понедељак, 30.12.2024, 13:44 -> 19:37
Извор: РТС, Танјуг
Владимир и Миљана Кецмановић осуђени на затворске казне
Владимир Кецмановић, отац дечака који је починио масовно убиство у ОШ "Владислав Рибникар", осуђен је на 14,5 година затвора. Миљана Кецмановић, мајка малолетног К. К., осуђена је на три године затвора. Инструктор из стрељане је осуђен на 15 месеци затвора због лажног сведочења. Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић изјавио је да је задовољан пресудом, али је најавио жалбу.
Виши суд у Београду изрекао је првостепене пресуде Владимиру и Миљани Кецмановић, родитељима дечака који је 3. маја 2023. године у ОШ "Владислав Рибникар" пуцајући из пиштоља убио деветоро ђака и радника обезбеђења те школе и ранио још петоро ученика и наставницу историје.
Владимир Кецмановић је за кривично дело тешко дело против опште сигурности осуђен на казну затвора од 12, а за кривично дело запуштање и злостављање малолетног лица на казну затвора од три године, па га је осудио на јединствену казну затвора од 14,5 година.
Суд му је у казну затвора урачунао време проведено у притвору, који му је продужио до упућивања на издржавање казне.
Његова супруга Миљана Кецмановић је осуђена на казну затвора од три године за занемаривање и злостављање детета.
Њој је продужена забрана приласка и комуницирања са сином К. К., који је иначе од злочина 3. маја прошле године у психијатријској установи.
Инструктор стрељаштва Немања Маринковић је за кривично дело давање лажног исказа осуђен на казну затвора од годину и три месеца.
За шта су Кецмановићи осуђени
Судија је, образлажући пресуду, навео да је неспорно доказано да су Кецмановићи грубо занемарили своје малолетно дете, јер му нису пружили неопходну психолошку подршку – отац га је водио у стрељану, док га је мајка терала да буде најбољи у школи.
Такође, отац је крив што није у складу са законом обезбедио оружје, већ га је држао тако да малолетник може лако да му приступи, а судија је навео да није прихваћена одбрана Владимира Кецмановића да је сматрао да је оружје било обезбеђено.
Он је најпре описао како је злочин почињен, на који начин и где је малолетник учио да пуца.
Поступајући судија је рекао да је судско веће имало у виду и последицу која је настала поступањем Кецмановића, односно да је њихов син узео оружје и лишио живота десет особа и ранио још шест.
Додао је да је услед њиховог пропуста у васпитању дошло до трагедије у школи.
С друге стране, суд је рекао да није доказано да је Миљана Кецмановић починила кривично дело ношење и држање оружја.
Оштећени: За убиство нико није осуђен
Пуномоћник оштећених Огњен Божовић рекао је да су изречене максималне казне Кецмановићима осим у делу за неовлашћено држање оружја и муницију у којем делу је Миљана Кецмановић ослобођена.
Нинела Радичевић, мајка убијене Ане Божовић, истиче да није задовољна пресудом и да је злочин могао да се спречи да није било занемаривања детета.
Тужилац задовољан пресудом, али најављује жалбу
Главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић изјавио је да је задовољан пресудом, иако, како је рекао, она не може да надомести трагичне последице злочина.
"Доказали смо кривицу родитеља и да је њихово грубо занемаривање детета и непрописно држање оружја узрок ове незапамћене трагедије. Посебно сам задовољан што је суд и Владимиру и Миљани Кецмановић изрекао максималне казне за кривично дело занемаривање и злостављање малолетног лица", нагласио је Стефановић.
Међутим, сматра да су само максималне казне и за друга кривична дела за која су оптужени адекватне за окривљене, имајући у виду тежину последице његових поступака.
Због тога је за ослобађајући део пресуде у односу на Миљану Кецмановић, као и у вези са висином казни изречених Владимиру Кецмановићу и Немањи Маринковићу, најавио да ће ВЈТ у Београду по пријему писаног отправка пресуде уложити жалбу Апелационом суду у Београду.
Стефановић је нагласио да је овај предмет, поред свих његових специфичности, уједно и показатељ опасности од занемаривања деце, посебно у данашње време када су најмлађи изложени негативинм утицајима доступним на интернету.
"Случај 'Рибникар' је целом друштву опомена да родитељи морају да посвете више пажње својој деци, да их васпитавају и усмеравају, али и да разговарају са децом о њиховим проблемима, како се оваква трагедија никада више не би поновила", закључио је главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду.
Одбрана Кецмановића: Ниједна пресуда не може да зацели ране
Ирина Боровић, адвокат породице Кецмановић каже да пресуда за њих није изненађење иако су као браниоци потпуно сигурни да тужилаштво није доказало наводе оптужног акта.
"Ова пресуда је била очекивана зато што је притисак јавности био енорман очекивања јавности су била огромна. Међутим, данашњим доношењем пресуде јавност, а пре свега оштећени неће имати трајно олакшање након ове одлуке, јер овако стравичан злочин ниједна пресуда не може у потпуности да разреши и ране зацели.
Завршне речи су пре десет дана изнели тужилац, пуномоћници оштећених, оштећени и одбрана.
То суђење је од самог почетка затворено за јавност. Међутим, изрицање пресуда је било отворено за јавност, а образложење пресуде је било затворено.
Дечак К. К., који у време извршења злочина није имао навршених 14 година, па самим тим није кривично одговоран, пуцао је 3. маја у школи из два очева пиштоља која је узео 1. маја прошле године.
Он их је кобног дана ставио у свој ранац, отишао у школу и током првог часа убио 10 особа и ранио још петоро деце и наставницу историје.
Коментари