У Пожеги протестни скуп и шетња; писац Гојко Божовић: "Побуна младих обновила заједништво"
Протестни скуп у Пожеги почео је петнаестоминутном ћутњом за настрадале у Новом Саду. Први говорник био је писац Милан Ружић који је рекао да су се грађани ослободили страха, али ће се свака наредна власт плашити, захваљујући деци која су све изненадила, јер су стала у одбрану Устава и правде. Студенти су мотивисали друштво на солидарност и заједништво у борби за правду, достојанство и пристојан живот.
Говор је завршио следећим речима: „Ово што се догађа на улицама није револуција, него љубав. Љубав према свом народу, својој држави и правди, а тешко да постоји већи патриотизам од такве љубави. И у светлу великог наредног празника, који нам долази, а за крај обраћања поздравио бих вас речима Србија Васкрсе“.
Испред просветних радника говорила је Гордана Варница, која је оценила власт: „Једначине су им нетачно постављене. Нису урачунате ни енергија знања, ни критична маса. Народ је постављен као параметар, а не као променљива. Нису рачунали на студенте. У међувремену су схватили да су стуенти варијанте, да су јединствени, да су своји независно од референтног система“. Она је рекла да ће захваљујући њима из речника у будућности бити избачене речи руља, хуља и лопужа.
Писац Гојко Божовић истакао је да је побуна младих обновила заједништво, незаустављиво је оживљавање градова и насеља, чији житељи су жедни позитивних промена.
„Окупљамо се на улицама и трговима, јер су институције отуђене, заробљене и затворене за грађане ове земље. Институције које имамо, не боре се за наше интересе, оне су против интереса грађана ове земље“ навео је Божовић.
Пре протестне шетње хор просветних радника отпевао је песму „Ово је земља за нас“ чувене групе Екатарина Велика.
Потом је пожешким улицама продефиловала дуга колона грађана.
Скуп подршке студентима у Прокупљу
У Прокупљу је и вечерас одржан скуп у знак подршке студентима и њиховим захтевима.
Грађани и студенти су се најпре окупили на Тргу топличких јунака, где су петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Након тога кренули су у протест у шетњу до Спомен-парка Гвозденом пуку, где су се поклонили славним јунацима.
Фото: РТС
У Лесковцу протестна шетња грађана, средњошколаца и представника опозиције
На позив студената Технолошког факултета у Лесковцу и овог уторка на Булевару ослобођења испред зграде факултета у 18 сати окупио се велики број грађана Лесковца, средњошколци, представници опозиције.
Шеснаестоминутном тишином одали су пошту настрадалима у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду и садамнаестогодишњем Лесковчанину Андрији Илићу, којег је 27. новембра прошле године на повратку из школе насмрт претукао вршњак.
Студенти паролама поручују да се домовина брани индексом и да су једни другима ослонац.
У протестну шетњу кренули су ка Радничком насељу, поред седишта градоначелника Лесковца, Нишком улицом назад до Технолошког факултета.
Вечерашња траса дуга је четири километра, улице у Лесковцу се парцијално затварају, а шетњу обезбеђује полиција.
"Просветари за просвету", протестни скуп и шетња у Крагујевцу
На Ђачком тргу у Kрагујевцу у 17 часова одржан је протест под називом "Просветари за просвету", јавља дописник РТС-а.
На скупу су учествовали ђаци, студенти, просветари, грађани и пољопривредници који су из околних села дошли тракторима.
Испред Форума крагујевачких школа говорили су професори и ученици и дали подршку студентским протестима.
Од Прве крагујевачке гимназије, уследила је мирна шетња до Школске управе где је предато писмо и поруке свих учесника скупа.
Тросатна блокада Доситејеве улице у Краљеву - протестна шетња до Трга Светог Саве
Студенти Факултета за машинство и грађевинарство у Kраљеву, који је део Универзитета у Kрагујевцу, у 15 часова започели су тросатну блокаду Доситејеве улице испред Факултета и траже испуњење свих студентских захтева.
Придружили су им се просветни радници, пољопривредници, бајкери и грађани Kраљева, које су студенти позвали путем друштвених мрежа. У 16 часова у петнаестоминутној тишини одата је пошта страдалима у Новом Саду. Затим су се окупљенима обратили матуранткиња Гимназије Милица Павићевић и студент Факултета за машинство грађевинарство Вукашин Гајовић.
Милица Павићевић се захвалила наставницима што су, ризикујући свој посао, стали уз њих и нагласила да ђаци подржавају студенте у борби за праведније друштво, друштво без лажи, корпупције, лажних диплома и доктората, без партијског запошљавња.
„Тај процес мора да почне објављивањем потпуне истине о паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду кад је погинуло 15 недужних грађана. Ми немамо другог избора, или да у овом изгурамо до краја, или да се помиримо са овом извитопереном нормалношћу и једно по једно напустимо ову нашу лепу земљу и оставимо је на управљање онима који то не заслужују. Не бојте се и не жалите за нашим изгубљеним часовима. То је најмања штета. Све се да надокнадити. Боље је изгубити целу годину па после живети у здравом систему и здравој држави, а не гледати своја себична ситна посла", рекла је Милица Павићевић.
Вукшин Гајовић рекао је да студенти данас стоје на улицама јер је нечија немарност узела животе и јер је систем показао да му безбедност грађана није приоритет.
„Ово није само протест, ово је опомена. Опомена да нећемо прихватити да живимо у држави у којој људи гину због корупције, опомена за сваки следећи пут када новац буде био важнији од наших живота. Тражимо правду за све жртве и одговорност за оне који су дозволи да се ово деси. Имамо четири веома проста захтева и захтевамо да се они испуне”, поручио је Вукашин Гајовић.
После говора, професори Музичке школе „Стеван Мокрањац” Kраљево отпевали су химну Србије и химну студентима, а глумица Kраљевачког позоришта Александра Аризановић прочитла песму Љубомира Симовића „Чизме”.
У 18 часова окупљени су кренули у протестну шетњу улицама Kраљева до Трга Светог Саве.
Подршка студентима од сомборских гимназијалаца и дела запослених болнице
Матуранти Гимназије "Вељко Петровић" из Сомбора, други дан су у блокади а планирају да тако и остане до краја радне недеље.
Они су и данас у 11.52 заједно са грађанима одали петнаестоминутну почаст настрадалима у Новом Саду.
Подршку судентима већ десети дан дају и запослени на одељењу неуропсихијатрије и хирушког блока болнице.
RTS
Опширније
Краће
Протест подршке студентима и од запослених у Ерпорт ситију
Запослени у компанијама са седиштем у "Ерпорт ситију" изашли су у 11.52 сат на угао улица Омладинских бригада и Ђорђа Станојевића да би 15-минутном тишином, као и блокадом те раскрснице, одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду, али и подржали захтеве студената.
Након што су одали почаст, вратили су се на своја радна места.
У позиву колегама да се придруже протесту, запослени су навели да су им "послодавци можда из иностранства, али да нису страни плаћеници".
Опширније
Краће
Протест испред пиротске гимназије
Група професора и ученика пиротске гимназије, данас су испед школе у 11.52 одали пошту страдалима у Новом Саду и подржали студенте.
У саопштењу Гимназије наводи се да је донета одлука о делимичној обустави наставе до краја недеље. Професорима који не подржавају ову одлуку омогућено је да држе часове.
Опширније
Краће
Протестна шетња у Суботици
Ученици суботичке Гимназије "Светозар Марковић" који су у потпуној обустави наставе, после протестне шетње кроз град, стигли су до вршњака у Медицинској средњој школи који су јуче на пленуму одлучили да не похађају наставу.
Колона ученика и професора Гимназије стигла је са транспарентом "Ћаци у блокади, а ви?" бурно поздрављена од ученика Медицинске средње школе који су се окупили испред зграде школе.
Након што су им гимназијалци пружили подршку да ступе у блокаду, заједно су, 15-минутном тишином, одали почаст жртвама трагедије у Новом Саду.
Школа је претходно обавестила јавност да су часови скраћени на 30 минута, док део професора тврди да се настава углавном не одржава јер ђаци не улазе у учионице иако су у школи.
Подршка студентима из Смедерева
Део просветних радника, студенти, ученици и грађани, окупили су се и данас испред смедеревске Гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код Гимназије.
Петнаестоминутној тишини, недавно се прикључио и део запослених у Општој болници "Свети Лука", као и део запослених у смедеревском правосуђу.
Петнаест минута тишине у центру Ужица
Грађани Ужица окупили су се у 11.52 на главној улици и петнаестоминутном ћутњом одали су пошту настрадалима због пада надстрешнице у Новом Саду.
Блокирана централна раскрсница у Ваљеву
У Ваљеву су и данас гимназијалци које су подржали поједини ученици других школа, наставници и окупљени грађани блокирали централну раскрсницу и одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Ректорски колегијум Универзитета у Београду размотрио је позив на дијалог који је упутио председник Републике Србије 3. фебруара 2025. године и донео одлуку да под оваквим околностима позив не прихвати, наводи се у саопштењу Ректорског колегијума.
Низ недоследности у јавним иступањима представника државних органа не уверава да је дијалог који води испуњењу студентских захтева могућ, а ни делотворан ако се организује између две стране које немају мандат да о захтевима расправљају и којима захтеви нису ни упућени, додаје се у саопштењу.
Опширније
Краће
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару блокирали магистрални пут
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару блокирали су у 11.52 магистрални пут у том граду где су одржали 16 минута ћутње.
Претходно су се обратили окупљенима наводећи да неће "поклетнути под притисцима" и да се све одлуке и даље доносе на Пленуму.
Наводе и да их предводи "идеал о правној држави". Најавили су да ће од данас сваког дана у исто време, изузев петка, блокирати саобраћај на исти начин. Петком ће због молитве Џуме, блокада почињати у 11.37.
Студентима су се на бојкоту придружили средњошколци и грађани.
Чачани одали пошту настрадалима испред зграде Гимназије
Као и ранијих дана, Чачани су одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.
Накратко је блокирана и раскрсница испред школе. У Чачку је већина школа у блокади.
Грађани и ђаци блокирали раскрсницу на Детелинари
Као одговор на јучерашњи инцидент у Новом Саду, испред Школе за дизајн Богдан Шупут, где је један мушкарац покушао да нападне ученике ове школе, док су одавали петнаестоминутну пошту настрадалима на Железничкој станици, данас у 11.52, уз своју децу и наставнике стали су и родитељи, који су се окупили на раскрсници улица Корнелија Станковића и Илије Бирчанина, како би током акције заштитили ђаке од потенцијалних будућих инцидената.
Раскрсница Рузвелтове и Краљице Марије блокирана у 11.52
Студенти су наставили са блокадама факултета и саобраћајница. У Београду су блокирали раскрсницу улица Краљице Марије и Рузвелтове.
У 11.52 одали су пошту настрадалима у трагедији на железничкој станици у Новом Саду.
Придружили су им се у ученици појединих средњих школа.
Блокада раскрснице у центру Шапца
Матуранти шабачких гимназија, уз подршку родитеља, просветних радника и грађана блокирали су саобраћај на четири стране раскрснице код библиотеке и музеја, како би 15-минутном тишином одали почаст за настрадале у Новом Саду.
Кажу да су доследни у подршци студентским захтевима.
На четири стране раскрснице школска обележја.
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало петнаест људи, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу... као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу... али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари