У Љубљани тишина и подршка студентима у Србији, предати захтеви градоначелнику Јанковићу
Тачно у 11.52, када се 1. новембра прошле године срушила надстрешница у Новом Саду, у Љубљани је почео протест подршке протестима у Србији.
После петнаестоминутне тишине испред амбасаде Србије, окупљени су изразили незадовољство градоначелником Зораном Јанковићем, због његове подршке Александру Вучићу.
Затим је отпочела шетња љубљанским улицама до Прешерновог и Градског трга, где су прочитали своје захтеве упућене градоначелнику Јанковићу, преноси РТВ Словеније.
У захтевима је, између осталог, наведено да се градоначелник извини грађанима Србије, подржи блокаде студената и осуди насиље.
Блокиран кружни ток код ГО Нови Београд
Студенти, грађани и просветни радници блокирали су кружни ток код ГО Нови Београд, а њима су се придружили и студенти са Филозофског факултета који су кренули пешке од Ректората.
Блокада ће трајати један сат.
Блокада кружног тока је у оквиру акције "Нови Београд шета за просвету", уз учешће организације Пулс београдских основних школа, која обухвата школе у потпуној и делимичној обустави.
Шетња "Родитељска солидарност" кроз Нови Сад
Родитељи ђака, наставници и грађани су се данас у Новом Саду окупљали испред школа, одакле су заједно шетали до раскрснице код Футошке пијаце. Ту су одали пошту страдалима у паду надстрешнице петнаестоминутном тишином у 11.52.
Затим су пешице кренули до зграде Скупштине Града где се одржава скуп под слоганом "Родитељска солидарност", у знак подршке студентима у блокади и просветним радницима, где им се обраћају представници родитеља и наставника, јавља дописник РТС-а.
Након тишине шетња кроз Земун
Након одржаних 15 минута тишине на Авијатичарском тргу, као знак почасти жртвама пада надстрешнице у Новом Саду 1. новембра, колона студената, средњошколаца и грађана кренула је у шетњу земунским улицама и то не само у центру.
Њима су се придружили и мотористи, а скуп обезбеђују полицијске снаге.
Fonet/Davor Lukač
Блокада Газеле у Београду сутра од 11 до 18 часова
Београдски студенти у блокади су под слоганом "Газимо Газелу, јер ви газите правду" позвали грађане на блокаду Газеле сутра, у недељу од 11 до 18 часова.
Сутра се навршава 100 дана од трагедије у Новом Саду.
Блокада раскрснице Краљице Марије и Рузвелтове
Студенти и окупљени грађани блокирали су раскрсницу улица Краљице Марије и Рузвелтове одавајући пошту настарадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти са Филозофског факултета кренули ка кружном току код ГО Нови Београд
Студенти са Филозофског факултета окупили су се испред Ректората, одакле су се упутили ка Новом Београду, како би подржали акцију "Нови Београд шета за просвету" и блокаду кружног тока код зграде општине, која почиње у 13 часова.
Најављено је да ће студенти ићи тротоаром, рутом - Студентски трг, Улица Вука Караџића, Топличин венац, Поп Лукина, Бранков мост, Булевар Михајла Пупина, до кружног тока.
У блокади кружног тока учествује и организација Пулс београдских основних школа, која обухвата школе у потпуној и делимичној обустави.
Професори из Ниша кренули пешице у Мерошину
Група професора Универзитета у Нишу и студената кренула је пешице од Ниша у Мерошину, где је заказан скуп под називом "Не ћутимо на говор мржње".
Неформална група наставника, истраживача и сарадника нишког Универзитета на овај скуп је позвала у знак подршке студентима и професорима који су прошле суботе били у Мерошини на првом скупу у овој општини, након чега су вређани и таргетирани на Фејсбук групи "Мерошинске вести".
Посебно су, како наводе, вређани студенти и професори Природно математичког факултета.
Мерошина је од Ниша удаљена петнаестак километара а осим пешице до Мерошине ће се ићи у још две колоне бициклима и аутомобилима.
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати, поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало 15 људи, а две особе су тешко повређене, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари