицију и предао се. Приведени су његови родитељи.
Вест о пуцњави на Врачару, у школи у центру Београда проширила се брзо и узнемирила све грађане Србије.
Родитељи, пријатељи деце која иди у ову школу почели су да се окупљају испред улаза не би ли сазнали нешто о својој деци. Нажалост, неки од родитеља примили су тог 3. маја трагичну вест да им је дете убијено.
Улаз школе у наредним данима постао је место окупљања где су грађани одавали пошту страдалима, палили свеће, доносили цвеће, играчке и остављали поруке за убијене.
Медији у региону и свету прекидали су програме и извештавали о овом догађају.
Друштво је било у стању шока, а онда се наредне ноћи, између 4. и 5. маја, догодило ново масовно убиство у Дубони и Малом Орашју, где су такође изгубљени млади животи.
Школска година раније је завршена, а почетак нове био је у знаку сећања на убијену децу.
Пресуда родитељима дечака
У Вишем суду у Београду, крајем децембра прошле године изречена је првостепена пресуда.
Владимир Кецмановић, отац дечака К. К., осуђен је на 14,5 година затвора, док је мајка Миљана Кецмановић осуђена на три године затвора.
Инструктор из стрељане је осуђен на 15 месеци затвора због лажног сведочења.
Поред кривичног, закључена су и два парнична поступка против Кецмановића – по тужби 27 чланова породица убијених и по тужби рањене наставнице историје.
Малолетни К. К. је кривично неодговоран, јер у тренутку масакра није навршио 14 година.
Коментари