Студенти у блокади Правног факултета у Нишу: Ограђујемо се од странака
Студенткиње и студенти у блокади Правног факултета у Нишу, саопштили су да се јасно и недвосмислено ограђују од свих политичких странака, било да су оне позиционе или опозиционе, као и од свих владиних и невладиних организација.
Наглашавају да се њихове активности темеље искључиво на студентским интересима, а не на политичким или идеолошким интересима било које организације или интересне групе.
"Овим желимо да јасно ставимо до знања да су све наше досадашње одлуке, активности и акције, али и све оне будуће, донете од стране свих студената у блокади који своје ставове и мишљења јавно исказују на Пленумима нашег факултета. Све наше одлуке доносе се транспарентно, у складу са принципима демократије и слободе изражавања, и у потпуности су резултат заједничког договора међу студентима", наводе у саопштењу студенти у блокади Правног факултета у Нишу.
Такође, желимо да нагласимо, додају они, да смо установили како Безбедносно-информативна агенција путем различитих механизама, покушава да изазове раздор међу студентима, а све са циљем да се посустане у инсистирању да се студентски захтеви испуне.
"Ове радње сматрамо покушајем да се угрози интегритет и јединство свих нас, студената, и апелујемо на све који покушавају да манипулишу и унесу поделу међу нама да се суздрже од тих поступака јер им, дефинитивно, не иду у прилог", наводе у саопштењу студенти у блокади Правног факултета у Нишу.
Огласили су се и поводом позива на дијалог. Кажу да захтеви нису испуњени.
"Искористили бисмо ову прилику да се огласимо поводом позива на дијалог од стране оног који нас од почетка блокаде назива страним плаћеницима, издајницима, руљом, лешинарима итд. После толико монолога, касно је за дијалог. Немамо о чему да разговарамо јер нисте надлежни. Ми, студенти Правног факултета у Нишу, уједињени у овој борби, подсећамо још једном да захтеви нису испуњени и апелујемо на надлежне институције да почну да раде свој посао, како би се блокаде што пре окончале, а ми студенти вратили својим свакодневним активностима на нашим факултетима", саопшили су студенти у блокади Правног факултета у Нишу.
Опширније
Краће
Просветари предали захтеве Славици Ђукић Дејановић
Наставници окупљени у неформалној организацији "ПУЛС београдских основних школа" предали су министарки просвете Славици Ђукић Дејановић писмо са захтевима о којима желе да разговарају и са надом да ће они бити уважени.
Ивана Цмиљановић Косовац из школе "Иво Андрић" прочитала је испред Министарства просвете захтеве, од којих је први престанак притисака и претњи упућених просветним радницима.
Наставници траже и повлачење свих мера према наставницима који су у обустави или који реализују наставу са часовима од 30 минута, повлачење налога о умањењу јануарских плата и спровођење инспекцијског надзора у школама.
Захтев је и тренутна реализација одредаба Протокола из 2023. године које се односе на материјални статус запослених имајући у виду да су договорени рокови протекли у прошлој години, а затим и смањење непотребног административног дела посла и повлачење платформе "Здравитас".
Цмиљановић Косовац је међу захтевима колега навела и измену спорних чланова Посебног колективног уговора, као и да се утврди репрезентативност синдиката. Шести захтев јесу измене и допуне Закона о основама система образовања и васпитања, према којима би одлуку о избору директора установе доносио школски одбор уместо министра просвете, смањење броја обавезних тимова у школи.
Професорка српског језика Оливера Вучетић Шапар у Основној школи "20. октобар" са Новог Београда и једна од иницијаторки удруживања изјавила је да нису предати сви захтеви већ само они који за почетак представљају платформу за разговор.
Приликом предаје захтева из Министарства је стигао позив на разговор, али су наставници одлучили да оставе време Ђукић Дејановић да проучи те захтеве, да их испуни како би могли да се обаве озбиљнији разговори.
У оквиру организације ПУЛС налази се 20 београдских школа, а захтеве је потписало 866 наставника.
Опширније
Краће
Протестни скуп у Црној Трави, студенти мештанима објашњавали суштину захтева
Студенти из Лесковца и Власотинца одржали су протестни скуп у Црној Трави. Они су окупљеним грађанима и матурантима објашњавали суштину студентских захтева.
Србија, како су истакли, мора да се ослободи партијских стега и да најстручнији људи морају да дођу на најодговорнија места, а не најпослушнији и најподобнији.
Студенти су истакли да се овом подручју мора посветити много већа пажња, да држава мора да се озбиљно позабави равномерним регионалним развојем, јер је Црна Трава буквално остала без становника.
Фото: РТС
Скупштина Српског лекарског друштва изгласала подршку студентима и њиховим захтевима
Скупштина Српског лекарског друштва (СЛД) изгласала је подршку студентима и њиховим захтевима, потврдила је Фонету начелница стручне службе СЛД Сузана Бјелогрлић.
Она је истакла да је седници присуствовало 76 лекара, а 95,5 одсто присутних гласало је за подршку студентима.
Бјелогрлићева је истакла да СЛД даје подршку "доследној студентској борби против корупције и за боље и исправније друштво".
Раније данас студенти Медицинског факултета дошли су испред зграде у којој је седиште СЛД да би затражили подршку, а касније су са лекарима Института за ментално здравље 15-минутној тишини одали почаст за 15 жртава пада надстрешнице на новосадској Железничкој станици.
Опширније
Краће
Блокада централне раскрснице у Ваљеву
Ваљевски гимназијалци, њихови вршњаци из других средњих школа и грађани Ваљева у 11.52 испред Гимназије петнаестоминутном тишином одали су пошту настрадалима у Новом Саду.
Потом су, узвикујући "Хоћемо правду!", у знак подршке студентима широм Србије, уз петнаестоминутну буку блокирали централну раскрсницу у Ваљеву.
Ученички парламент Ваљевске гимназије, која је од 17. децембра 2024. у потпуној обустави рада, за сутра је најавио и протестну шетњу до Вишег суда, како би подржали адвокате и њихову одлуку да обуставе рад на тридесет дана и поштују само минимум процеса рада.
Студенти Академије струковних студија и Педагошког факултета, матуранти Гимназије и Економске школе, просветни радници и грађани петнаестоминутном ћутњом одали су почаст погинулим под надстрешницом у Новом Саду. Окупљени испред Економске школе подржали су и професоре те школе који су у штрајку.
Ученици су поручили да се часови надокнаде и да ће бити истрајни јер воле своју земљу и желе да створе бољу будућност за себе и оне који долазе.
Подршка студената Медицине и из Ниша
Студенти медицинског факултета у Нишу, део професора и грађани одржали су протест испред факултета, са кога су упутили апел Српском лекарском друштву да подржи њихове захтеве. Протест је одржан у исто време када се одржава Скупштина лекарског друштва.
У отвореном писму студенти су позвали СЛД да "стане у одбрану етичких вредности и моралних принципа који треба да постану императив у друштву“ .
Фото: РТС
Пошту одао део запослених у КЦВ-у и вртићу "Вилењак"
Део лекара и запослених у Клиничком центру Војводине изашао је испред дворишта КЦВ-а, да ода пошту за настрадале на Железничкој станици. Њима се придружио и један део пролазника.
И део запослених у вртићу "Вилењак", изашли су у 11.52, како би одали пошту за настрадале на Железничкој станици. Они су на 15 минута блокирали Булевар цара Лазара.
Опширније
Краће
Петнаест минута тишине у Смедереву
Грађани Смедерева, део просветних радника, студенти и ученици, окупили су се и данас испред смедеревске Гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима. Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код Гимназије.
Као и претходних дана, петнаестоминутном тишином Шапчани су и данас одали пошту настрадалима на железничкој станици у Новом Саду.
Окупљени грађани, међу којима су били средњошколци, студенти, њихови родитељи и наставници, активисти, представници опозиције, пролазници, блокирали су раскрсницу Масарикове и улице Војводе Мишића, код Библиотеке и Музеја, тражећи одговорност за пад надстрешнице и пружајући подршку студентским протестима.
Опширније
Краће
Студенти медицине и грађани испред зграде Српског лекарског друштва у Београду
Студенти Медицинског факултета и грађани стигли су испред зграде у којој је седиште Српског лекарског друштва (СЛД) где ће бити одржана седница скупштине СЛД на којој ће се одлучивати о подршци студентима.
Студенти ће потом отићи Палмотићеве, где ће са лекарима из Института за ментално здравље одати пошту жртвама пада надстрешнице на новосадској железничкој станици.
Фонет/Марко Драгославић
Опширније
Краће
Сенат УБ: Формиране две експертске радне групе за процену испуњености захтева студената
На електронској седници Сената Универзитета у Београду формиране су две експертске радне групе које ће се бавити стручном проценом испуњености студентских захтева према институцијама.
У саопштењу које је потписао ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић наведено је да радне групе чине професори Универзитета, експерти из различитих области.
Задатак експертских радних група је да на основу доступне документације и стручне анализе израде извештај који ће бити представљен проширеном ректорском колегијуму и студентским пленумима. Њихова улога је да обезбеде стручно мишљење, како би пленуми могли донети информисане одлуке о даљим корацима, на основу проверених чињеница, наведено је у саопштењу.
Групе студената настављају блокаде факултета тражећи испуњење четири захтева која су изнели на почетку протеста, док представници власти наводе да су захтеви студената у блокади испуњени и позивају их да кажу шта није испуњено.
Опширније
Краће
11:04
Студенти Медицинског факултета у Новом Саду подржали Српско лекарско друштво
Студенти Медицинског факултета у Новом Саду изашли су у 11 сати на плато испред овог факултета, како би упутили апел Српском лекарском друштву, да њих и друге студенте у блокадама, подрже до испуњења свих захтева.
Скуп је почео петнаестоминутном ћутњом за све настрадале на Железничкој станици у Новом Саду, након чега је прочитано и отворено писмо упућено Српском лекарском друштву, а које потписују студенти медицинских факултета у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу.
Окупљенима се затим обратио студент овог факултета Емануел Рукавина, који је прочитао садржај отвореног писма упућеног Српском лекарском друштву, а које позива на поштовање члана 4 Статута Српског лекарског друштва, и одговорност, како стоји у писму, да стану у одбрану етичких вредности и моралних принципа за које, наглашавају потписници, морају постати императив у друштву.
"Свесни смо да је, како је то предвидено Статутом (Члан 5),Српско лекарско друштво политички неутрална организација. Делимо став да је било која врста дискриминације неприхватљива,те наши захтеви ни на који начин нису блиски ниједној политичкој идеји или странки, већ искључиво усмерени ка праведнијем и здравијем друштву за све. Месецима своје умове и тела стављамо у службу хуманости и до овог тренутка борили смо се за сигурност, транспарентност, одговорност, правду и достојанство, али сада се боримо и за сопствену безбедност. Молимо вас да нас заштитите, да се, као они који су своје животе посветили здрављу људи, сада борите за животе свих који су изложени браницима аутомобила, стакленим флашама, металним палицама и свакој будућој надстрешници. Осудите насиље над студентима и грађанима ове земље и нека ваш глас, који одише интегритетом које носи звање лекара, одјекне земљом и позове на промптно испуњење студентских захтева. Молимо вас да не окрећете леђа онима који у вама виде мајке и очеве по позиву и докажете да лекари ове земље живе не за пуко ублажавање болести, већ за потпуно физичко, психичко и социјално благостање људи. Борите се са нама за оздрављење Србије", пише у наставку отвореног писма које је прочитао Рукавина.
Foto RTS
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати, поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало 15 људи, а две особе су тешко повређене, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари