Протест и 15 минута тишине у Ваљеву
Ваљевски гимназијалци, средњошкилци из других школа и бројни грађани Ваљева, три месеца после трагедије у Новом Саду, организовали су протестну шетњу од Ваљевске гимназије до раскрснице Синђелићевеулице и Улице Владике Николаја, где су петнаестоминутном тишином и читањем 15 имена одали пошту погинулима.
У говору чланова Ученичког парламента Ваљевске гимназије наглашено је да захтевају одговорност за рушење настрешнице и стварање новог система у којем ће закони важити за све.
Студентима у њиховој борби за боље дрштво дају пуну подршку.
Узвикујући "Устало је Ваљево" и "Хоћемо правду" колона у протесту улицамама Владике Николаја и Војводе Мишића вратила се до Ваљевске гимназије.
За време протестне шетње прикупљан је новац за лечење мале Ваљевке, Софије Рајић, оболеле од церебралне парализе.
Опширније
Краће
Протести у Зајечару на железничкој станици
Грађани Зајечара протествовали су вечерас симболично на железничкој станици.
Прочитани су захтеви који се не мењају од почетка блокада и одржана је петнаестоминутна ћутња и одавање поште настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
После тога грађани су кренули ка центру града правећи буку уз звуке труба, пиштаљки и осталих реквизита који су им били доступни.
На централном градском скверу поново је одата пошта настрадалима у Новом Саду и направљена још већа бука која ће бити и наредних дана до, како кажу, испуњења захтева.
Протест се завршио без инцидената, а градјани су најавили окупљање и наредних дана.
Опширније
Краће
Протести у Ћуприји и Параћину
На протестном окупљању у 16 часова у центру Ћуприје пре одавања поште тишином пуштено је 15 голубова за 15 жртава страдалих на Железничкој станици у Новом Саду.
Грађани Ћуприје, матуранти средњих школа и студенти уз звуке пиштаљки и бубњева кренули су затим у протестну шетњу главном градском улицом.
Полиција је зауставила саобраћај дуж трасе кретања.
Подршка студентима упућена је и са данашњег протестног окупљања у Параћину.
Завршен протест и блокада мостова у Чачку
На позив просветних радника у знак подршке студентима Чачани су се данас окупили на платоу испред Гимназије, одакле су кренули у протестну шетњу до мостова на Западној Морави.
После петнаестоминутне тишине и одавања поште страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду матуранти, професори и грађани блокирали су три моста до 16 часова.
Протестна шетња и једночасовна блокада протекли су мирно, уз обезбеђење саобраћајне полиције.
Опширније
Краће
Ваљевски гимназијалци, средњошколци из других школа и грађани Ваљева у 17 сати поћи ће у протестну шетњу од гимназије до раскрснице Синђелићеве улице и Улице Владике Николаја да би одали пошту жртвама у Новом Саду и подржали студенте у њиховом протесту.
После 15-минутне тишине и помена страдалима, говориће чланови Ученичког парламента Ваљевске гимназије.
Колона у протесту улицамама Владике Николаја и Војводе Мишића, вратиће се до Ваљевске гимназије.
Опширније
Краће
У Гаџином Хану тишина и подршка студентима
У знак сећања на страдале у Новом Саду и подршку студентима, први пут су се окупили ученици и грађани у Гаџином Хану.
Они су петнаестоминутном тишином одали пошту жртвама у Новом Саду.
У Гаџином Хану, тишина и подршка студентима
РТС
У Европи и свету одата пошта за настрадале у Новом Саду
У Милану је са почетком у 11.30 одржан скуп подршке студентима у Србији коме је присуствовало између више стотина људи.
Ово је други организовани скуп на којем су присутни одали пошту страдалима у Новом Саду и послали подршку студентима у блокади. Први је одржан пре 15 дана испред конзулата Републике Србије.
Студенти као и старији учесници скупа су се организовали и путем QR кода који обавештава на италијанском језику грађане о скупу, јавља дописница РТС-а из Милана.
Пошту и подршку студентима одали су грађани српског порекла у Амстердаму, Варшави, Атини, Берлину, Стокхолму, Женеви, Прагу, Бостону, Вашингтону, Ванкуверу и многим другим градовима широм Европе и света.
Протест у Чачку испред Гимназије
На позив просветних радника Чачани су се окупили на протестном скупу на платоу испред Гимназије.
У Лесковцу тишина и подршка студентима
На градском тргу у Лесковцу у 11. 52 минута одржан је скуп под називом "Никад заборављени" у организацији студената Технолошког факултета.
Овога пута 17 минута тишине за настрадале у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, Андрију Илића насмрт претученог седамнаестогодишњака и настрадале у Барајеву, на Цетињу, у Загребу.
За сваког од њих пуштен је балон у бојама српске заставе. Окупљенима се обратила студенткиња Технолошког факултета и професорка Данијела Влаховић у име Пленума неформалне групе просветних радника Јабланичког округа. Порука је студенти бране будућност, правду и достојанство.
У протестној шетњи улицама Лесковца, студентима и професорима придружили су се средњошколци, грађани Лесковца, представници опозиције.
У исто време протестни скуп одржан је и у Вучју.
Протест и 15 минута тишине у Пироту
На главном градском тргу у Пироту, одржан је протест у знак сећања на страдале у Новом Саду и подршка студентима под слоганом "Устај Пироте".
Након одавања поште и 15 минута тишине, окупљени су кратко прошетали главном улицом а потом су се окупљенима обратили организатори.
Скуп су подржали и универзитетски професори и деканка Филозофског факултета из Ниша.
После једнодневне блокаде београдске Аутокоманде, која је трајала од 10 сати у понедељак 27. јануара до 10 сати у уторак 28. јануара, студенти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је због пада бетонске надстрешнице погинуло 15 људи.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и последњи напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена налази се на УКЦВ на Клиници за максилофацијалну хирургију.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу... као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу... али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари