Читај ми!

Зима на врата, пожар у кући – неисправна грејна тела и електроинсталације најчешћи узрок

Иако делује као парадокс, зима је статистички доба са највећим бројем пожара у кућама и становима. Пожари изазвани неисправним грејалицама или ширињем отвореног пламена из пећи, други су по учесталости узрочници пожара у свету. Такви пожари учестали су од децембра до фебруара, а превенција је кључни фактор у којем се може умањити та статистика. Само од почетка ове године ватрогасци су имали више од хиљаду интервенција, од чега су две трећине биле на грађевинским објектима, рекао је за РТС начелник одељења Управе ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Милорад Спасојевић.

Само у последња 24 сата ватрогасно-спасилачке јединице имале су 70 интервенција, дан пре тога више од 60.

"Наравно, класификујемо их према пожарима на отвореном простору, на грађевинским објектима, а већина пожара јесте управо на грађевинским објектима. Kада погледате територију целе Србије, овај број интервенција јесте много, међутим, ми некад у летњим сезонама имамо преко 120 интервенција на дневном нивоу", рекао је за Јутарњи програм начелник одељења Управе ватрогасно-спасилачке јединице.

Пред почетак сваке грејне сезоне, из МУП-а саветују грађане да воде рачуна и провере исправност уређаја, не преоптерећују електроинсталације и не остављају грејна тела без надзора и током ноћи.

"Када су хладни дани, желимо да догрејемо додатно наше куће и станове, али се мора водити рачуна да се електроводови не оптерећују, да се каблови поставе на локације које не могу да дођу у додир са намештајем, дрвеним предметима и слично", каже Спасојевић.

Неретко је за пожар довољна и једна неугашена цигарета. Када до пожара дође, најбоље је што пре обавестити ватрогасце.

"Када приметимо већ пожар, пламен, ако нисмо у стању да га на безбедан начин угасимо, да не повредимо себе или наше укућене, онда боље је не дирати. Треба затворити врата просторије, алармирати пре свега укућене да напусте просторију, односно стан, кућу, позовемо 193, дамо прецизне информације шта се дешава, шта гори, где гори. Али такође, уколико је реч о згради, алармирати комшије. Боље је напустити објекат, јер често у нашим интервенцијима затекнемо људе који су повређени у покушају да угасе пожар, или су се нагутали дима", објаснио је начелник одељења Управе ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије.

Ватрогасно-спасилачки тимови крећу одмах по пријему позива и у урбаним срединама стижу у року од 10 минута. Оно што често отежава интервенцију су непрописно паркирана возила која онемогућавају прилаз објекту.

Помажу повређенима у саобраћају, завејанима на путевима

Начелник Милорад Спасојевић каже да тимови ватрогасаца-спасилаца асистирају често и у другим ситуацијама попут саобраћајних незгода.

"Иако немамо веће количине снега, у зимском периоду често пружамо помоћ и асистенцију нашим суграђанима када остану завијани, заглављени, на неким локалним путевима. Апелујемо да пре него што кренете на пут слушате временску прогнозу, који су путеви проходни, да користе зимску опрему приликом кретања ка скијалиштима и одмаралиштима. Ако се деси да се заглавите на путу, онда је важно да дате прецизну локацију где се налазите како бисмо дошли што пре да вам помогнемо", рекао је за РТС Милорад Спасојевић.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове