Протест просветних радника основних, средњих школа и запослених на Универзитету испред Министарства просвете, под слоганом "Ви сте одговорни! Од вас зависи", завршен је после 19 часова.
Немањина улица је одблокирана.
уторак, 25.02.2025, 09:44 -> 19:28
Извор: РТС, Фонет
Просветни радници основних и средњих школа, и запослени на Универзитету, протестовали су од 15 до 19 часова испред Министарства просвете под паролом "Ви сте одговорни! Од вас зависи". Прочитали су захтеве основних и средњих школа, а скупу су се касније придружили и професори из Новог Сада, њих око 60, пошто су истрчали штафетни маратон до Београда. Студенти из разних градова Србије кренули су у још један марш, овог пута ка Нишу, где ће у суботу бити одржан 18-часовни протестни скуп због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи.
Протест просветних радника основних, средњих школа и запослених на Универзитету испред Министарства просвете, под слоганом "Ви сте одговорни! Од вас зависи", завршен је после 19 часова.
Немањина улица је одблокирана.
Група од око три стотине студената Универзитета у Крагујевцу која је пешице кренула пут Ниша стигла је вечерас у Рековац. Дочекани су испред Дома ученика где ће вечерати, а преспаваће у спортској хали у Рековцу.
Дуж прве деонице пута од 25 километара дочекивали су их и поздрављали мештани шумадијских и левачких села , а у Рековцу сачекао их је ватромет и погача, као и грађани Рековца и околних села.
Сви су здрави и одлично расположени. Ујутру настављају даље ка Крушевцу, а очекује их најтежа деоница од 42 километра.
Студенти који су бициклима кренули из Новог Сада за Ниш, у Пожаревац су стигли данас су у 17.15 часова. Пожаревачки ученици су их дочекали са химном "Боже правде" на Тргу Ослобођења, а грађани су досли у толиком броју да су им махали низ целу Табачку чаршију.
Бициклистима су уручене титуле витеза, што је једна од највећих почасти које долазе из овог града.
Вечерас ће преспавати у Пожаревачкој гимназији одакле ће ујутру наставити за Јагодину.
Професори и запослени на новосадском Универзитету, који су трчали штафетни маратон од Новог Сада, стигли су испред Министарства просвете у Београду, где се одржава протест под слоганом "Ви сте одговорни! Од вас зависи".
Поздрављени су аплаузом и буком коју су правили учесници протеста, а матуранти су професорима уручили захвалнице-дипломе.
Један од професора је прочитао декларацију, коју је потписало више од 800 запослених на новосадском Универзитету.
У Декларацији се наводи да ће професори и запослени на новосадском Универзитети подржавати студенте до испуњења њихових захтева.
Просветни радници су на протестном скупу испред Министарства просвете прочитали заједничко саопштење у којем су истакли да највећу одговорност за тренутно стање у просвети сноси ресорно министарство.
"Министрство просвете није допринело томе да се испуне захтеви студената, ученика и професора на свим нивоима образовања. Наставници желе да раде у систему у којем су знање и образовање вредност. Наша дужност је да станемо уз ученике и студенте и тражимо да нас подржи ресорно министарство", прочитали су у саопштењу.
Истакли су да уз студентске захтеве, које подржавају, траже и испуњење својих захтева.
Основне школе као први захтев наводе да се престане са притиском и претњама према просветним радницима, као и да се повуку све мере против наставника који су у обустави рада. Захтева се и тренутна реализација протокола из 2023. године, који се односи на материјални статус запослених.
Трећи захтев је смањење "непотребног администартивног дела посла у корист образовања и повлачење платформе "Здравитас". Четврти захтев тиче се измена спорних чланова посебног колектовног уговора као и измена чланова која су "у коализији са Законом о забрани дискирминације", што, како су саопштили, подразумева фаворизавање чланова у синдикату.
Захтевају и утврђивање репрезентативности синдиката, као и измене и допуне Закона о основама система образовања и васпитања, као и измену члана 123 по којем ће одлуку о директору доносити Школски Одбор уместо министра просвете.
Средње школе захтевају хитан престанак репресивних мера према запосленима у школама због обуставе посла. Захтевају и измене и допуне спорних чланова колективног уговора потписаног 2025, који је потписала министарка, и како кажу, нерепрезантитивни синдикати. Трећи захтев тиче се деполитизације министарства просвете и избора министара према стручним компетенцијама.
Захтевају и значајно побољшање материјалног положаја наставног и ненаставног особља у просвети, као и утврђивање репрезентативности синдиката.
Испред Министарства просвете почео је четворосатни протест просветних радника основних, средњих школа и запослених на Универзитету.
Протест први пут заједно организују представници три нивоа образовања, уз подршку студената.
Блокирана је Немањина улица, а планирано је да се прочитају заједнички захтеви представника основног, средњег и високог образовања.
Протест се одржава под слоганом "Ви сте одговорни! Од вас зависи!", што је уједно и порука коју ће просветари упутити надлежнима.
Њима ће се вечерас придружити професори из Новог Сада који од јутрос трче до Београда, како би стигли на протест испред Министарства просвете.
У 18.52 планирана је петнаестоминутна тишина за петнаест страдалих у трагедији у Новом Саду.
Ђаци Земунске гимназије и део професора те образовне установе кренули су пешке до Министарства просвете, где ће пружити подршку осталим просветним радницима.
Шетњу су подржали и матуранти и професори из Медицинске школе "Нада Димић" у Земуну.
На челу колоне налази се шеталица са натписом "Реанимација просвете" и чаршави са натписима "Испуните захтеве" и "Од вас зависи!"
Учеснике скупа поздрављају трубама возачи аутомобила и таксисти, а обезбеђују их припадници Полицијске управе Београд и саобраћајна полиција.
Испред Министарства просвете за 15 часова најављен је вишечасовни протест у организацији неформалних мрежа Пулс основних и средњих школа, као и иницијативе Побуњени универзитет.
Студенти из Врања и Бујановца кренули су око 13 сати ка Владичином Хану, где ће преспавати, а сутра наставити пут ка Лесковцу, како би у суботу 1. марта стигли у Ниш.
Испратили су их матуранти врањске Гимназије који су најпре петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у Новом Саду, као и група адвоката, родитељи.
"Крећемо за Хан тамо ћемо да преспавамо, касније из Хана крећемо према Грделици, тамо ћемо исто да преспавамо где ће нам се такође студенти прикључити и касније Лесковац. Ту очекујемо пуно људи да нам се прикључе и завршна тачка Ниш, па до слободе", рекао је Никола Младеновић, студент из Врања.
"Заједно смо се сада скупили па идемо даље да се састанемо с нашим другарима из Владичиног Хана и Сурдулице и наравно у борби за заједнички интерес, а то је боља, лепша и праведнија Србија дефинитивно", каже Лазар Стојанчов, студент из Бујановца.
У знак подршке студентима у блокади и њиховим захтевима, Шапчани су и данас блокирали раскрсницу код Библиотеке и Народног музеја и петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима приликом пада настрешнице у Новом Саду.
Матуранти Економске школе за данас су најавили и хуманитарни турнир у фудбалу. Утакмица за 3. место почиње у 14 сати, док је финале од 14.45.
Студенти правног и техничких факултета у Београду и грађани у 11.52 на 15 минута су блокирали раскрсницу улица Рузвелтове и Краљице Марије, одајући пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти Медицинског факултета у Новом Саду организовали су протестну шетњу од свог факултета до Института у Сремској Каменици, како би пружили подршку запосленима у Институту, који свакодневно у 11.52 излазе испред ове здравствене установе да петнаестоминутном тишином одају пошту настрадалима на Железничкој станици.
Током шетње, студенти су узвикивали "генерални штрајк", а у рукама су носили велики транспарент "лекари, подршка није контраиндикована, а по доласку испред Института, развили су транспарент "великог срца, пуних плућа, против малигнитета институ(т)ција".
Лекари су их дочекали погачом и сољу, а након тога, могли су да се послуже и храном и пићем организованом у част њиховог доласка. У 11.52, заједно су одали пошту петнаестоминутном ћутњом за настрадале на Железничкој станици.
Чачански студенти и матуранти наставили су јутрос из Краљева пешачки марш ка Нишу, где ће у суботу бити одржан велики студентски протест.
Студентима и матурантима из Чачка, који су преспавали у Краљеву, придружиле су се у пешачењу до Ниша колеге из тог града, као и из Ужица и Горњег Милановца.
На рути коју студенти прелазе другог дана марша су Врба и Ново Село, те Трстеник, где би требало да стигну око 18.30, а ту ће и преноћити.
Они би у Ниш требало да стигну у петак око 18.30.
Група студената Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици организује бесплатан превоз на протест у Нишу заказан за 1. март, на којем ће се окупити студенти са свих државних универзитета у Србији.
Полазак из Косовске Митровице за Ниш заказан је за 1. март у 6.45, а повратак у 20 часова, у сарадњи са локалним превозником "Џо травел", који је бесплатно возио студенте и на протест у Крагујевцу на Сретење.
Студенти из Новог Сада и Београда који су синоћ стигли у Бор наставили су данас пут кроз Тимочку Крајину. Вечерас ће преноћити у Зајечару, а наредних дана у Књажевцу и Сврљигу.
Пут, како кажу ходочашћа, дуг је 130 километара под називом "Студентски едикт".
Испред Српског народног позоришта у Новом Саду, синоћ су чланови оркестра Опере који су обуставили рад, извели су уметнички перформанс.
Оркестар је формирао симболичну надстрешницу телима, исписујући поруку "Корупција убија", док је злокобни звук гонга одјекивао Позоришним тргом.
Овај уметнички чин није био само израз жалости, већ и оштар протест против системске корупције која, како поручују учесници, не уништава само инфраструктуру, већ и све аспекте друштва, укључујући и културу.
"Корупција убија људе. Убија институције. Убија културу. Свака борба против тога је борба за живот достојан човека", поручили су учесници перформанса.
Суденти Универзитета у Крагујевцу, кренули су у 10 сати пешке пут Ниша на протест, "Студентски едикт".
Деоницу дугу око 150 километара, прећи ће за четири дана.
У колони су представници свих крагујевачких факултета и матуранти средњих школа.
Данас би требало да пређу 30 километара, преко Доње Сабанте, Ракља, Ратковица и око 19 часова да стигну у Рековац, где ће и преспавати.
Шездесетак професора из Новог Сада започело је штафетни маратон од Новог Сада до Београда, где ће се вечерас придружити великом протестном скупу просветних радника испред Министарства просвете.
Професори и грађани, окупили су се на Железничкој станици, где су одали пошту петнаестоминутном ћутњом за настрадале првог новембра.
Пре почетка маратона, представник професора уручио је једну декларацију запослених на универзитету и високим школама струковних студија у Новом Саду, коју је потписало око 800 професора, а којом се потписници обавезују да ће бити уз студенте до испуњења свих њихових захтева.
Други примерак декларације је штафета, коју ће групе професора размењивати на укупно 12 деоница до Београда.
На самом циљу, декларацију ће уручити студентима у Београду. Додатна два примерка декларације биће уручена професорима и наставницима основних и средњих школа на протесту испред Министарства просвете.
Студентски протести, акције и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су и после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела, још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари