Завршена дванаесточасовна блокада у Чачку
Завршена је дванаестночасовна блокада кружног тока код Моравице у Чачку коју су организовали студенти у блокади Факултета техничких наука и матуранти Гимназије у том граду.
Током дана одржане су радионице и прикупљање средстава за лечење једне суграђанке.
На крају блокаде Чачани су још једном петнаестоминутним ћутањем одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Саобраћај у том делу Чачка поново је успостављен.
Зрењанински студенти у маршу до Вршца, стигли у Пландиште
Студенти Техничког факултета "Михајло Пупин" у Зрењанину који су од четвртка у протестном маршу ка Вршцу стигли су вечерас у Пландиште, где ће преспавати до јутра.
Према раније направљеном плану, у Вршац би требало да стигну сутра после подне.
Раковичани у протестној шетњи до Ресника
Становници Раковице блокирали су данас улицу Мишка Kрањца испред зграде Општине, пружајући подршку студентима, ђацима и просветним радницима у блокади.
Они су петнаестоминутном тишином одали почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, а потом су формирали колону и кренули у протестну шетњу до Ресника.
Скуп протиче без инцидената, а о безбедности грађана воде рачуна инспектори Јавног реда и мира из Полицијске управе Београд и саобраћајна полиција.
Фото: Фонет/Марко Драгославић
У Књажевцу на 15 минута блокирана главна градска улица
Десето протестно окупљање Књажевчана протекло је у знаку подршке студентским захтевима и изражавањем неслагања са стањем у друштву.
Грађанима који су се у 18 сати окупили у центру града код каменог моста прво су се обратили двојица књажевачких студената. Позвали су присутне да се придруже на сутрашњем протесту грађана целе Тимочке Крајине у Зајечару, као и да следеће недеље пруже сву потребну помоћ студентима из Бора који ће проћи кроз Књажевац на путу ка Нишу.
Затим су грађани кренули у шетњу блокирајући главну градску улицу и на кружном току на нишком путу петнаестоминутном ћутњом одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Колона се након тога вратила на место поласка. Скуп је и овог пута обезбеђивала полиција, а све је протекло мирно и без инцидената.
Припремили Лазар Јановић и дописници и сниматељи РТС-а
Студенти препешачили 40 километара на путу до Вршца
Студенти Техничког факултета "Михајло Пупин" из Зрењанина, који су јуче пешице кренули на скуп "Из Баната из ината" у Вршцу, преспавали су ноћ у Сечњу и данас наставили ка Пландишту, где ће ноћити.
Правили су паузе у трајању од 15 до 45 минута у Конаку, Хајдучици и Великој Греди, а према плану у Пландиште би требало да стигну вечерас око 22 сата.
Другог дана препешачили су 40 километара.
Сутра ће из Пландишта кренути око девет часова, а долазак у Вршац планиран је за 17 часова.
Протест "Из Баната из ината" заказан је у недељу у 12.30, и трајаће до 18 часова, до када ће бити блокиран један од булевара у овом граду.
"Студентски пут правде" у Ужицу
Студенти Академије струковних студија и Педагошког факултета, просветни радници и матуранти организовали су у Ужицу вечерас протест "Студентски пут правде".
Од Трга партизана, главном улицом шетали су до градске куће, а на кружном току је одржано 15 минута тишине.
Фото РТС
Петнаестоминутна тишина и подршка студентима у Врању
По слоганом "Врање, пумпај" грађани Врања одржали су протест у послеподневним часовима. Од Трга републике, код мапе града где су се окупили грађани како би подржали захтеве студената, наставили су шетњу централним градским улицама до главне аутобуске станице.
Блокирали су раскрсницу на 15 минута како би одали пошту настрадалима на железничкој станици у Новом Саду где су прочитана њихова имена, као и захтеви студената.
После петнаестоминутне тишине окупљенима се обратио студент Универзитета у Нишу Радомир Арсић, који је позвао све који желе да дођу 1. марта у Ниш на заједнички протест. Најављено је да ће студентски марш кренути у понедељак из Бујановца и да ће им се прикључити студенти и грађани Врања како би пешице отишли у Ниш.
"Даље је борба, још већа и дуготрајнија, до испуњења захтева. Борба на челу са студентима коју подржавају грађани, слободоумни грађани јер само слободан ум води до испуњења захтева. Искористио бих ову прилику да вас позовем, видимо се 1. марта у Нишу", рекао је Арсић.
Предложени Нацрт значајно доприноси унапређењу институционалног оквира за функционисање високог образовања и њиме се, поред испуњавања захтева студената у блокади, истовремено задовољавају потребе универзитетске заједнице, стварајући основ за развој високог образовања у нашој земљи, саопштио је Колегијум Универзитета у Крагујевцу.
Протестна шетња у Ваљеву на позив гимназијалаца
У Ваљеву је на позив ученика Ваљевске гимназије организована протестна шетња до Школске управе за Колубарски и Мачвански округ у знак солидарности са просветним радницима који их подржавају.
Гимназијалци и окупљени грађани су уз "буку“ и повике "Хоћемо правду" гласно и јасно изразили своје незадовољство због како су истакли "претњи које су упућене професорима широм Србије који су у обустави наставе".
У свом обраћању испред Школске управе они су поручили да "школа није предузеће. Професор није слуга. И ми нећемо стати док не добијемо оно што нам припада: правду, достојанство и поштовање".
Пленум просветних радника Града Ваљева је у саопштењу за јавност истакао да се на колеге у Основној школи "Војвода Живојин Мишић" у Рајковићу врши притисак и да им се прети отказима.
У саопштењу позивају колеге на обуставу наставе од 24. до 28. фебруара.
Оркестар опере СНП-а у Новом Саду у штрајку
Чланови оркестра опере Српског народног позоришта (СНП) су саопштили да обустављају рад и тако пружају подршку студентима свих универзитета у Србији у њиховој борби за праведније, сигурније и културније друштво.
Оценили су да махање црвеним рукавицама више није довољно.
Фото: Фонет
Дејан Јеремић
У Београду блокада Француске и Цара Душана
Ученици Техничке школе "Дрво арт" и Прве београдске гимназије блокирали су раскрсницу улица Цара Душана и Француске у Београду, одајући пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Фото: Фонет
Марко Драгославић
Отказана протестна шетња до дописништва РТС-а у Нишу
Протестна шетња до дописништва РТС-а у Нишу, отказана је, јавио је дописник РТС-а.
Уместо шетње, група студената се упутила до зграде дописништва и у знак подршке колегама са београдског ФДУ, који су позвали на бојкот РТС-а, облепили су плакате по вратима који најављују протест у Нишу, 1. марта.
Грађани Крушевца одали пошту страдалима у паду надстрешнице
Грађани Крушевца и овог петка окупили су се на Тргу глумаца у 11.52, како би 15-минутном тишином одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Затим су у протестној шетњи прошли центром града, пружајући на тај начин, како су навели, подршку студентима и њиховим захтевима.
И у кругу Опште болнице део здравствених радника је на 15 минута, у тишини, стајао за 15 жртава пада надстрешнице.
Фото: РТС
Протест у Зајечару - блокирана централна раскрсница
Грађани Зајечара блокирали су централну градску раскрсницу и петнаестоминутном ћутњом одали почаст настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Такође, пружена је и подршка и студентима у борби за, како рекоше, праведније друштво. Пружена је подршка и просветарима чије се право на штрајк не сме укинути.
После петнаестоминутне ћутње грађани су се мирно разишли.
Шабац – одавање поште страдалима у Новом Саду и скуп подршке запосленима ОШ "Јеврем Обреновић"
Шабачки студенти и матуранти уз подршку грађана и данас су петанестоминутном тишином испред Шабачке библиотеке одали пошту страдалима у Новом Саду а потом су, на молбу родитеља ученика ОШ "Јеврем Обреновић" организовали протестну шетњу до те школе због, како наводе, проблема које имају запослени у тој установи.
Како сазнајемо, наставници Јевремове школе изјаснили су се за законски штрајк, односно, да часови трају 30 минута, али их у томе, како тврде, спречава актуелни директор који им не омогућава слободу говора.
Како се на протесту у обраћањима чуло, данас ништа није гласније од тишине, а ученици понекад, и кад нису у школи, "можда уче неку много важнију лекцију".
Док у тој школи наставници кажу да су данас у учионицама 30 минута, а преосталих 15 по ходницима надгледају ученике, званичних информација из Управе школе нема.
Учеснике протеста подржали су и здравствени радници окупљени испред шабачке болнице.
Фото: РТС/Гордана Мањенчић
Лесковчани одали пошту настрадалима у Новом Саду и Андрији Илићу
На Булевару ослобођења у Лесковцу испред зграде Технолошког факултета у 11.52 студенти су организовали још један протест. Придружили су им се средњошколци, професори, грађани.
Шеснаестоминутном тишином одата је пошта настрадалима у Новом Саду и седамнаестогодишњем Лесковчанину Андрији Илићу.
Шетња је потом кренула ка Хисару поред лесковачке Опште болнице, Основне школе "Коста Стаменковић“, Поште и Гимназије.
Циљ је да се прође кроз све делове Лесковца и позову грађани да их подрже у захтевима. Траса протестне шетње коју је обезбеђивала полиција дуга је више од четири километра.
Одавање поште у Чачку страдалима у Новом Саду
Студенти у блокади Факултета техничких наука и матуранти Гимназије у Чачку заједничке акције 12-часовне блокаде кружног тока код Моравице у том граду одали су пошту страдалима у трагедији на Главној железничкој станици у Новом Саду 15-минутном тишином.
Део просветних радника придружио се акцији.
Блокада кружног тока у ширем центру града почела је у 10 часова.
Полицијске патроле на свим обилазним путевима и преусмеравају саобраћај, јер је ово једна од важних раскрсница у ширем центру, односно на уласку у град.
Блокада Таковске у близини Рударско-геолошког факултета
Део студената Рударско-геолошког факултета и грађани блокирали су на 15 минута Таковску улицу у близини зграде факултета како би одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Фото: РТС/Иван Симоновић
Протест "Дошли смо по касете Срећних људи" у Нишу
У организацији неформалне групе студената Универзитета у Нишу испред зграде Основног суда у 11.52 одата је почаст погинулима у Новом Саду.
Протест под називом "Дошли смо по касете Срећних људи" студенти ће одржати испред зграде дописништва РТС.
Најавили су да ће облепити зграду у знак подршке колегама са Факултета драмских уметности који су позвали на бојкот РТС-а.
Овом акцијом, студенти како кажу, апелују на уредништво програма РТС-а да почне професионално да ради свој посао.
Блокада Таковске код зграде РТС-а
Активисти "Мост остаје", део радника Радио-телевизије Србије и други грађани окупили су се испред зграде Радио-телевизије Србије (РТС) у Таковској улици како би одали пошту погинулима у паду надстрешнице новосадске Железничке станице.
Фото: РТС/Лазар Јановић
Блокада код Правног факултета
Студенти правног и техничких факултета и грађани блокирали су и данас у 11.52 раскрсницу у Булевару краља Александра код Правног факултета одајући 15-минутном тишином пошту за 15 страдалих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Фото: РТС/Јована Вулиновић
Позоришни трг у Новом Саду - перформанси у знак сећања на настрадале
После петнаест минута тишине од 11.52 испред Ректората када је одата пошта настрадалима у паду надстрешнице Железничке станице, отпочела је протестна шетња "Сваки петак - изузетак", све до Позоришног трга, где су студенте дочекали радници новосадских позоришта и музички ансамбли, који су их поздравили студентском химном.
На Позоришном тргу окупљенима се обратио студент Пољопривредног факултета који је подсетио да су протести одржани у више од 300 градова и места Србије у претходном периоду: "Наше сложно и уједињено деловање, много је чвршће и снажније. Попут некаквог ланца. Али морам рећи да то није било какав ланац, то је баш онај ланац којим ће бити оковани сви они који су одговорни за ову неправду коју ми данас живимо. Kао студент Пољопривредног факултета, морам да приметим да је узгојена култура зрела за жетву, а у таквим случајевима препорука струке једино остаје - дубоко орање."
Студент Академије уметности у Новом Саду рекао је: "Данас смо показали да можемо да живимо у бољем друштву. Али да би до промене дошло, неопходно је да сви пођемо од себе и чишћења свог врта. Тренутно се налазимо у врту српског народног позоришта, а пример како то треба да изгледа дају они који неће да свирају како им неко други диригује, нити да играју како им неко други режира. На почетку 2025. године у обуставу рада су ушли музичари из камерног оркестра Kамерата, Нови сад, музичари из Војвођанског симфонијског оркестра су им се придружили 1. фебруара, затим драмски уметници новосадских позоришта који су били у седмодневној обустави рада од 10. до 17. фебруара, Балет Српског народног позоришта је 13. и 14. 2. био у једночасовном штрајку, да би им се 20. фебруара у обустави рада придружио оркестар опере српског народног позоришта. Захвалимо им се једним великим аплаузом."
Након обраћања студената, глумци, музичари уз подршку Балета СНП-а, извели су перформансе у знак сећања на настрадале у паду надстрешнице на Железничкој станици.
РТС/сниматељ Лазар Вукадиновић
"Застани, Србијо" - на више раскрсница, тргова и испред здравствених установа у Новом Саду
Акције "Застани, Србијо", на више раскрсница, тргова, испред здравствених установа у Новом Саду.
Студенти су се окупили испред зграде Ректората, где су у 11.52 одали пoшту настрадалима у паду надстрешнице Железничке станице, након чега су кренули у протестну шетњу "Сваки петак - изузетак", све до Позоришног трга.
Неформална мрежа професора "Слободан универзитет" доделила признања студентима
Неформална мрежа професора "Слободан универзитет", доделила је испред Ректората Универзитета у Новом Саду, признања студентима у блокадама својих факултета и младима из Новог Сада, због, како кажу, њихове храбрости и упорности у борби за праведније друштво.
Студенти из Зрењанина наставили протестни марш до Вршца - данас до Пландишта
Студенти Техничког факултета "Михајло Пупин" који су кренули у четвртак из Зрењанина, наставили су протестни марш до Вршца.
Преспавали су у Основној школи у Сечњу, а за данас је планирано да пешаче 40,2 километра. Паузе ће правити у Боки, Конаку, Хајдучици, Великој Греди, а спаваће у Пландишту.
Чачак, дванаесточасовна блокада кружног тока код Моравице
Студенти у блокади Факултета техничких наука и матуранти Гимназије у Чачку позвали су грађане да им се придруже у заједничкој акцији 12-часовне блокаде кружног тока код Моравице у том граду.
Део просветних радника придружио се акцији.
Блокада кружног тока у ширем центру града почела је у 10 часова. У 11.52 планирано је 15 минута ћутања, а потом радионице и игре хуманитарног карактера.
Полицијске патроле на свим обилазним путевима и преусмеравају саобраћај, јер је ово једна од важних раскрсница у ширем центру, односно на уласку у град.
У 18 часова одржаће се пленум, а потом још једном ће Чачани одати пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду око 22 часа, на крају данашње блокаде. Студентима ће се, како је најављено, придружити Синдикат образовања Чачка.
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, настављени су после протеста студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела, још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.
Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари