"Просветари за просвету", протестни скуп и шетња у Крагујевцу
На Ђачком тргу у Kрагујевцу у 17 часова одржан је протест под називом "Просветари за просвету", јавља дописник РТС-а.
На скупу су учествовали ђаци, студенти, просветари, грађани и пољопривредници који су из околних села дошли тракторима.
Испред Форума крагујевачких школа говорили су професори и ученици и дали подршку студентским протестима.
Од Прве крагујевачке гимназије, уследила је мирна шетња до Школске управе где је предато писмо и поруке свих учесника скупа.
Тросатна блокада Доситејеве улице у Краљеву - протестна шетња до Трга Светог Саве
Студенти Факултета за машинство и грађевинарство у Kраљеву, који је део Универзитета у Kрагујевцу, у 15 часова започели су тросатну блокаду Доситејеве улице испред Факултета и траже испуњење свих студентских захтева.
Придружили су им се просветни радници, пољопривредници, бајкери и грађани Kраљева, које су студенти позвали путем друштвених мрежа. У 16 часова у петнаестоминутној тишини одата је пошта страдалима у Новом Саду. Затим су се окупљенима обратили матуранткиња Гимназије Милица Павићевић и студент Факултета за машинство грађевинарство Вукашин Гајовић.
Милица Павићевић се захвалила наставницима што су, ризикујући свој посао, стали уз њих и нагласила да ђаци подржавају студенте у борби за праведније друштво, друштво без лажи, корпупције, лажних диплома и доктората, без партијског запошљавња.
„Тај процес мора да почне објављивањем потпуне истине о паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду кад је погинуло 15 недужних грађана. Ми немамо другог избора, или да у овом изгурамо до краја, или да се помиримо са овом извитопереном нормалношћу и једно по једно напустимо ову нашу лепу земљу и оставимо је на управљање онима који то не заслужују. Не бојте се и не жалите за нашим изгубљеним часовима. То је најмања штета. Све се да надокнадити. Боље је изгубити целу годину па после живети у здравом систему и здравој држави, а не гледати своја себична ситна посла", рекла је Милица Павићевић.
Вукшин Гајовић рекао је да студенти данас стоје на улицама јер је нечија немарност узела животе и јер је систем показао да му безбедност грађана није приоритет.
„Ово није само протест, ово је опомена. Опомена да нећемо прихватити да живимо у држави у којој људи гину због корупције, опомена за сваки следећи пут када новац буде био важнији од наших живота. Тражимо правду за све жртве и одговорност за оне који су дозволи да се ово деси. Имамо четири веома проста захтева и захтевамо да се они испуне”, поручио је Вукашин Гајовић.
После говора, професори Музичке школе „Стеван Мокрањац” Kраљево отпевали су химну Србије и химну студентима, а глумица Kраљевачког позоришта Александра Аризановић прочитла песму Љубомира Симовића „Чизме”.
У 18 часова окупљени су кренули у протестну шетњу улицама Kраљева до Трга Светог Саве.
Подршка студентима од сомборских гимназијалаца и дела запослених болнице
Матуранти Гимназије "Вељко Петровић" из Сомбора, други дан су у блокади а планирају да тако и остане до краја радне недеље.
Они су и данас у 11.52 заједно са грађанима одали петнаестоминутну почаст настрадалима у Новом Саду.
Подршку судентима већ десети дан дају и запослени на одељењу неуропсихијатрије и хирушког блока болнице.
RTS
Опширније
Краће
Протест подршке студентима и од запослених у Ерпорт ситију
Запослени у компанијама са седиштем у "Ерпорт ситију" изашли су у 11.52 сат на угао улица Омладинских бригада и Ђорђа Станојевића да би 15-минутном тишином, као и блокадом те раскрснице, одали пошту жртвама трагедије у Новом Саду, али и подржали захтеве студената.
Након што су одали почаст, вратили су се на своја радна места.
У позиву колегама да се придруже протесту, запослени су навели да су им "послодавци можда из иностранства, али да нису страни плаћеници".
Опширније
Краће
Протест испред пиротске гимназије
Група професора и ученика пиротске гимназије, данас су испед школе у 11.52 одали пошту страдалима у Новом Саду и подржали студенте.
У саопштењу Гимназије наводи се да је донета одлука о делимичној обустави наставе до краја недеље. Професорима који не подржавају ову одлуку омогућено је да држе часове.
Опширније
Краће
Протестна шетња у Суботици
Ученици суботичке Гимназије "Светозар Марковић" који су у потпуној обустави наставе, после протестне шетње кроз град, стигли су до вршњака у Медицинској средњој школи који су јуче на пленуму одлучили да не похађају наставу.
Колона ученика и професора Гимназије стигла је са транспарентом "Ћаци у блокади, а ви?" бурно поздрављена од ученика Медицинске средње школе који су се окупили испред зграде школе.
Након што су им гимназијалци пружили подршку да ступе у блокаду, заједно су, 15-минутном тишином, одали почаст жртвама трагедије у Новом Саду.
Школа је претходно обавестила јавност да су часови скраћени на 30 минута, док део професора тврди да се настава углавном не одржава јер ђаци не улазе у учионице иако су у школи.
Подршка студентима из Смедерева
Део просветних радника, студенти, ученици и грађани, окупили су се и данас испред смедеревске Гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Они су на 15 минута блокирали раскрсницу код Гимназије.
Петнаестоминутној тишини, недавно се прикључио и део запослених у Општој болници "Свети Лука", као и део запослених у смедеревском правосуђу.
Петнаест минута тишине у центру Ужица
Грађани Ужица окупили су се у 11.52 на главној улици и петнаестоминутном ћутњом одали су пошту настрадалима због пада надстрешнице у Новом Саду.
Блокирана централна раскрсница у Ваљеву
У Ваљеву су и данас гимназијалци које су подржали поједини ученици других школа, наставници и окупљени грађани блокирали централну раскрсницу и одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Ректорски колегијум Универзитета у Београду размотрио је позив на дијалог који је упутио председник Републике Србије 3. фебруара 2025. године и донео одлуку да под оваквим околностима позив не прихвати, наводи се у саопштењу Ректорског колегијума.
Низ недоследности у јавним иступањима представника државних органа не уверава да је дијалог који води испуњењу студентских захтева могућ, а ни делотворан ако се организује између две стране које немају мандат да о захтевима расправљају и којима захтеви нису ни упућени, додаје се у саопштењу.
Опширније
Краће
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару блокирали магистрални пут
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару блокирали су у 11.52 магистрални пут у том граду где су одржали 16 минута ћутње.
Претходно су се обратили окупљенима наводећи да неће "поклетнути под притисцима" и да се све одлуке и даље доносе на Пленуму.
Наводе и да их предводи "идеал о правној држави". Најавили су да ће од данас сваког дана у исто време, изузев петка, блокирати саобраћај на исти начин. Петком ће због молитве Џуме, блокада почињати у 11.37.
Студентима су се на бојкоту придружили средњошколци и грађани.
Чачани одали пошту настрадалима испред зграде Гимназије
Као и ранијих дана, Чачани су одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.
Накратко је блокирана и раскрсница испред школе. У Чачку је већина школа у блокади.
Грађани и ђаци блокирали раскрсницу на Детелинари
Као одговор на јучерашњи инцидент у Новом Саду, испред Школе за дизајн Богдан Шупут, где је један мушкарац покушао да нападне ученике ове школе, док су одавали петнаестоминутну пошту настрадалима на Железничкој станици, данас у 11.52, уз своју децу и наставнике стали су и родитељи, који су се окупили на раскрсници улица Корнелија Станковића и Илије Бирчанина, како би током акције заштитили ђаке од потенцијалних будућих инцидената.
Раскрсница Рузвелтове и Краљице Марије блокирана у 11.52
Студенти су наставили са блокадама факултета и саобраћајница. У Београду су блокирали раскрсницу улица Краљице Марије и Рузвелтове.
У 11.52 одали су пошту настрадалима у трагедији на железничкој станици у Новом Саду.
Придружили су им се у ученици појединих средњих школа.
Блокада раскрснице у центру Шапца
Матуранти шабачких гимназија, уз подршку родитеља, просветних радника и грађана блокирали су саобраћај на четири стране раскрснице код библиотеке и музеја, како би 15-минутном тишином одали почаст за настрадале у Новом Саду.
Кажу да су доследни у подршци студентским захтевима.
На четири стране раскрснице школска обележја.
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало петнаест људи, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу... као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу... али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари