Завршен петочасовни протест у Вршцу "Из Баната из ината", блокада Ариљске рампе до осам увече - окупљања широм земље
Настављају су протести студената и грађана у Србији на којима се тражи одговорност за трагедију у Новом Саду и испуњење преосталих захтева. У Вршцу је завршен протестни скуп "Из Баната из ината" који је трајао више од пет сати. Студентима, који су синоћ после три дана пешке стигли из Зрењанина, прикључили су се и шетачи из Беле Цркве, Алибунара и бициклисти из Панчева. Блокаде раскрсница и одавање поште у више градова и места. Протест "Са свих страна Ало, Пожега" настављен је блокадом Ариљске рампе, главне саобраћајне петље која повезује Београд и Златибор траје до осам увече. Протести у Крушевцу, Јагодини, Суботици, Београду.
Заседао Градски пленум у Брусу
И у Брусу је вечерас одржан још један скуп подршке студентским захтевима о којима су говориле студенткиња Ана Митровић и професорка Марија Ђенадић.
После петнаестоминутне тишине којом је одата пошта страдалима приликом пада надстрешнице у Новом Саду, улицама Бруса је кренула протестна шетња, после које је уследило заседање Градског пленума.
На пленуму је усвојено неколико одлука - Да се у петак одржи добровољна акција на вашаришту, а у суботу 1. марта организовано крене у Ниш, да се протестни скупови одржавају сваке недеље у 18 часова, као и да се Скупштини Општине Брус упути захтев за обезбеђење средстава из буџета за стипендије најбољим студентима са територије Бруса.
Градски пленум захтева што скорије расписивање конкурса, макар за прву стипендију.
Протестна шетња у Јагодини
Грађани Јагодине, студенти и матуранти средњих школа окупили су се у 17 часова на градском скверу и најпре петнаестоминутном тишином одали пошту страдалима у Новом Саду. Затим су кренули у протестну шетњу, овај пут другачијом рутом ка насељу Елмос.
Данашњи скуп студенти Факултета педагошких наука у Јагодини посветли су свим просветним радницима у Србији. У саопштењу објављеном тим поводом каже се да је образовни систем стуб сваког друштва и да је урушавањем тог система урушена и држава. Свесни су, кажу, свакодневних притисака које професори трпе, али истичу да им будући учитељи и наставници са Факултета педагошких наука у Јагодини пружају пуну подршку.
Студенти су већ најавили да у среду крећу из Јагодине пешице за Ниш, а придружиће им се и један број матураната јагодинске гимназије.
Пленум просветних радника Ваљева: У обуставу наставе за одбрану знања, истине и професионалног достојанства
Пленум просветниих радника Ваљева позвао је све колеге у основним и средњим школама да од понедељка, 24. фебруара 2025. године обуставе рад, како наводе, због притисака и претњи отказима у појединим школама.
У саопштењу послатом медијима тим поводом истакли су: "У времену када су основне вредности образовања, уметности и општег моралног принципа доведене у питање, осећамо одговорност да подигнемо глас и станемо у одбрану знања, истине и професионалног достојанства.
Као просветни радници и уметници, не можемо остати неми пред покушајима урушавања образовног система и застрашивања оних који се боре за правду. Наша је дужност да их бранимо, свим средствима и силама.
Претње отказима и разни притисци неће нас обесхрабрити, јер наша снага је у заједништву и емпатији. Уосталом, ово није само наша борба – ово је борба свих који знају да се достојанство не мери ћутањем, већ храброшћу да се стане у одбрану онога што је исправно.
Зато вас позивамо, драге колеге — обуставимо наставу од 24. до 28. фебруара", наводи се, између осталог, у саопштењу Просветних радника Ваљева.
Протест "Са свих страна Ало, Пожега" - блокада Ариљске рампе до осам увече
Након окупљања на Тргу слободе, грађани су протест под називом "Са свих страна Ало, Пожега" наставили доласком на петљу Ариљска рампа. Ту је у петнаестоминутној тишини одата пошта жртвама новосадске трагедије, а блокада главне саобраћајне петље, која повезује Београд и Златибор планирано је да траје до 20 часова.
Протест на Тргу глумаца у Крушевцу и припрема за шетњу до Ниша
На позив крушевачких студената свих универзитета, а у знак подршке њиховој борби за испуњење захтева и ове недеље су се у 17 часова у центру Града, на Тргу глумаца окупили грађани.
Студенти су у обраћању присутнима изложили детаљан план шетње "Од царског града Крушевца, до царског града Ниша" где ће 1. марта бити одржан велики протест "Студентски Едикт". Са њима ће у четвртак ујутру на дводневни марш преко Ђуниса и Алексинца до Ниша, кренути и студенти из Крагујевца, Чачка, Краљева, Ужица, Новог Пазара, Александровца, који ће ноћити у Крушевцу.
На скупу су саопштени и детаљи о дочеку студената, матураната и свих грађана који ће се 26. и 27. фебруара, уочи студентског протеста наћи у граду под Багдалом.
После обраћања прочитана су сва имена страдалих у трагедији у Новом Саду, а потом петнаестоминутном тишином одата почаст жртвама.
Окупљени су потом са Трга Глумаца кренули у протестну шетњу до крушевачких насеља Бивоље и Колоније, носећи пароле, правећи буку и позивајућу грађане да им се придруже.
Завршен протест "Из Баната из ината" у Вршцу
У Вршцу је у 18 сати завршен протест "Из Баната из ината" као и блокада булевара Жарка Зрењанина у овом граду.
Студентима Техничког факултета у Зрењанину у току дана прикључили су се грађани из Беле Цркве, Алибунара и бициклисти из Панчева. Окупљеним студентима и грађанима обратили су се професори неколико вршачких основних и средњих школа.
Након петнаестоминутне тишине и одавања поште настрадалима у Новом Саду протест је завршен.
На скупу у Вршцу 15 минута тишине за 15 жртава новосадске трагедије
На скупу у Вршцу, за који је планирано да траје 5 сати и буде окончан око 18h у петнаестоминутној тишини окупљени студенти и грађани одали су пошту жртвама пада надстрешнице на новосадској Железничкој станици 1. новембра прошле године. Прочитана су имена 15 настрадалих и пуштени су голубови у небо у знак сећања на настрадале. Хор је отпевао Химну "Боже правде".
Протест у Суботици, бајкери и трактори испред поворке студената и професора
Протестна шетња ученика, студената и професора у блокади и грађана Суботице одржана је поподне од Трга жртава фашизма до раскрснице код хотела "Патриа".
Поворка је предвођена пољопривредницима у тракторима и бајкерима.
Један од трактора носио је поруку "Сад нема назад, а нико и неће, сем власти", док је на другом транспарент "Пумпај."
Учесници поворке носили су велики транспарент "Студенти су опет свет" и у шетњи правили буку пиштаљкама и вувузелама, носећи заставе Србије.
Трактористи су са свих страна блокирали раскрсницу улица Максима Горког и Трга Лазара Нешића, где је одржан протестни скуп, а саобраћајна полиција је преусмеравала возила на споредне улице.
Обраћајући се окупљенима, глумац Милош Мацура рекао је да сви окупљени желе правду.
"Без обзира на све што нас дели, једна ствар нас уједињује, а то је жеља за правдом и законом који важи за све", рекао је Мацура.
Адвокат Дамир Долмагић навео је да се на међународну заједницу не може рачунати, већ да "једино сами себи можемо да помогнемо".
"Морамо да се навикнемо на смењивост власти, не треба нам вођа", рекао је Долмагић захваливши се студентима за које је навео да су донели наду.
Представљен као "родитељ средњошколца и студента" Зоран Брајковић рекао је да даје подршку "борби студената против корумпираног система".
"Чврсто верујем да ћете смоћи снаге да у овој земљи успоставите здрав систем на понос свих грађана", нагласио је Брајковић.
Студенткиња која је водила протестно окупљање је позвала здравствене раднике да им се у белим мантилима придруже у шетњама.
Почаст настрадалима после пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду одата је петнаестоминутном тишином.
Студенти из Ниша пешке до Нишке бање
У протестној шетњи под слоганом "Не да ће да падне, него се очекује сваког тренутка да падне" нишки студенти, којима су се придружили ђаци и грађани, пешачили су од кружног тока на Трошарини у Нишу преко насеља Брзи Брод до Нишке бање у којој до сада није било протеста.
После 15 минута тишине за трагично страдале у Новом Саду, одржан је говор и прочитан "Еп о студентским захтевима", након чега је грађанима Нишке бање уручена позивница за протест "Студентски едикт" који ће бити одржан 1. марта у Нишу.
Протест матураната шабачких школа
Матуранти шабачких школа, који од 20. новембра у том граду организују протесте, подржани студентима и грађанима Шапца, и данас су се окупили испред градске библиотеке одајући пошту петнаестоминутном тишином страдалима у Новом Саду.
Потом су уз звуке пиштаљки организовали шетњу централним градским улицама.
Према речима Марије Бабић, матуранткиње Шабачке гимназије, ових дана ће у Шапцу организовати мање руте за протестну шетњу због предстојећих дешавања у Нишу. Одлучно подржавају захтеве студената и после два и по месеца немају намеру да стану.
У протестној шетњи учествовао је и део колектива шабачког позоришта, тражечи одговоре на питања зашто су отказане све представе, када ће надлежни поништити решење о отказу њиховој колегиници Јелени Иветић и разрешити дужности в.д. директорку, Александру Делић.
Долазак студената и грађана из Косјерића у Пожегу
Протест "Терапија система" испред Министарства здравља
Студенти факултета у блокади чије је седиште на Студентском тргу кренули су на протест испред Министарства здравља како би подржали фармацеуте да се њихов статус изједначи са лекарима у примарној здравственој заштити.и указали на важност постојања државних апотека.
Они су обукли беле мантиле и носе транспрент "За здрав систем".
Како се у рекли, треба да се састану са студентима факултета из Булевара краља Александра и потом придруже колегама који у парку Мањеж разговарају са грађанима и објашњавају зашто се протест организује.
Студенти који блокирају Фармацеутски факултет у Београду и фармацеути позвали су на протест под називом "Терапија система" данас у 15 часова испред Министарства здравља због назадовања у функционисању апотекарства као облика здравствене заштите грађана.
Уочи протеста студенти Фармацеутског факултета и фармацеути су у парку Мањеж разговарали са грађанима како би им указали на проблеме у том делу здравствене заштите.
На скупу је одржано и 15 минута тишине и одата почаст за 15 жртава у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду, после чега је уследило пола сата буке.
Ученици новопазарске Медицинске школе подржавају студентске захтеве
Ученици новопазарске Медицинске школе саопштили су да ће се придружити генералном штрајку наставе у периоду од 24. до 28. фебруара 2025. године, уз подршку студентским захтевима и просветарима.
"Не можемо остати неми посматрачи дешавања која директно утичу на нашу будућност. Овим потезом изражавамо солидарност са студентима и наставницима, али и скрећемо пажњу на проблеме у образовном систему“, пише у саопштењу које су ученици упутили јавности.
Протест у Вршцу, блокиран Булевар Жарка Зрењанина
У Вршцу је у току протест "Из Баната из ината" који организују студенти, а блокада Булевара Жарка Зрењанина почела је око 12.30 и планирано је да траје до 18 часова.
Очекује се долазак грађана који иду пешке из Беле Цркве и Алибунара и бициклиста из Панчева, а потом ће бити одржана поворка подршке.
У Вршац су у суботу после подне, после тродневног пешачења, стигли зрењанински студенти.
За 17.15 најављено је одавање поште страдалим у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду 1. новембра прошле године.
У Варварину 15 ружа за 15 жртава
И ове недеље тачно у 11.52, грађани Варварана су се, на позив студената, окупили у том граду.
Пошта страдалима у трагедији у Новом Саду одата је крај спомен обележја жртвама у Нато бомбардовању моста преко Велике Мораве.
Током петнаестоминутне тишине, прочитана су имена погинулих приликом пада надстрешнице и на спомен обележје положено 15 ружа за 15 жртава.
Током одавања поште саобраћај преко моста на улазу у Варварин био је у прекиду.
Потом су окупљени прошетали улицама града.
Протест је обезбеђивала саобраћајна полиција.
Грађани Ариља кренули пешке до Пожеге на протест
Грађани Ариља и Косјерића кренули су пешке на протест у Пожегу који је заказан за 16 сати.
На протест долазе и грађани из Лучана, Гуче, Ивањице, Бајине Баште, Чачка, Чајетине, Сјенице, Ужица.
Од 18 до 20 сати најављена је блокада главне петље која повезује Београд и Златибор.
Петнаестоминутна тишина код техничких факултета у Београду
Студенти и грађани блокирали су у 11.52 Булевар краља Александра код техничких факултета.
Раскрсница у Бистрици блокирана на 45 минута
Студенти и грађани Прибоја, Пријепоља и Нове Вароши на 45 минута блокирали су раскрсницу у Бистрици.
Студенти и грађани који им пружају подршку стигли су до Бистрице,тромеђе три општине, из 11 километара удаљене Нове Вароши. Из Пријепоља су пешачили 14 километара а из Прибоја, од Потпећког језера су ишли 11 километара.
Магистрални путеви који од Бистрице воде ка Пријепољу и Црној Гори с једне а Прибоју и БиХ с друге стране на бистричкој раскрсници били су блокирани од 11.30 до 12.15.
Окупљени су у 15 минута тишине одали пошту настрадалима у Новом Саду и симболично у Лим спустили 15 ружа.
У име студената говорила је Марија Шљука, Прибојка студенткиња Медицинског факултета у блокади наглашавајући да је љубав победила страх.
Декан суботичког Економског факултета Александар Чучковић рекао је да је у Бистрицу дошао да сретне храбре и поштене људе, док је поздраве из Ниша завичају својих родитеља пренео професор француског језика на нишком Филозофском факултету у блокади Никола Бјелић.
Вршац уочи протестног скупа
У Вршцу данас од 12.30 почиње протестни скуп "Из Баната из ината".
Студентима који су синоћ пешке стигли из Зрењанина прикључиће се и шетачи из Беле Цркве, Алибунара и бициклисти из Панчева.
Они ће блокирати део булевара Жарка Зрењанина, једне од најпрометнијих саобраћајница у овом граду.
Након поворке, учесници ће одати пошту страдалима у Новом Саду, а завршетак блокада најављен је за 18 часова.
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су и после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела, још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари