Група адвоката протестује испред Радио-телевизије Србије, јер су незадовољни извештавањем РТС-а који, како су навели, преноси само изјаве министарке правде Маје Поповић, те да се на телевизији не чује глас адвоката.
Студенти настављају са блокадама факултета и саобраћајница широм Србије тражећи одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено. Настављају се протести и петнаестоминутна тишина на више локација у Србији.
Група адвоката протестује испред Радио-телевизије Србије, јер су незадовољни извештавањем РТС-а који, како су навели, преноси само изјаве министарке правде Маје Поповић, те да се на телевизији не чује глас адвоката.
Руководство Универзитета у Новом Саду је саопштило да снажно подржава и залаже се за сазивање седнице Сената у најкраћем могућем року, те сматра неопходним одржавање седнице како би се разматрала сва актуелна питања из надлежности Сената Универзитета.
"Међу којима су свакако избори у звање наставника, оцене урађених докторских дисертација и извештаји о подобности теме, кандидата и ментора за израду докторских дисертација, од којих зависи даљи развој каријере наших наставника, истраживача и сарадника, као и друга важна питања", наводи се у саопштењу.
Наводе и да је неопходно одржавање редовне седнице Сената, имајући у виду одредбе Пословника о раду Сената Универзитета које се тичу одржавања ванредне седнице електронским путем (члан 22 Пословника), те чињенице да последња електронска седница није успешно реализована.
"Руководство Универзитета у потпуности разуме важност и хитност питања која су постављена и наставиће са континуираним трудом уз улагање додатних напора у правцу да се омогући одржавање редовне седнице Сената у складу са Пословником о раду Сената и на начин како је то до сада било уобичајено, у простору зграде Ректората, уз подршку стручних служби и обезбеђене техничке и административне услове за његов несметан рад", закључује се у саопштењу Ректорског тима Универзитета у Новом Саду.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић наставила је разговоре са директорима основних и средњих школа у којима је потпуно или делимично обустављен рад.
Ђукић Дејановић је данас разговарала са директорима школа са подручја школских управа Ужице и Крагујевац о томе шта је потребно урадити како би се ученици вратили на наставу, саопштено је из Министарства просвете.
Министарка је нагласила да деци не можемо да одузмемо право на образовање и да је важно пронаћи модалитете да се деца врате у ђачке клупе и заврше школску годину.
Она је навела да је важно ученицима омогућити да се припремају за завршни испит, коме претходи пробни завршни испит, према календару образовно-васпитног рада предвиђен за 21. и 22. март.
Ђукић Дејановић је поновила да је потребно да се што пре успостави редован процес рада и направе планови надокнаде часова.
Подсетила је да су сви захтеви који су се односили на побољшање материјалног положаја запослених у просвети испуњени истакла да се наставља рад који ће резултирати унапређењем програма наставе и учења, као и конкретним договорима о смањењу администрације у школама, што су били захтеви просветних радника, наведено је у саопштењу.
Део наставника и родитеља ученика Основне школе "Прва војвођанска бригада" окупили су се испред полицијске станице на Новом насељу у Новом Саду, како би подржали наставника Валентина Новачића, који је позван на информативни разговор. Осим њега, позив на разговор добила је и једна мајка из савета родитеља.
Од окупљених родитеља сазнајемо да позив има везе са активностима, односно објавама у вајбер групи у којој родитељи и наставници размењују информације, али да у таквим објавама, тврде, нема ничега спорног.
Након информативног разговора, наставник Валентин Новачић није изнао више детаља разговора, осим да је позван по пријави другог лица и да је полиција професионално радила свој посао, и додаје да ће следећи пут ће доћи у друштву адвоката.
Како каже, ово не види као пример застрашивања, јер ће свакако наставити да се бори са осталим просветарима за достојанственији положај професије и биће подршка студентској борби. Окупљени су његов долазак, улазк и излазак из полиције испратили аплаузом.
Шетња подршке запосленима опште болнице "Др Радивој Симоновић" у Сомбору започела је скупом студената и грађана испред Педагошког факултета од 10.20 до 10.35 часова.
Прва дестинација била је испред Гимназије "Вељко Петровић" од 10.45 до 11 сати где су се придружили и гимназијалци који су у блокади.
На путу до болнице подршку студентима и гимназијалцима пружили су и запослени у Заводу за јавно здравље који сваког петка излазе и петнаестоминутном ћутњом одавају почаст страдалима у Новом Саду.
Након тога група стиже до болнице где уместо аплауза, студенти и грађани су запослене поздравили језиком глувонемих како пацијенти не би били узнемирени.
Студенти, ђаци, просветни радници и грађани који их подржавају и данас су на Тргу и главној улици у Ужицу 15-минутном тишином одали почаст погинулим у паду надтрешнице у Новом Саду.
Затим су се упутили главном улицом у протестну шетњу до Ложионичког моста на магистралном путу ка Златибору који је блокиран од 12,30 до 15 часова.
Као и у време предходних блокада пропустили су кола Хитне помоћи, а саобраћајна полиција регулисала је саобраћај.
Грађани Крушевца, ученици, студенти и просветни радници и овог петка су се у 11.30 окупили на Тргу глумаца, а потом у 11.52 блокирали раскрсницу у центру града где је одата петнаестоминутна пошта трагично настрадалима у Новом Саду.
Окупљање под паролом "Крушевац још јаче уз студенте" настављен је протестном шетњом улицама поред средњих школа.
Колону су предводили студенти и ученици носећи транспаренте "Све се може кад се младе руке сложе", "Народе пробуди се, студентима придружи се", "Ово је земља за нас", "Ово је земља за све наше људе".
После двадесетминутне шетње грађани су се вратили на Трг глумаца и у миру се разишли.
Блокада ужег центра града трајала је сат времена, а све време скуп је обезбеђивала саобраћајна полиција, на више раскрница истовремено.
Петнаестоминутном тишином почаст страдалима одао је и део здравствених радника крушевачке Опште болнице. Ово је трећа седмица како се окупљају у болничком кругу, дајући подршку студентима да истрају у захтевима.
На позив Ђачког парламента ваљевске гимназије одржана је протестна шетња до Вишег суда у знак солидарности са адвокатима који су у једномесечној обустави рада. Шетња је завршена на Градском тргу у центру Ваљева.
Гимназијалцима су се, уз наставнике, ученике појединих школа и грађане, прдружили и поједини адвокати из Одбора адвоката Ваљево.
У обраћању испред Вишег суда представника Ђачког парламента ваљевске Гимназије истакнуто је "да су сви који су се окупили снага која се бори против система који не штити своје грђане, који не поштује њихову тежњу за правдом, бољим животом и праведнијим друштвом".
"Овде стојимо чврсто попут стене, јер оно што је исправно не може бити срушено" поручили су између осталог из Ђачког парламента ваљевске Гимназије.
У Нишу је код Основног суда у 11.52 у организацији Неформалне групе студената Универзитета, одржана акција "15 минута ћутања" за жртве трагедије у Новом Саду.
Испред зграде Дома здравља у Нишу први пут су се акцији придружили запослени у овој здравственој установи.
Студенти су кренули у протестну шетњу "Кроз (не)време", током које ће проћи поред Медицинског факултета, а завршиће је испред Градске куће, где ће бити одржан студентски перформанс.
Као и до сада петком у 11.52 одржан је петнаестонинутни помен за страдале у Новом Саду. Блокиран је пут у центру града Зрењанина код Градске куће.
Студенти Техничког факуктета су најавили ново окупљање у недељу 9. фебруара када се планира блокада и шетња између два кружна тока "код Авале" и на изкаску из насеља Багљаш.
Петнаестоминутном тишином пошту страдалима на железничкој станици у Новом Саду одали су грађани Јагодине, предвођени студентима Факултета педагошких наука и матурантима средњих школа.
Најавили су и протестну шетњу за недељу, 9. фебруар од 17 сати.
Грађани Смедерева, део просветних радника, студенти и ученици, окупили су се и данас испред смедеревске гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код гимназије.
Матуранти шабачких средњих школа и данас су одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, наглашавајући да подржавају студентске протесте и њихове захтеве.
На раскрсницу код библиотеке, дошли су од својих школа носећи транспаренте.
На петанест минута, са њима су застали просветни радници, родитељи, грађани.
Као и претходних дана Чачани су се у 11,52 окупили на платоу испред Гимназије.
Уз 15 минута тишине, одали су пошту страдилима у паду надстрешнице у Новом Саду и блокирали раскрсницу код чачанске цркве.
На више локација у Новом Саду у 11,52 грађани, ђаци и студенти одали су пошту петнаестоминутном ћутњом за настрадале на Железничкој станици.
Ученици , наставници и родитељи, блокирали су саобраћајнице у близини Уметничке школе "Богдан Шупут" и Електротехничке школе "Михајло Пупин". Ученици и наставници музичко- балетске школе "Исидор Бајић", блокирали у Булевар Цара Лазара.
Део лекара и запослених изашао је испред Клиничког центра Војводине, док су се васпитачи из вртића "Новосађанче", блокирали улицу Бановић Страхиње.
И у другим деловима града, грађани су се придружили акцији спонтано, излазећи испред својих зграда или заустављајући аутомобиле на булеварима.
Студенти и грађани су и данас одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду. На 15 минута блокирали су раскрсницу код Крунске улице и Браће Недић код Завода за здравствену заштиту студената Београд. Окупили су се испред Завода пошто је, како кажу, директор те установе спречио запослене лекаре да пруже подршку студентима. Др Мила Паунић је због тога дала отказ и данас јој се пружа подршка.
У 11,52 грађани су и овог петка блокирали део Таковске улице испред РТС-а и петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалим у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
На више локација у Београду блокиране су раскрснице и одата пошта за 15 жртава које су страдале на Железничкој станици у Новом Саду.
Пољопривредници, групе грађана, еколошки активисти, мештани Мачве окупили су се испред зграде општине на протесту против истраживања литијума и бора у њиховој општини. У једном тренутку окупљени су ушли у зграду општине узвикивали "нећете копати" дували у пиштаљке и правили буку. До гурања и свађе са одборницима владајуће коалиције дошло је на кратко у скупштинкој сали коју су учесници протеста убрзо напустили.
Повод за протест је јавни увид у нацрт Просторног плана општине Богатић који се одржава у згради локалне самоуправе.
Под слоганом Нећете копати Мачва није на продају - центар Богатића блокиран је бројним тракторима а скуп су подржали истомишљеници из других делова Србије.
Мачвани не желе да буду истражно поље за литијум и бор, нити да се њихове оранице користе за рударење.
Данас је презентација а примедбе на нацрт просторног плана општине за наредних десет година, могу да се поднесу до 25 фебруара. Уз 15 минута тишине за настрадале у Новом Саду протестном шетњом и вожњом кроз Богатић окупљени су подржали студентске захтеве.
Министарство рударства и енергетике демантује у саопштењу, како кажу, "неистините тврдње објављене у појединим медијима у вези са наводним истраживањима литијума и бора на територији Шапца и Богатића".
"Наглашавамо да Министарство рударства и енергетике није издало никакво одобрење по поднетом захтеву компаније „Edelweis Mineral Exploration" за геолошка истраживања литијума и бора на подручју Петловаче", додаје се у саопштењу.
"Наглашавамо да се у Нацрту просторног плана Богатића до 2035. године, за који је Одељење за урбанизам, комунално-стамбене послове, грађевинско земљиште и инфраструктуру – Израда планских докумената општине Богатић, огласило позив на јавни увид, не помињу планови за "копање литијума и бора“, како је објављено у појединим медијима", наводи се у саопштењу.
У дворишту велике школе ОШ "Јован Поповић", у којој је 27. јануара пронађен обешени бели зец, одржан је "Родитељски састанак на отвореном".
Пред школом је представник родитеља прочитао захтеве око којих су се родитељи сагласили да су важни, а тичу се безбедности ученика у школи, одвијању и квалитету наставе у прилагођеном режиму рада. Родитељи су затим, као у пленуму, подизањем руку, већином гласова одлучили да се ови захтеви предају директору.
Родитељи захтевају прецизне и докуметоване одговоре од школе, који ће бити постављени на сајту школе најкасније до понедељка.
1- да ли је директор затражио од полиције и тужилаштва информације о фази истраге и идентификацији починиоца. Које мере је директор предузео осим појачане контроле полиције како би се унапредила безбедност ученика и запослених у школи и да ли је школска управа и званично обавештена о инциденту и предузетим корацима?
2- Да ли је број ученика у новоформираним комбинованим одељењима у складу са обавезујућим упутством Министарства просвете о начину формирања одељења. Тачан број наставника и учитеља који активно држе наставу по такозваном прилагођеном режиму наставе и просечан број ученика који дневно долазе на наставу од почетка примене новог режима рада?
3- Да ли је школска управа обавештена о организацији прилагођеног режима наставе и на који начин и да ли је за овакав тип наставе дала сагласност у складу са упутством министарства?
4- Да ли са смањеним бројем часова у односу на редован распоред остварује потребан квалитет наставе и да ли се у оквиру прилагођеног режима, обради довољан број настанних јединица предвиђених планом и програмом, на који начин се и по којим критеријумима формира распоред часова у овом режиму наставе?
5-Које мере предузимате да се заустави поларизација међу децом и унутар колектива школе, да ли се тим за кризне ситуације састајао у вези са претходним питањем?
6- да ли је директор за време прилагођене наставе фотографисао децу, и ако јесте у коју сврху?
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати, поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало 15 људи, а две особе су тешко повређене, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари